Порушення діяльності нервової системи та як їм запобігати

РОЗДІЛ IX. ЛЮДИНА

Тема 11. НЕРВОВА РЕГУЛЯЦІЯ ФУНКЦІЙ ОРГАНІЗМУ ЛЮДИНИ

УРОК 75. Порушення діяльності нервової системи та як їм запобігати

Освітня мета: ознайомити учнів із шкідливим впливом алкоголю, наркотиків та куріння на регуляцію нервово-гуморальних функцій; розглянути вплив екологічного забруднення на організм людини; вчити узагальнювати, робити висновки.

Основні поняття: наркотики, нікотин, наркоманія, алкоголізм.

Обладнання: таблиця “Шкідливий вплив куріння”

Структура уроку, основний зміст і методи

роботи

І. Актуалізація опорних знань.

Робота в парах “Ти мені, я – тобі”.

Учні один одному задають запитання.

1. Що таке гуморальна регуляція діяльності функцій?

2. Що швидше реагує на зміни навколишнього середовища – гумо­ральна чи нервова системи?

3. Чи зв’язані гуморальна і нервова регуляції? Наведіть приклади.

4. Що таке стрес? Чи шкідливий він?

5. Чому він виникає?

6. Які стадії розвитку стресу?

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота в творчих домашніх групах для обміну інформацією і вибору спікера для повідомлення.

Завдання для творчих груп:

I

група. Вплив нікотину на нервову систему людини.

II група. Вплив алкоголю на організм людини.

III група. Вплив наркотиків на організм людини.

Презентація І групи.

Під час куріння відбувається суха перегонка тютюну і паперу під впли­вом високої температури (близько 300°С). Тютюн містить 4720 речовин, серед них канцерогенні – Полоній, Арсен, Свинець.

У тютюні вчені виявили аміак, сірководень, чадний і вуглекислий газ і дуже отруйні – нікотин і синильну кислоту.

Нікотин названий на честь Жана Ніко, який у 1560 році подарував листя і насіння тютюну королеві Франції Катерині Медичі.

Привезений тютюн із Америки.

Тютюн має вплив на всі системи органів. Він порушує роботу цілого організму. Але розглянемо безпосередній вплив тютюну на нервову систему.

Колись французький письменник Оноре де Бальзак писав: “Тютюн завдає тілу шкоди, руйнує розум, отуплює цілі нації!” Тютюнопаління є однією з причин нервових розладів у дітей. Вони стають дратівливими, неуважними, у них порушується пам’ять, знижуються розумові здібності, порушується сон.

Після випаленої цигарки підвищується виділення гормону адреналіну. Він підвищує тиск. Цей стан триває лише 20 хвилин.

Палій живе на 7-15 років менше, ніж людина, що не курить. У 1934 р. у Франції відбулися змагання курців. Двоє учасників випалили 60 ци­гарок. Обоє померли.

2. Учитель. Професор Д. Хорн, директор національного статистичного центру тютюнопаління і здоров’я, склав тест “Причини паління”. Про­ведемо і ми тестування.

Тест “Причини паління”

Оцініть запропоновані твердження.

1. Палю, щоб зняти втому.

2. Маніпуляції із цигаркою під час паління – для мене справжнє задоволення.

3. Паління приємне, при цьому відчуваю розслаблення.

4. Запалюю, коли злюсь.

5. Якщо цигарок немає, я сам не свій, поки не дістану їх.

6. Палю автоматично, не замислюючись.

7. Палю тому, що це підбадьорює мене, викликає впевненість у собі.

8. Певне задоволення я отримую в момент припалювання.

9. Паління викликає приємні відчуття.

10. Запалюю, коли почуваюся недобре або ж коли вибитий із колії.

11. Чітко усвідомлюю хвилини, коли не палю.

12. Запалюю нову цигарку, коли попередня ще тліє в попільничці.

13. Палю, щоб поліпшити настрій.

14. Приємно спостерігати за димом, що йде з рота та від цигарки.

15. Полюбляю палити, коли відчуваю задоволення та розкутість.

16. Обов’язково палю, коли пригнічений, засмучений, коли хочу по­збутись неприємностей і турбот.

17. У хвилини, коли не палю, відчуваю справжній смуток за цигар­кою.

18. Хоча й усвідомлюю, що в роті в мене цигарка, але не пам’ятаю, як поклав її туди.

Згрупуйте відповіді на ці твердження певним чином.

