Довідник з біології
РОСЛИНИ
РОСЛИНА – ЦІЛІСНИЙ ОРГАНІЗМ
Структурною одиницею кожної квіткової рослини (дерева, чагарники, трави) є клітина. Групи клітин об’єднуються в тканину, тканини входять до складу вегетативних (корінь, стебло, лист) і генеративних (квітка, плід, насіння) органів.
Усі органи рослини функціонально тісно взаємопов’язані, що дозволяє їй здійснювати процеси життєдіяльності в постійному зв’язку з навколишнім середовищем. У той же час кожний орган рослини виконує тільки йому властиві функції. Наприклад,
Таким чином, життя рослини як цілісного організму забезпечується злагодженою взаємодією її надземної і підземної частин.
Як всі живі організми, рослини харчуються, дихають, ростуть і розмножуються. Рослини – автотрофи; завдяки фотосинтезу в них утворюються органічні речовини, що використовуються для живлення рослини. Рослини постійно дихають, поглинаючи кисень і виділяючи вуглекислий газ. Позбавлені кисню рослини гинуть. Зростання рослини відбувається завдяки поділу та зростанню його клітин (у конусі наростання кореня і стебла, в міжвузлях, у камбіальному шарі кори).
Кожна рослина в певний період свого розвитку приступає до розмноження. Вегетативне розмноження, спороутворення чи насінне розмноження забезпечують передачу генетичної інформації потомству, збільшують чисельність особин даного виду (підтримують чисельність популяції) і сприяють розселенню особин на нових територіях.