АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 127. ПОВТОРЕННЯ й ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ, У ЯКИХ ОДНА І ТА САМА БУКВА ЗУСТРІЧАЄТЬСЯ ДВІЧІ
Мета: закріпити вміння учнів розв’язувати завдання на застосування табличного множення і ділення; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі на дві дії; розвивати логічне мислення; прищеплювати інтерес до точних наук.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 147-148, завдання 993; 994)
Завдання
– Скільки було малих клумб?
Завдання 994
– Скільки годин 22 грудня в Києві триває ніч?
2. “Бліцконтроль”
1) Познач правильний варіант значення виразу 63 : 7 + 2.
А) 10;
Б) 11;
В) 7.
2) Розв’яжи приклад, у якому невідомий дільник.
А) 64 : [ ] = 8;
Б) [ ] • 8 = 64;
В) : 8 = 8.
3) Яке з чисел не є результатом таблиці множення?
8; 16; 20; 39; 42; 54.
4) При якому значенні а рівність а • 8 = 64 буде правильною?
А) 8;
Б) 7;
В) 9.
5) Познач вираз, значення якого більше, ніж 25.
А) 24 : 8 + 48;
Б) 54 : 9 – 4;
В) 32 : 8 + 5.
6) Порівняй: 56 : 8 [ ] 54 : 6.
А) <;
Б) >;
В) =.
7)
А) 12 + 12 : 2 = [ ];
Б) 12 – 12 : 2 = [ ].
8) Маса гусака 6 кг, а індик – у 2 рази більше. Яка маса індика?
А) 4;
Б) 8;
В) 12.
9) У магазин привезли 81 кг яблук у 9 однакових ящиках. До обіду продали 5 ящиків. Скільки кілограмів яблук продали до обіду?
А) 14;
Б) 45;
В) 86.
3. Хвилинка каліграфії
– Запишіть три числа, кожне з яких ділиться на 2 і на 3: 6; 12; 18.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо вивчений матеріал.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 148)
Завдання 995. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають приклади і пояснюють обчислення.
Завдання 996
Користуючись зразком, учні знаходять добутки та пояснюють спосіб обчислення.
Завдання 997*
Учні складають і розв’язують задачу за таблицею.
Кролі | Маса одного кроля | Кількість кролів | Загальна маса |
Сірі | 3 кг | 6 | 26 кг |
Чорні | ? | 4 |
План розв’язання:
1) Яка маса 6 сірих кролів?
2) Яка маса 4 чорних кролів?
3) Яка маса 1 чорного кроля?
Після колективного ознайомлення зі змістом задачі сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання у зошити.
Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії.
Завдання 998. Фронтальне вивчення змісту задачі
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.
Було – 100 л
Заправили – 7 мот. по 10 л
Залишилось – ?
Після цього учні працюють самостійно, один учень – за закритою дошкою.
Завдання 999
Учні знаходять значення виразів, в яких одна і та сама буква зустрічається двічі.
Один учень біля дошки розв’язує і пояснює.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.Обчислення значень виразів
2. Робота над задачею
На першій клумбі росло 6 кущів троянд, на другій 3, а на алеї – у 8 разів більше, ніж на 2 клумбах разом. Скільки кущів троянд росло на алеї?
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
1) Максим, Вадим і Борис грали у шахи. Кожний з них зіграв по 2 партії. Скільки всього було партій? (6)
2) Розлучаючись, друзі обмінялися рукостисканнями і посмішками: кожен потиснув руку і посміхнувся кожному. Чого було більше – рукостискань або посмішок?
Відповідь: посмішок удвічі більше, ніж рукостискань.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 148, завдання 1000; 1001.