Відповіді на запитання 1, 7 і 13 відіб’ють причини, що примушують Вас палити. Відповіді на запитання 2, 8 і 14 допоможуть Вам оцінити значення, яке Ви надаєте маніпуляціям із цигаркою. Чи розглядаєте Ви паління як ледь не єдиний спосіб розкріпачення або позбавлення внутрішнього напруження, дізнаєтесь з відповідей на запитання 3, 9, 15 та 4, 10, 16 відповідно. Бали, які Ви отримаєте за відповіді на запитання 5, 11, 17, покажуть ступінь Вашої психологічної залежності від цигарки. Бали за відповіді на запитання 6, 12, 18 оцінять “звичність” цього за­няття для Вас, так зване рефлексивне паління. Чи варто нагадувати, що відповіді мають бути чіткими та відвертими?

Оцінюються відповіді у балах так: завжди – 5 балів, часто – 4 бали, вряди-годи – 3 бали, зрідка – 2 бали, ніколи – 1 бал. Просумуйте оцінки, проставлені за відповіді на кожне з трьох тверджень, що на­лежать до однієї групи. Суми, як неважко зрозуміти, можуть складати від 3 до 15 балів. Результат, нижчий за 7 балів, вважається позитивним. Але якщо хоча б в одному випадку отримане число буде більшим за 11 балів, це повинно насторожити Вас.

Настав час виявити характер, почати боротьбу зі шкідливою звичкою та обірвати на півслові епітафію, яку Ви пишете собі димом цигарки, поки не пізно!

Презентація II групи.

Слово “алкоголь” має арабське походження і означає “дещо ефірне”. Ще в XIII ст. араби знали, що таке дистиляція. Вони могли одержувати більш міцні спиртні напої за вино. В Європі в XIV був винайдений спосіб дистиляції спирту.

Спочатку горілка продавалася лише в аптеках. Першу пляшку горілки виготовили араби ще у 860 р. А у Європі першу пляшку міцного спирт­ного напою зробив алхімік Валентиус.

Алкоголь спричиняє важку недугу – алкоголізм, якою хворіють близько 6 млн. людей.

Відомо, що 50% усіх злочинів пов’язані із вживанням алкоголю 66% вбивств і 86% хуліганських витівок.

Найбільше від алкоголю страждає нервова система. У корі великих півкуль за нормальних умов відбувається два взаємопротилежні про­цеси – збудження і гальмування. Але невелика кількість спиртного порушує злагоджену діяльність кори великих півкуль. Алкоголь посилює процес збудження і послаблює процес гальмування. П’яний не може контролювати свою поведінку.

Алкоголь отруює клітини мозку, зменшує в них кількість кисню, за­важає обмінним процесам.

Алкоголь через 2 хв. всмоктується в кров, перш за все страждає голов­ний мозок, сповільнюється формування складних рухів. Під впливом алкоголю клітини слабкої зони розкріпачують емоції, з’являється радість, сміх, легкість. В корі послаблюються процеси гальмування, вона пере­стає контролювати роботу нижніх відділів головного мозку. Порушується координація рухів в результаті отруєння клітин мозочка.

Для річної дитини смертельна доза становить 100 г алкоголю, для дещо старших – 3 г на 1 кг ваги, у підлітків – 45 г/кг (де 250 г).

Алкоголь скорочує життя людини. В середньому на 10 років. Не­рвові клітини не відновлюються, білок загиблого нейрона гниє, туди накачується мозкова рідина і продукти розпаду (загибелі) нейрона ви­даляються через сечовидільну систему. Лікарі говорять, що той, хто п’є пиво і вино, вранці мочиться власними мізками. 100 г пива вбиває 3 тис. коркових нейронів. Шведські вчені стверджують: 80% питущих людей мають зморщений мозок внаслідок відмирання клітин.

З 1990 р. Україна посідає перше місце в світі за вживанням алкоголю. У 1991 р. кожна третя смерть була пов’язана із алкоголем. Щорічно у нас від алкоголю вмирає 200 тис. осіб.

Презентація III групи.

Більшість наркотиків мають рослинне походження: опіумний мак, індійська конопля, кущі кави, коки, коли. Це органічні речовини, лише невелика кількість – неорганічних.

Більшість сучасних наркотиків виготовляють хімічним способом.

Найбільш розповсюдженими наркотиками є алкалоїди – опій, морфій, кокаїн. Опій одержують із опійного маку, в ньому містяться морфій і кодеїн. Із морфію виділили героїн.

Кокаїн добувають із листків дикорослих кущів коки, що росте в Пів­денній Америці.

Одержавши великий спадок, Олександр Гумбольт (1769-1859) вирі­шив присвятити свій час подорожам по Латинській Америці. В 30 років він покинув Європу і 5 років подорожував по Латиноамериканському материку. Свою подорож він описав в 30-томному творі.

