Поясніть зміст кривої й ефекту А. Лаффера

Історія економічних вчень

НЕОЛІБЕРАЛІЗМ

Поясніть зміст кривої й ефекту А. Лаффера.

Обгрунтовуючи пропозиції щодо зниження податкових ставок, автори теорії пропозиції спираються на так званий ефект Лаффера і його графічне вираження у вигляді кривої.

Крива й ефект Лаффера одержали свою назву за іменем американського економіста, що обгрунтував ідею про специфічну залежність між величиною податкових ставок і розмірами податкових надходжень (див. рис. 12.1).

За різних податкових ставок, високих (Хb) і низьких (Ха), обсяг податкових

надходжень і доходів бюджету (Хаb) може бути однаковим. У такому разі доцільніше відмовитися від надто високих ставок і перейти до нижчих. Це підсилить стимулювання й у перспективі розширить податкову базу. Можна припустити, що через якийсь час втрати податків будуть відшкодовані. Таке теоретичне обгрунтування, відповідно до якого бажано встановлювати податкові ставки на рівні Ха, а не Хb, тобто на нижчому рівні.

Сутність розглянутого на графіку взаємозв’язку ставок і надходжень податків можна виразити у вигляді двох основних положень:

– зниження податкових ставок має стимулюючий вплив

на виробництво;

– хоча зменшення податкових ставок призведе до скорочення обсягу бюджетних доходів, це скорочення матиме тимчасовий характер.

Крива Лаффера демонструє стимулюючий ефект зниження податків. Зменшення податкового тягаря веде до збільшення заощаджень, зростання інвестицій і зайнятості. У підсумку відбудеться зростання виробництва і доходів, у наслідок чого збільшиться обсяг податкових надходжень до бюджету. Для одержання очікуваного ефекту слід знизити податкові ставки, насамперед на доходи і прибутки корпорацій.

Практика показала, що реакція різних груп населення на зниження податкових ставок неоднакова. Найбільш активно на зниження податків реагують високооплачувані верстви населення – менеджери, директори фірм, кваліфіковані робітники.

Рекомендації авторів економіки пропозиції набули втілення в економічній політиці американської адміністрації, що одержала назву “рейганоміка”. Податкова реформа Р. Рейгана (1981 р.) мала стимулюючий ефект, але призвела до значного зростання державного боргу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Поясніть зміст кривої й ефекту А. Лаффера - Економічні учення


Поясніть зміст кривої й ефекту А. Лаффера