Природознавство
Всесвіт як середовище життя людини
Умови життя на планеті Земля
Повітряна оболонка Землі. Температура та атмосферний тиск
Значення атмосфери
Структура атмосфери
Нижній шар атмосвери – Тропосфера – містить до 90 % усіх газів атмосфери. Верхня межа тропосфери розташована на висоті 16-17 км над екватором, 8-9 км – на полюсах.
Майже вся атмосферна волога міститься в тропосфері, де утворюються хмари, що несуть опади: дощ, град, сніг. У ній же утворюється вітер.
Від
У середньому шарі атмосфери – Стратосфері – повітря перебуває в розрідженому стані й непридатне для дихання, також там практично немає водяної пари й не утворюються хмари.
Структура атмосфери
На висоті 15-50 км у стратосфері розташовується озоновий шар. Незважаючи на те що озон важчий за кисень, він підіймається у стратосферу з тропосфери. Озон захищає все живе на планеті від згубної дії ультрафіолетових променів Сонця. Кількість озону донедавна була
Температура повітря
Температура повітря – величина нестала. Основною причиною різниці температур на планеті є кількість сонячного тепла, що надходить, або сонячної радіації.
Температура залежить від географічної широти місцевості. Найбільш високі температури спостерігаються в зоні екватора, найбільш низькі – на полюсах. Також температура залежить і від висоти сонця над горизонтом, яка змінюється протягом року в тому самому місці. Чим нижче стоїть сонце над горизонтом, тим холодніше, а чим вище – тим тепліше.
Температура змінюється протягом доби.
Температура змінюється і з висотою. Під час підіймання нагору температура знижується на 5-6 °С на кожний кілометр, тому на вершинах гір утворилися вічні сніги та льодовики. Межа вічних снігів називається сніговою лінією.
Температура повітря також залежить і від підстилаючої поверхні. Світлі поверхні (сніг) нагріваються набагато менше, ніж темні. Від підстилаючих поверхонь нагрівається повітря.
Температурний режим впливає на розвиток організмів.
Атмосферний тиск
Багатокілометровий шар атмосфери тисне на поверхню Землі. Атмосферний тиск Вимірюється барометром і виражається в міліметрах ртутного стовпчика (мм рт. ст.). Нормальним уважають тиск 760 мм рт. ст. Якщо тиск більший від цієї величини, його називають підвищеним, якщо менший, – зниженим.
Чим більша висота над рівнем моря, тим нижчим є атмосферний тиск, тому що атмосфера стає більш розрідженою.
Вітер і його рух
Вітер – це переміщення повітряних мас. Він виникає через різницю атмосферного тиску в сусідніх точках земної кулі. Повітряні маси завжди переміщуються з областей високого тиску в області низького тиску. За незначної різниці в тиску на сусідніх ділянках утворюється слабкий вітер, якщо ж різниця в тиску збільшується, то сила вітру та його швидкість зростають.
Повітря переміщується залежно від нагрівання над підстилаючою поверхнею.
Напрямок вітру Напрямок вітру на березі моря на березі моря вночі
вдень