Частина третя ОСНОВИ ПУБЛІЧНОГО ПРАВА УКРАЇНИ
§15. Верховна Рада України та Президент України в системі органів державної влади
3. Правовий статус і повноваження Президента України.
У 1991 р. напередодні проголошення Україною незалежності в нашій державі було запроваджено посаду Президента України. Відповідно до Конституції України, президент є главою держави, гарантом суверенітету, територіальної цілісності, дотримання Конституції України, прав і свобод людини й громадянина. Президент України не входить до складу жодної з гілок
Правовий статус президента в різних країнах світу неоднаковий. У Сполучених Штатах Америки виконавча а влада належить лише президенту, він є головнокомандувачем збройних сил, самостійно веде переговори з іноземними державами, призначає міністрів і очолює кабінет міністрів США, має іі інші важливі повноваження. Главами виконавчої влади за конституціями є президенти Фінляндії, Індії.
Сильною є влада президента у Франції. Він. зокрема, має право розпуску парламенту, але виконавчу владу очолює
Інша ситуація у ФРН та Ізраїлі. Тут президент хоча і є главою держави, але влада його обмежена. Він здебільшого мас представницькі функції – приймає послів, здійснює нагородження, підписує міжнародні угоди.
Нині важко, мабуть, визначити, яка з цих систем краща. В кожної з них є переваги іі недоліки, кожна країна обирає найпридатнішу саме для неї систему.
Висловіть свою думку, як має призначатися чи обиратися Президент України, щоб це відповідало демократичним засадам народовладдя.
Президент України відіграє визначну роль у житті держави. Конституцією України передбачено, що Президента України обирають громадяни нашої держави на основі загального, рівного, прямого виборчого права таємним голосуванням.
Пригадайте, що означають ці принципи виборів.
Кандидату на посаду Президента України має бути не менше 35 років, він повинен проживати в Україні протягом останніх 10 років і володіти державною мовою. Одна й та сама особа може бути обрана президентом не більше двох разів підряд. Президент не має права займатися будь-якою іншою роботою, бути депутатом. Строк повноважень Президента України – п’ять років. Новообраний Президент України на засіданні Верховної Ради України складає присягу на вірність Україні й вступає на пост не пізніше аніж через тридцять днів після оголошення результатів виборів. Президент України на час своїх повноважень користується недоторканністю, його честь і гідність охороняються законом. Звання Президента України зберігається за ним довічно.
Повноваження Президента України визначені Конституцією України. Президент України представляє нашу державу в міжнародних відносинах, укладає договори, призначає представників України в інших державах і приймає представників іноземних держав в Україні. Президент є Верховним Головнокомандувачем Збройних сил України, призначає вище командування військових формувань України, очолює Раду національної безпеки і оборони України, приймає рішення про мобілізацію й запровадження воєнного стану, має право нагороджувати державними нагородами, присвоювати вищі військові звання, чини, дипломатичні ранги, здійснювати помилування засуджених. Президент України підписує закони, прийняті Верховною Радою України, на основі та на виконанні Конституції України і законів України, видає укази й розпорядження, які є обов’язковими до виконання на території України.
Президент України не має права передавати свої повноваження іншим особам чи органам.
Із Конституції України
Стаття 75. Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада України. (…)
Стаття 85. До повноважень Верховної Ради України належить:
Внесення змін до Конституції України (…); призначення Всеукраїнського референдуму з питань, визначених статтею 73 цієї Конституції: прийняття законів:
Затвердження Державного бюджету України та внесення змін до нього; контроль за виконанням Державного бюджету (…); визначення засад внутрішньої і зовнішньої політики (…);
7) призначення виборів Президента України у строки, передбачені цією Конституцією; (…)
9) оголошення на поданням Президента України стану війни і укладення миру (…):
10) усунення Президента України з поста в порядку особливої процедури (імпічменту) (…):
11) розгляд і прийняття рішення щодо схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів України;
12) надання згоди на призначення Президентом України Прем’єр-міністра України; (…)
16) призначення на посади та звільнення з посад голови та інших членів Рахункової палати;
17) призначення на посаду та звільнення з посади уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (…);
25) надання згоди на призначення Президентом України на посаду Генерального прокурора України; висловлення недовіри Генеральному прокуророві України, що має наслідком його відставку з посади:
26) призначення третини складу Конституційного Суду України;
27) обрання суддів безстроково; (…)
32) надання… згоди на обов’язковість міжнародних договорів України та денонсація міжнародних договорів України:
33) здійснення парламентського контролю у межах, визначених цією Конституцією; (…)
Стаття 106. Президент України:
1) забезпечує державну незалежність, національну безпеку і правонаступництво держави;
2) звертається з посланнями до народу та із щорічними і позачерговими посланнями до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України;
3) представляє державу в міждержавних відносинах, здійснює керівництво зовнішньополітичною діяльністю держави, веде переговори та укладає міжнародні договори України… (…)
6) призначає Всеукраїнський референдум щодо змін Конституції України… проголошує Всеукраїнський референдум за народною ініціативою;
7) призначає позачергові вибори до Верховної Ради України у строки, встановлені цією Конституцією; (…)
9) призначає за згодою Верховної Ради України Прем’єр – міністра України; припиняє повноваження Прем’єр-міністра України та приймає рішення про його відставку;
10) призначає за поданням Прем’єр-міністра України членів Кабінету Міністрів України, керівників інших центральних органів виконавчої влади, а також голів місцевих державних адміністрацій та припиняє їхні повноваження на цих посадах;
11) призначає за згодою Верховної Ради України на посаду Генерального прокурора України та звільняє його з посади; (…)
15) утворює, реорганізовує та ліквідовує за поданням Прем’єр-міністра України міністерства та інші центральні органи виконавчої влади (…);
16) скасовує акти Кабінету Міністрів України та акти Ради міністрів Автономної Республіки Крим;
17) є Верховним Головнокомандувачем Збройних сил України…;
18) очолює Раду національної безпеки і оборони України; (…)
22) призначає третину складу Конституційного Суду України;
23) утворює суди у визначеному законом порядку; (…)
25) нагороджує державними нагородами, встановлює президентські відзнаки та нагороджує ними;
26) приймає рішення про прийняття до громадянства України та припинення громадянства України…
27) здійснює помилування… (…)
Отже, єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада України, конституційний склад якої – 450 народних депутатів. Парламент очолює Голова Верховної Ради. Основне завдання парламенту – створення законів. Крім цього, Верховна Рада України формує уряд – Кабінет Міністрів України, має контрольні функції – стежить за діяльністю органів виконавчої влади, посадових осіб, за допомогою Рахункової палати контролює виконання бюджету. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини спостерігає за дотриманням прав людини. Верховна Рада України бере участь у формуванні виконавчої і судової влади.
Президент України є главою держави, гарантом суверенітету й територіальної цілісності України, дотримання Конституції України, прав і свобод людини й громадянина. Він обирається строком на п’ять років на загальнонародних виборах.
Президент України має надзвичайно важливі повноваження в галузі забезпечення безпеки держави, міжнародних відносин України, бере участь у формуванні Конституційного Суду України й загальних судів. Він не має права передавати свої повноваження іншим особам чи органам.
Запам’ятайте парламент – Верховна Рада України – єдиний орган законодавчої влади в Україні, Президент України – глава держави, Комітет Верховної Ради України, депутатські фракції, Рахункова палата, уповноважений Верховної Ради з прав людини.