ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
&25. Природа Євразії: ліси
Пригадай! Які дерева називають хвойними, а які – листяними?
Розглянь карту природних зон Євразії. Знайди і назви лісові зони.
На південь від зони тундри простягається смуга хвойних лісів – зона тайги. Хвойні дерева – ялина, сосна, модрина – менш вибагливі до тепла. Вони добре ростуть на грунтах, що містять мало перегною.
Літо в тайзі тепліше, ніж у тундрі, але зими дуже холодні й морозні. Тут живе чимало звірів: лосі, росомахи, бурі ведмеді, білки, зайці, соболі,
Тварини добре пристосовані до життя в тайзі. У багатьох звірів на зиму відростає густе, тепле хутро. Орябки і глушці в сильні морози зариваються в сніг. У зайця-біляка й рисі широкі лапи, на яких узимку відростають довгі жорсткі волосини. Це дозволяє звірам ходити по глибокому снігу, не провалюючись.
Улітку кормом для багатьох тайгових тварин є гриби та ягоди, а взимку – насіння хвойних дерев, особливо кедрові горішки. їх їдять птахи, білки, бурундуки.
Мал. 52. Сосна сибірська
Росомаха
Мал. 53. Тварини тайги
На південь від тайги тягнеться зона мішаних лісів. Тут на бурих лісових грунтах серед хвойних дерев ростуть і листяні. Зима в зоні мішаних лісів сніжна, коротша і не така сувора, як у тайзі, а літо – довше, тепліше й вологіше.
Ще далі на південь мішані ліси змінюються широколистяними, які утворені теплолюбними деревами з широкими, великими листками. Це дуб, липа, клен, ясен.
У цих лісових зонах поширені лось, олень благородний, козуля, кабан, кіт лісовий.
На південному сході Азії розташована зона перемінно-вологих лісів. Зима тут суха і прохолодна, а літо – вологе. На жовтоземах і червоноземах ростуть вічнозелені дерева: магнолії, пальми, кипариси, а також сосна, ялина, дуб, бук, клен, горіх. Живуть у цих місцях тигр, бамбуковий ведмідь панда, мавпи, фазани, папуги.
Тигр Макака Панда
Мал. 54. Тварини зони перемінно-вологих лісів
На півдні материка й островах простяглася зона вологих екваторіальних лісів. Погода в цій зоні жарка й волога, цілий рік панує літо. На червоно-жовтих грунтах ростуть манго, хлібне дерево, бамбук, орхідеї. Тут живуть носороги й слони, тигри й мавпи. Є змії, крокодили, багато папуг, павичів із яскравим оперенням.
Обговоріть! Як людина своєю діяльністю впливає на природу лісових зон?
У результаті господарської діяльності людини значно скоротилися площі лісів, багато видів рослин і тварин стали рідкісними. Неодноразово на межі повного винищення опинялися зубри. Нині вони перебувають під охороною в заповідно-мисливському господарстві “Біловезька Пуща” (Білорусь). З метою збереження природи на материку створені заповідники, заказники та національні парки – великі природоохоронні території, де поряд з науковою діяльністю має місце й туризм. Унікальна природа тайги охороняється в Уссурійському заповіднику (Росія), а рослинний і тваринний світ вологих екваторіальних лісів – в одному з найстаріших національних парків Індії Канха.
Поміркуйте! Порівняйте природу лісових зон із природою тундри. Назвіть спільні та відмінні риси.
Тайга, мішані ліси, широколистяні ліси, перемінно-вологі ліси, вологі екваторіальні ліси.
Перевір свої знання
1. Які природні умови сприяють росту дерев у лісових зонах?
2. Чим відрізняється рослинний світ тайги і зони мішаних лісів?
3. Як тварини тайги пристосувалися до життя в цій зоні?
4. Які рослини ростуть у зоні вологих екваторіальних лісів? Які тварини там водяться?
5. Допоможи Наталочці навести приклади рослин і тварин зони перемінно-вологих лісів.
Підсумуємо разом
Лісові зони розташовані на південь від тундри і займають значну територію материка Євразія. Найбільшими за площею є зона тайги та зона мішаних і широколистяних лісів. Є на материку й зона вологих екваторіальних лісів.