Лісівництво
РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН
Лекція 7. ОСОБЛИВОСТІ РУБОК ФОРМУВАННЯ ЛАНДШАФТІВ У НАСАДЖЕННЯХ РІЗНОГО ПОРОДНОГО СКЛАДУ
7.3 Рубки формування ландшафтів у березових лісостанах
Дерева берези повислої відрізняються високими декоративними якостями: у них добре розвинуті широкі крони, білокорі стовбури.
Як правило, в березняках формуються однопородні з рівномірним розміщенням дерев на площі ландшафти як закритого (1а), так і напіввідкритого простору (2а), іноді формуються ландшафти 2в.
В першу
У ряді випадків доцільно формувати і мішані, березово-хвойні або березово-широколистяні ландшафти горизонтальної
При груповому розміщенні дерев на площі формують чисті групи. Провідне становище берези забезпечується у мішаних деревостанах при її участі в складі на рівні 50-70%. Це створює відповідний фон для інших порід з більш темно забарвленим листям чи хвоєю.
Ландшафти напіввідкритого простору – 2в – формують в розрідженому стані з молодого віку.
Часто береза поновлюється, створюючи густі зарослі з тонкими стовбурцями дерев. Починаючи рубку формування ландшафту, потрібно залишити приблизно 30% (не більше 50%) дерев, що за запасом не перевищить 25%, і така рубка не призведе до розладу березового молодняка. Після такої рубки можлива поява пневої порослі, що небажано. Тому при формуванні лісопаркових ландшафтів рубку потрібно проводити в серпні – вересні, що забезпечує появу порослі тільки на десятій частині пнів. Зрідження деревостанів у залежності від ландшафту, що формується, лежить в межах 10-25%.