Гумбольт описував, що індійці проявляли періодичну витривалість. Вони не знали ніякої втоми, хоча виконували значну роботу. Вигляд У них був хворобливий – худі, без апетиту, бліді. Причину Гумбольт з’ясував: вони жували листя коки – кущика. Жували 40 хв., а потім спльовували. Зуби у цих людей ставали зеленими. Час, коли вони жували коку, нази­вали кокади, а людину, що жувала – кокер. Навіть коли питали індійця, скільки часу потрібно, аби дістатися до якогось пункту, він відповідав, що для цього необхідно стільки-то кокад. Як тільки індієць переставав жувати коку, він ставав в’ялим, сонним, дуже стомленим, з великими труднощами йому вдавалися інтелектуальні зусилля.

Опійна наркоманія розвивається дуже швидко. У хворого порушується пам’ять, різко знижується творча продуктивність, настає апатія. Люди у такому стані часто здійснюють правопорушення. Частіше спостерігається фізична залежність.

При вживанні препаратів коноплі на перший план виходить психо­логічна залежність.

Здавна описувались кофеїністи та теїсти. Кофеїністи вживають “ко­нячі” дози кави, а теїсти – чаю. Велика концентрація чаю називається чефір. Це легка форма наркоманії. Тут є і звикання і ломка.

Кокаїнова наркоманія – одна із найдавніших. У кокаїністів часто спостерігається галюцинація, підвищений настрій, безсоння, переоцінка своїх можливостей.

Наркотик – група природних і штучних речовин, що діють болезас­покійливо і снодійно, викликаючи фізіологічне звикання.

Одна із груп наркотиків – опіати, які ми вже називали. їх добувають із маку.

У десять разів сильніший за морфій – героїн. Він викликає відчуття блаженства. Героїн руйнує мозок і нервову систему.

Першим амфетаміном був бензендрик. Його використовували для подолання втоми у солдат під час II Світової війни. Вживання його ви­кликає відчуття фізичного задоволення, людина почувається у формі.

У підлітків, що вживають наркотики, перш за все пошкоджується не­рвова система, може виникнути епілепсія, недоумкуватість, змінюється поведінка.

Процес звикання до наркотиків відбувається у кілька стадій.

I – Пробна.

II – Людина бажає випробувати ефект на собі.

III – Звикання. Приймання наркотиків стає звичкою, людина опи­няється під впливом наркотиків.

IV – Стійка наркоманія.

V – Цілковита та абсолютна залежність. Людина безсила опиратися наркотиками.

3. Вчитель.

Соціальна небезпека наркоманії та алкоголізму. Матеріальні збит­ки, непрацездатність, розпад родин, злочини. Фізична – розлад усіх систем органів, рання смерть, психологічна – деградація людини як особистості.

III. Закріплення знань.

Провести тестування.

Тест “Чи схильні ви до наркотиків?”

(Проведений заздалегідь, результати обговорюються спільно).

1. Жаль, що тютюн і цигарки в нашому житті дуже поширені серед молоді, оскільки нікотин “атакує” не лише легені, а й серце, систему кровообігу. А як ти ставишся до “блакитного диму” й тих, хто палить?

А) я вважаю, що палії отруюють будь-яке приміщення і перетворюють усіх присутніх на пасивних паліїв;

Б) кожен вільний сам вирішувати, де палити, будь-які обмеження зайві;

В) палити можна де завгодно.

2. Незабаром іспити. Всі твої товариші нервуються, хвилювання досягло найвищого напруження. Хтось приніс заспокійливі таблетки та пропонує їх тобі. Чи візьмеш?

А) так, я візьму, але лише тоді, коли буду вже зовсім в “ауті”;

Б) ні,- мені ліньки думати про те, де брати цю таблетку наступного разу, якщо мені її не запропонують;

В) ні, я не маю потреби у штучному засвоєнні.

3. На вечірці по колу йде цигарка “з травичкою”. Всі твої друзі, один за одним затягуються, і от настала твоя черга. Як ти вчиниш?

А) у будь-якому випадку хоча б раз спробую;

Б) ні, я не буду робити цього, краще піду з цієї вечірки;

В) я сам не візьму цигарки, а над цими дурнями посміюся.

4. Зібралася весела компанія, гості сміються, танцюють. Ти трохи спізнився, а всі вже потроху випили. Як ти поведешся?

А) вип’ю дві-три чарки, щоб наздогнати решту;

Б) терпіти не можу, коли в компанії гарний настрій залежні ь винят­ково від випивки; я краще трохи побуду та піду;

В) мені все одно, коли інші п’ють, в мене настрій і без того гарний.

