§ 13. СПОСОБИ ДІЄСЛІВ. ДІЄСЛОВА ДІЙСНОГО ТА УМОВНОГО СПОСОБІВ
Вправа 121
Дієслова дійсного способу | Дієслова умовного способу | Дієслова наказового способу |
Скочується, організовується, даруватимуть, освітлюється, вносить, дарували | Понесли б, остудила б, відчинив би, днювали б, тьмянів би | Усміхнись, внесіть, дочитаймо, спілкуймося, кажи, вмикайте, дивіться |
КЛЮЧ. “Красна осінь снопами, а зима намолотом”.
Вправа
Умовний спосіб дієслова позначає дію, можливу за певних умов. Форми умовного способу з погляду вираження – це аналітична структура, що твориться поєднанням дієслова у формі минулого часу з часткою би (б): писав би, писала б, писало б, писали б.
Вправа 126
1. Було би більше часу, Сергійко прочитав би книжку. 2. Якби не дощ, Марина пішла б до лісу. 3. Рибачка попливла б, якби не вітер. 4. Гарно як довкола! Було б так завжди. 5. Маринка працювала б до вечора, та почав здійматися вітер. 6. Коли тепло прийшло б, гарні в садку зацвіли б матіоли.
У наведених реченнях частка б з дієсловами пишеться окремо,
Було більше б часу, Сергійко прочитав би книжку.
Вправа 128
І. Ця група речень є текстом, бо речення розміщені послідовно й логічно. Вони об’єднані у тематичну і структурну цілісність. У тексті наявний змістовий зв’язок і завершеність.
Тема: дідусь.
Основна думка: працелюбність та людяність головного героя.
Дідусь був наділений такими рисами: добротою, повагою до інших людей, любов’ю до праці. Він умів копати город, косити, тесати колоду, переплітати тин, видовбувати з дерева ложки, склити вікна, вставляти до грабель зубки, гострити сапу, замінювати у діжці клепку. Дідусь допомагав усім односельцям.
II. Копає (3 ос. одн.), косить (3 ос. одн.), теше (3 ос. одн.), переплітає (3 ос. одн.), видовбував (3 ос. одн.), склить (3 ос. одн.), вставить (3 ос. одн.), нагострить (З ос. одн.), замінить (3 ос. одн.).