КЛАСИ ОРГАНІЧНИХ РЕЧОВИН
7 . Мила й інші поверхнево-активні речовини (миючі речовини)
7.2 . Дія мила й інших поверхнево-активних речовин
Аніони мила і поверхнево-активних речовин містять гідрофільну водорозчинну карбоксилатну або сульфонатну групу, а також нерозчинний у воді гідрофобний вуглеводневий ланцюг.
Між гідрофобними вуглеводневими залишками діють слабкі сили Ван-дер-Ваальса. Внаслідок цього істотно слабшає сітка сильних водневих місткових зв’язків між молекулами води, відповідальних
Запам’ятайте: миючі засоби (мила, поверхнево-активні речовини) знижують поверхневий натяг води. Тому в процесі прання полегшується змочування (зволоження) забруднених матеріалів.
Процес прання і миття
Якщо розчин поверхнево-активної речовини впливає у воді на забруднену жирну поверхню, то гідрофобні закінчення розчиняються у бруді, а гідрофільні закінчення “висуваються” із частинок бруду.
Таким чином, забруднена гідрофобна поверхня стає гідрофільною і може змочуватися
Декілька молекул поверхнево-активної речовини захоплюють своїми гідрофобними закінченнями окремі частинки бруду, відривають їх від волокон тканини або від шкіри і утворюють об’єднання частинок, що вільно переміщуються в розчині, так звані міцели. Таким чином, врешті весь бруд відривається від волокон тканини чи шкіри.
Аніони мила й інших поверхнево-активних речовин можуть таким чином подрібнювати великі одиниці твердих і рідких забруднень на дрібні частинки. Водночас відбувається дисперсія бруду й утворюється емульсія.
При дисперсії у розчині розподілені тверді частинки. Емульсія – це сукупність дрібних крапель рідин, які нерозчинні одна в одній.
Запам’ятайте: миючі засоби мають змочувальні, диспергуючі й емульгуючі властивості.
Мильні розчини в твердій воді, яка містить іони Са2+ і Mg2+, утворюють кальцієве мило, що випадає у вигляді твердого осаду.
Щоб не допустити втрати мила, використовують водопом’якшувачі, переважно натрієво-алюмінієві силікати, які зв’язують іони Са2+ і Mg2+.