БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК В УКРАЇНІ: ОСНОВИ ТА ПРАКТИКА В УКРАЇНІ
Розділ VI.
ОБЛІК ТРУДОВИХ ЗАТРАТ, ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ І РОЗРАХУНКІВ З РОБІТНИКАМИ І СЛУЖБОВЦЯМИ
6.4. Регулювання фонду оплати праці і фонду споживання
Держава здійснює регулювання оплати праці шляхом встановлення розміру мінімальної зарплати, інших державних норм і гарантій, умов і розмірів оплати праці працівників бюджетних установ і організацій і керівників державних підприємств, а також шляхом встановлення диференційованого оподаткування доходів працівників.
Регулювання
Оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету здійснюється на підставі законодавчих актів, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів в межах виділених асигнувань та інших позабюджетних доходів. Обсяги витрат на оплату праці працівників бюджетних установ затверджуються одночасно з бюджетом.
Форми і системи оплати
Оплата праці працівників загальних (наскрізних) професій і посад встановлюється на умовах визначених колективним договором, з дотриманням гарантій, встановлених законодавством і генеральною та галузевою чи регіональною угодами.
Важливим внутрішнім документом, що регулює відносини працівника та підприємства щодо оплати праці є Положення про оплату праці, яке рекомендується розробляти на кожному підприємстві. Положення, як правило, є додатком до колективного договору, затверджується керівником підприємства та узгоджується з уповноваженим органом трудового колективу. У положенні конкретно визначають форми оплати праці, тарифні сітки та тарифні ставки, порядок тарифікації працівників, порядок розподілу заробітної плати, встановлення доплат та надбавок і інші питання оплати праці.
Згідно із Законом України “Про оплату праці”, оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов’язань щодо оплати праці.
В Україні немає обмежень щодо максимального розміру заробітної плати. Проте, запроваджено плату в бюджет за перевищення фонду оплати праці для підприємств-монополістів. Порядок визначення сум, що вносяться до державного бюджету підприємствами-монополістами визначається постановами Кабінету Міністрів України. Зазначені платежі вносяться до державного бюджету з прибутку, що залишається в розпорядженні підприємств, а збитковими підприємствами – за рахунок збільшення збитків і не включаються до складу валових витрат платника податку на прибуток.