РОЗДІЛ 4. СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я
Глава 1. Соціальне благополуччя
§ 22. СТОСУНКИ І ЗДОРОВ’Я
У цьому параграфі ти:
· дізнаєшся, як стосунки впливають на здоров’я людини;
· дослідиш спільні риси і відмінності стосунків з різними людьми;
· потренуєшся уникати непорозумінь;
· оціниш якість твоїх стосунків і розробиш план їх удосконалення.
Коли люди знайомляться, спілкуються, разом живуть або навчаються, між ними виникають стосунки. Є стосунки родинні,
Дружні, ділові, романтичні. Одні стосунки формуються
Намалюйте кожен портрет людини, стосунки з якою вважаєте особливими. По черзі розкажіть, що ви найбільше цінуєте у цих стосунках.
Якщо між людьми склалися здорові стосунки, вони відчувають потребу у спілкуванні й сумують, коли змушені розлучатися. Нездорові стосунки характеризуються підозрами, егоїзмом, бажанням контролювати і підкоряти.
Здорові стосунки є запорукою щасливого і успішного життя. Вчені дослідили,
Чому? Тому, що люди, між якими склалися здорові стосунки, повніше реалізують себе, легше долають труднощі та проблеми.
Стосунки – це зв’язок між людьми, які добре знають одне одного.
1. Розглянь мал. 44 про стосунки з різними людьми.
2. Порівняй свої стосунки з батьками, інтими членами родини, вчителями і друзями. Що спільного у цих стосунках? Чим вони різняться?
Мал. 44.
Як стати командою
Пам’ятаєш історію про те, як батько звелів своїм синам завжди триматися разом і продемонстрував необхідність цього за допомогою простого віника? Адже цілий віник важко зламати, а розібравши його на окремі прутики, зробити це дуже легко.
Як діяти в команді, ми можемо повчитись і у тварин.
Прочитайте “Уроки гусей” і наведіть приклади, коли люди чинили так, як це роблять дикі гуси.
Уроки гусей
1. Махаючи крилами, гуси, які летять на чолі зграї, створюють підйомний потік для тих птахів, що летять за ними. V-подібна будова зграї приблизно на 70 відсотків зменшує зусилля під час польоту порівняно з тим, якби гуси летіли поодинці.
Урок: той, хто рухається в одному напрямку з іншими, досягає бажаного швидше і легше, тому що інші члени команди створюють для нього сприятливі умови.
2. Якщо птах випадає зі зграї і починає летіти сам по собі, він одразу відчуває опір вітру і сповільнює рух. Тому намагається якнайшвидше повернутись у зграю.
Урок: краще залишатися в команді з тими, хто рухається у тому ж напрямку, бути готовим приймати допомогу і самому надавати її іншим членам команди.
3. Коли птах, що летить попереду, втомлюється, він повертається у зграю, а на його місце стає інший.
Урок: якщо учасники команди по черзі виконуватимуть найскладнішу роботу, це піде на користь усій команді.
4. Якщо гуску підстрелили або вона захворіла, зграю залишають ще два птахи. Вони летять за нею, допомагають і захищають її, аж поки вона одужає або помре.
Урок: треба підтримувати одне одного і в радості, і в горі.
Як досягти порозуміння з близькими дорослими
Батьки або дорослі, які опікуються тобою, – найрідніші для тебе люди. Теплі і щирі стосунки з ними важливі у будь-якому віці, тим більше у підлітковому, коли ти ще не готовий до самостійного життя.
Однак ти дорослішаєш, стаєш самостійнішим, і стосунки з ними також потребують змін.
Кросс-тест
Як краще переконати батьків або близьких дорослих, що ти став дорослішим і потребуєш більшої свободи, дізнайся з короткого крос-тесту.
1. Тобі здається, що дорослі недостатньо поважають тебе і не дають тієї свободи, яку мають твої друзі. Ти:
– нічого їм не скажеш, вважатимеш, що ти гірший за інших і не заслуговуєш на те, що мають твої однолітки (2);
– скажеш батькам, що вони безнадійно відстали від життя і не розуміють потреб сучасної молоді (3);
– спробуєш довести їм, що вже достатньо дорослий (4)?
