СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ
Урок 11. РИНОК ТА ЙОГО СТРУКТУРА. КОНКУРЕНЦІЯ ТА ЇЇ ВИДИ
Мета: сформувати поняття “ринок”, “ринкова структура”, “конкуренція”, “види конкуренції, форми її існування”; виховувати принциповість і порядність в умовах ринкових відносин.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма проведення: евристична бесіда.
Обладнання: таблиця “Структура ринку”, “Види конкуренції”.
Епіграф:
Трохи участі уряду і трохи щастя зовсім необхідні в житті, але тільки дурні
П. Дж. О’Рурк
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Актуалізація знань. мотивація учнів
Учитель. Поясніть, як ви розумієте епіграф сьогоднішнього уроку.
III. Вивчення нового матеріалу
Доповіді учнів і вчителя
1) “Ринок та його елементи: попит і пропозиції”.
2) “Конкуренція та її види”.
3) “Форми існування конкуренції”.
IV. Закріплення нового матеріалу
1. Евристична бесіда.
1) Що таке попит і які фактори на нього впливають?
2) Що таке пропозиція і від чого вона залежить?
3) Як ви розумієте поняття “еластичність
4) Як називається конкуренція, коли фірми відкрито домовляються про ціни?
5) Що надає споживачеві конкуренція?
6) Наведіть приклади підприємств-монополістів в Україні.
7) Як впливає конкуренція на стосунки між людьми?
2. Складання схем і таблиць.
Однодобовий попит на морозиво
Ціна за одиницю товару (грн.) | Кількість порцій, які продано за день (величина попиту) |
0,5 | 190 |
0,75 | 175 |
1,0 | 125 |
1,25 | 85 |
1,5 | 65 |
1,75 | 50 |
2,0 | 40 |
Висновок: численні фактори свідчать, що чим вище ціна товару, тим, як правило, менше на нього попит. Й, навпаки, чим дешевше ціна, тим вище попит, а значить, швидша реалізація (адже морозиво – товар термінової реалізації).
Рівні ринкової конкуренції
Характерні ознаки рівня | Повна конкуренція | Монополістична конкуренція | Олігополія | Чиста монополія |
Кількість підприємств, які виробляють продукт | Дуже велика кількість незалежних підприємств | Багато підприємств | Декілька підприємств | Одне підприємство |
Тип продукту | Стандартизовані однорідні товари | Диференційований залежно від ринків реалізації | Стандартизований чи диференційований | Унікальний – не має близьких замінників |
Умови входження до ринку | Дуже легкі, немає перешкод | Відносно легкі | Обмежені, потребують великих інвестицій | Блоковані |
Контроль над цінами | Відсутній, ціни визначає ринок | Обмежений | Обмежений взаємозалежністю; значний у випадку таємного уговору | Значний, іноді повний контроль над цінами |
Нецінова конкуренція | Відсутня | Акцентування за допомогою реклами, торговельних знаків, марок | Типова, особливо щодо диференціації продукту | Реклама, зв’язок із громадськістю |
Приклади | Сільське господарство, ринок цінних паперів | Роздрібна торгівля, виробництво одягу, взуття | Сталеплавильна, автомобільна сфера, виробництво побутової техніки | Місцеві підприємства комунальних послуг |
Висновок: у ринковій економіці, крім повної конкуренції, повинні існувати й інші структури, щоб виправляти недоліки такої конкуренції.
V. Підсумки уроку
Що можна побажати двом конкуруючим фірмам?
VI. Домашнє завдання
Підготувати усний журнал “Економічний огляд сучасного українського ринку”.