5. Дехто говорить: “Наркотики зовсім не становлять небезпеки, по­трібно лише правильно поводитися з ними”. А ти віриш у це?

А) той, хто так вважає, обманює себе.

0-20 балів. Ти поводишся так, ніби проблеми наркотиків узагалі не існує.

Виявляється, що ти не вважаєш наркотичними речовинами ані алко­голь, ані наркотики. Але небезпечними є не лише кокаїн і героїн. Звер­ни увагу, що більшість наркоманів – алкоголіки. Замислись над своїм ставленням до наркотиків. Може, тобі варто порадитися з тим, кому ти довіряєш: з ким-небудь із учителів, батьків, зі знайомим лікарем.

Той, хто набрав 20-25 балів, належить до “групи ризику”, і їм необ­хідно бути дуже обережними.

25-60 балів. Не можна стверджувати, що ти завзятий тверезник. По­деколи ти не проти пропустити чарку, ти вважаєш, що тобі нічого не загрожує, що контролюєш ситуацію. Однак слід бути готовий до того, що під впливом друзів ти можеш піддатися спокусі та спробуєш нар­котик.

60-80 балів. Наркотики ніколи не стануть для тебе серйозною про­блемою. Але не впадай в інші крайнощі та не виступай щодо інших у ролі мораліста.

А тепер учні четвертої групи зроблять повідомлення.

Спробуйте пояснити.

Шість оман наркомана

1. Це не хвороба, тож немає від чого лікуватися.

Сучасна медицина стверджує, що це саме хвороба, за якої в організмі людини склалася фізіологічна залежність від наркотичної речовини.

Вона виникає на біохімічному рівні, робота внутрішніх органів роз­ладнується, настає фізичне та психічне виснаження. Це може статися навіть з людиною, яка має сильну волю. Особисті якості не рятують, якщо вже “сів на голку”.

2. Я можу розлучитися зі своєю звичкою в будь-який момент.

Це твердження спростовується статистикою. В разі виникнення фізіо­логічної залежності від наркотику без його надходження порушується гомеостаз (необхідна для роботи всіх органів сталість внутрішнього середовища організму). Це супроводжується вкрай хворобливими фізич­ними відчуттями, порушенням дихання, серцевої діяльності та мозкового кровообігу. Так звану “ломку” нелегко витримати. Тому самостійно відмовлятися від наркотиків необхідно до того, як з’явиться залежність. Якщо вона вже з’явилася, необхідно звернутися за допомогою до спеціа­лістів. На жаль, “вловити” момент виникнення залежності дуже складно, якщо не сказати – неможливо.

3. Я буду самостійно знижувати дози або вже із завтрашнього дня зміню наркотик (щоб не звикнути) на слабкий, а до лікарів звертатися не обов’язково.

У такий спосіб залежність не подолати. Її руйнівна дія триватиме. Наміри знижувати дози або перейти на більш слабкий наркотик зали­шаються лише обіцянками.

4. Це допомагає мені жити на межі можливостей. Стаю розумнішим, розкутішим, на думку спадають блискучі ідеї.

Подібна ілюзія проходить “на вістрі переживань”. Коли ж дія “дур­ману” завершується, від “блискучих ідей” та “відкриттів” нічого не залишається. Все пережите обертається порожниною, оскільки існує лише в затуманеній свідомості. Задача номер один – привнести елемент творчості у своє життя, спілкування, навчання, роботу.

5. Якби інші були хоч трішки добрішими та людяніші до мене, нічого такого не сталося б. В усьому винні оточуючі, насамперед сім’я, вчителі та предмет мого кохання. Вони й довели мене своїм небажанням хоч щось змінити, безупинними чіпляннями та, головне, відсутністю любові.

Почуття образи на інших, відчуття неспроможності, песимізму – це позиція жертви. Вона служить лише виправданням боязні реального життя. Деяким людям легше обвинувачувати в усьому обставини або оточуючих, ніж узяти на себе відповідальність за власну долю. Важливо розуміти, що в більшості випадків люди самі створюють життєві обста­вини. Згадайте відоме прислів’я: “Характер – це доля”.

6. Лікуватися марно.

Це – неправда. Важливо вчасно звернутися до досвідченого спеці­аліста.

IV. Домашнє завдання.

Вивчити відповідну тему із підручника.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


Порушення діяльності нервової системи та як їм запобігати - Плани-конспекти уроків по біології


Порушення діяльності нервової системи та як їм запобігати