35 Що таке політичний процес?
Політичний процес – форма функціонування політичної системи суспільства, яка еволюціонує у просторі й часі. Це один із суспільних процесів, що має власні якісні характеристики. Зокрема, він є визначенням конкретного, з кінцевим результатом процесу певного масштабу (наприклад, проведення виборів, формування громадських рухів або утворення політичних партій). Політичний процес відображує реальну взаємодію суб’єктів політики, яка здійснюється як результат впливу багатьох внутрішніх і зовнішніх чинників.
Розрізняють
Структурними ланками політичного процесу є такі: виявлення, формування, пропаганда політичних інтересів індивідів, спільнот, організацій та рухів; представлення політичних інтересів інститутом, який приймає політичне рішення; вироблення, прийняття та реалізація політичних рішень; розподіл та перерозподіл ресурсів влади; контроль за елітою та політична мобілізація громадян.
Різновидами політичного процесу є політична соціалізація, політична участь, політичні зміни та політичний розвиток.
Політичні зміни – це збільшення у структурних і функціональних особливостях політичних явищ частки нового, що забезпечує як самовідтворення, так і оновлення суспільно-політичного організму.
Політичний розвиток – це перехід від одного політичного стану до іншого, якісно досконалішого, від простішого до складнішого, зумовлений зростанням і змінами політичної культури, оволодінням новими формами політичної діяльності.
Політичний процес є уособленням неперервності розвитку, а політичні зміни – його дискретності.
Структурними елементами політичного процесу виступають різні процеси (схема 9).
Елементи:
– Революція і реформа
– Політична криза
– Політичне рішення
– Політичний плюралізм. Конфлікти і кооперація в політиці
– Повстання, бунт, заколот, путч
– Політична кампанія
– Пряма дія в політиці