ПРИРОДА НАВЕСНІ
ПОВІТРЯ ТА ЙОГО ВЛАСТИВОСТІ
Пригадай, що ти знаєш про повітря.
Повітря товстим шаром огортає нашу Землю. Вдень воно захищає її від палючого сонячного проміння, а вночі – від переохолодження. Кожна щілина, будь-який простір, не зайнятий нічим іншим, заповнені повітрям.
Пригадай, які досліди доводять, що повітря існує і займає будь-який простір.
Незважаючи на те, що ми не бачимо повітря, не можемо спробувати його на смак або відчувати, ми без повітря не можемо жити.
Відомо, що без їжі людина може прожити місяць, без води – тиждень, а без повітря не проживе й двох хвилин. Повітря потрібне нам для дихання. Повітрям дихають не тільки тварини, які живуть на суші, а й ті, що живуть у воді. Без повітря не може жити жодна рослина.
Які ще властивості має повітря?
Дослід. Зніми наклейку з порожньої пляшки й постав її у холодильник. Через дві-три години, вийми пляшку з холодильника, опусти шийкою вниз у склянку з водою кімнатної температури. Обхопи доло Нями обох рук пляшку й тримай деякий
Отже, при нагріванні повітря розширюється, при охолодженні стискається.
Повітря треба охороняти. Його забруднюють викиди з димових труб заводів, фабрик, вихлопи автомобілів і люди, спалюючи відходи. Пил, дим, сажа потрапляють у повітря і забруднюють його. Найбільше забруднене повітря над великими містами.
Подумай, чи впливає погода на кількість бруду в повітрі.
Димлять труби заводів
СТОРІНКА ДОСЛІДНИКА
Як виявити забруднення повітря
Щоб більше дізнатися про забруднення повітря у квартирі, поблизу свого будинку чи у класній кімнаті, спробуйте використати шматочки картону, змазані вазеліном. Розкладіть їх у різних місцях і залишіть приблизно на тиждень. Який шматочок картону зібрав найбільше бруду?
Перевір себе
1. З якими властивостями повітря ти ознайомився?
2. Чи доводилося тобі спостерігати прояви властивостей повітря у житті? Наведи приклад.
3. Поясни, чому коли ти вкидаєш у чай шматочок цукру-рафінаду, з нього виділяються бульбашки.
4. Поспостерігай за повітрям ранком, коли йдеш до школи, і ввечері. Що ти помітив?
Прочитай текст.
“Теплим осіннім вечором Дмитро разом з батьком накачали шини велосипеда. Вранці були заморозки. Дмитро вийшов на вулицю і, побачивши велосипед, здивувався. Чому шини “спустили” повітря? Хто їх проколов?
“Не поспішай казати, що хтось проколов шини, – сказав батько. – При охолодженні повітря стискається, а при нагріванні розширюється”.
Разом із дорослим перевір цю властивість повітря.
Для допитливих
Про риб, мешканців підводного світу, потурбувалася природа, забезпечивши їх плавальним міхуром, який теж заповнений повітрям. При потребі піднятися або опуститися у воді риба змінює розмір свого міхура.
Повітря невидиме, прозоре, безбарвне, не має ні запаху, ні смаку. При нагріванні повітря розширюється, а при охолодженні стискається. Без повітря неможливе життя на Землі.