2. Така поведінка позбавляє тебе шансу змінити ситуацію на краще. Близькі дорослі можуть навіть не здогадуватися, що тебе турбує, а ти почуватимешся приниженим і нещасним (1).
3. Агресивна поведінка лише загострить стосунки між вами, віддалить вас одне від одного. І як наслідок – ти не отримаєш того, чого прагнеш (1).
4. Цей варіант – найкращий. Однак вимагає від тебе додаткових зусиль, адже ніщо важливе у житті не дається легко. Можливо, для цього доведеться взяти на себе виконання деяких домашніх обов’язків. Але коли дорослі наполягатимуть на своєму, ти сприймеш це спокійно, як таке, що зараз змінити неможливо. Згодом спробуєш поговорити з ними ще раз.
Більше спілкуйся з близькими дорослими. Лише в такому разі вони знатимуть, що з тобою відбувається і як тобі допомогти.
Завжди намагайся пояснити причини своєї поведінки, навіть якщо вчинив щось погане. Адже у більшості випадків твої однолітки роблять це не тому, що хочуть завдати прикрості, а тому, що не знають, як інакше досягти важливої мети (наприклад, щоб з ними дружили, звертали на них увагу). Будеш щирим – дорослі допоможуть тобі зрозуміти, у чому ти схибив, і дадуть слушну пораду.
Як поліпшити стосунки
Наші вчинки впливають на інших людей і викликають у них різні почуття. Наприклад, ви з другом домовилися зустрітись о третій. Ти спізнився на двадцять хвилин. Він, звісно, може розсердитися на тебе. Якщо ти не помиєш за собою посуд чи забудеш прибрати ліжко, то засмутиш батьків. Не виконаєш домашнє завдання – прикро вразиш учителя. Усе це не сприятиме поліпшенню ваших стосунків.
І навпаки, коли скажеш другові щось приємне, звариш картоплю до маминого приходу, будеш активним на уроці, то викличеш теплі почуття, і, отже, твої стосунки з другом, батьками, вчителями поліпшаться. Оціни свої стосунки з різними людьми за 10-бальною шкалою: 10 балів вони цілком тебе влаштовують, 0 балів абсолютно неприйнятні.
Обери людину, стосунки з якою ти хотів би поліпшити. Внеси цей пункт до проекту самовдосконалення. Для цього:
– спочатку продумай, що може зруйнувати ці стосунки. Запиши те, що спаде тобі на думку;
– поговори про це з мамою, татом чи другом. Можливо, вони додадуть кілька пунктів;
– постарайся уникати дій, які погіршують стосунки. Постійно аналізуй, чи вдається тобі це робити;
– приготуй для цієї людини маленький подарунок. Не обов’язково купувати його, краще зробити своїми руками (наприклад, сплести браслет чи записати на диск нову гру або прибрати у квартирі);
– намагайся робити маленькі сюрпризи не лише на день народження чи інші свята, а постійно радуй своїх рідних і друзів.
Навички формування стосунків
Для формування позитивних міжособистісних стосунків треба володіти багатьма життєвими навичками: ефективного спілкування, толерантного ставлення, упевненої поведінки, співчуття і підтримки, роботи в команді, уміння розв’язувати конфлікти.
1. Об’єднайтесь у групи. На окремих картках запишіть навички, необхідні для формування стосунків (мал. 45).
2. Розкладіть ці картки у вигляді трикутника. На вершині – картка, на якій записано найважливіші, на вашу думку, навички. У другому рядку – дві картки з менш важливими, а в третьому – три з найменш важливими навичками.
3. Порівняйте трикутники у різних групах.
4. Поясніть свій вибір.
Мал. 45
Підсумки
Позитивні міжособистісні стосунки сприяють здоров’ю і життєвому успіху.
У групових стосунках важливо вміти надавати і приймати допомогу.
У стосунках з близькими дорослими найважливішими є довіра і щирість.
Поліпшити стосунки допоможуть навички толерантності, співчуття, роботи в команді, ефективного спілкування, упевненості та уміння розв’язувати конфлікти.