3 Психічна і духовна складові здоров’я
ЕМОЦІЙНЕ БЛАГОПОЛУЧЧЯ
&18. СТРЕС І ЗДОРОВЯ
Дізнаєшся про вплив стресу на здоров’я; ознаки, за якими можна розпізнати різні види стресу
Пригадай
Як впливають на здоров’я позитивні та негативні емоції?
Що таке стрес?
Стрес – це реакція організму на несподівану ситуацію. Слово “stress” у перекладі з англійської мови означає “тиск, напруження”. Іспит, змагання, візит до стоматолога, знайомство з незнайомими людьми, небезпечна ситуація, конфлікт – усі ці події
Приклади стресів повсякденного життя
Види стресу
Еустрес | Позитивний стрес. Стан організму, що пов’язаний з приємними, радісними подіями. Підвищує працездатність і захисні сили організму. Такий стрес потрібний людині. Наприклад, спортсмен перед змаганнями може хвилюватися, але це сприятиме чіткішим |
Дистрес | Сильний негативний емоційний стан. Шкідливо впливає на організм і здоров’я. Знесилює організм, ослаблює його захисні сили. Виникає головний біль, безсоння, порушується діяльність серця і шлунка. Людина в такому стані не здатна відповідно реагувати на зміни або небезпечну ситуацію. Наприклад, учень на іспиті так розхвилювався, що все забув. Буває, що спортсмен переживає такий сильний стрес, що на змаганні показує гірший результат, ніж на тренуванні |
Реакція організму на стрес
Реакція людей на стрес різна. У схожих ситуаціях одні можуть відчувати тривогу, а інші – паніку. Хтось відчуває напруження м’язів, а в когось німіють ноги і прискорюється серцебиття. Один не опирається ситуації та опускає руки, а інший, навпаки, енергійніше береться до справи. Реакції іноді залежать від ставлення людини до ситуації. Однак можна виокремити загальні симптоми стресу, тобто його ознаки.
Симптоми стресу:
– збудження, дратівливість
– утруднене дихання
– прискорення серцебиття
– тремтіння голосу, рук, колін
– відчуття болю або холоду в животі, нудота
– заніміння м’язів
– відчуття страху
– спітнілі долоні
Не має значення, що спричинило стрес. Реакція на емоційне напруження відрізняється тільки силою емоцій людини.
Упродовж тисячоліть у людей розвинулася реакція на стрес, яка захищає організм від небезпеки. Цю реакцію називають “боротися або бігти”. У житті вона виявляється як бажання усунути причину емоційного напруження і уникнути стресу. Наприклад, перед грозою людина намагається якнайшвидше знайти надійний прихисток. Той, хто відповідає першим на іспиті, прагне якомога швидше знизити емоційне напруження.
У давнину первісні люди могли долати сильний стрес інтенсивним фізичним навантаженням: вони захищалися, нападали чи втікали. Після бою або полювання люди почувалися в безпеці, відпочивали й розслаблялися.
Так працює природний захист організму: напруження – активні дії – розслаблення. Якщо людина не може відреагувати на стрес негайно, їй доводиться стримувати емоції. У цьому разі може розвинутися так званий ефект самопідтримки стресу.
Ефект самопідтримки стресу
У стресовій ситуації стримані гнів, образа, страх чи розпач спрямовуються всередину, негативно впливаючи на роботу внутрішніх органів і мозку. Людина починає думати, що нічого не може змінити, що їй завжди не щастить тощо. Це посилює напруження. Роздратування перетворюється на гнів, тривога – на відчай, невдоволення – на розпач. Напруження призводить до негативних думок, тому стрес посилюється. Людина потрапляє в замкнене коло власних негативних емоцій. Так діє ефект самопідтримки стресу.
Щоб уникнути ефекту самопідтримки стресу, потрібно навчитися відповідно оцінювати події, не перебільшувати їх значення, керувати своєю реакцією на події.
Хронічний стрес і здоров’я
Трапляється, що людина переживає стрес упродовж тривалого часу, негативні емоції накопичуються. У цьому разі може виникнути хронічний стрес.
Важливо не допустити, щоб людина переживала негативні емоції тривалий час. Для життя і здоров’я кожному важливо вміти долати стреси, керувати емоціями.
Висновки
Стрес – це реакція організму на напружену ситуацію. Позитивне емоційне напруження корисне для здоров’я. Тривалі негативні емоції шкодять здоров’ю. Потрібно вміти розпізнавати симптоми стресу. Щоб зберегти здоров’я, слід відповідно оцінювати події навколишнього середовища, учитися керувати емоціями і долати стреси.
Завдання
1. Що таке стрес?
2. Назви види стресу. Схарактеризуй їх.
3. Розглянь фотоілюстрації. Назви види стресу. Які чинники, на твою думку, спричинили стрес?
4. Назви симптоми стресу.
5. Якою буває реакція людини на стрес? Від чого вона залежить?
6. Коли стрес буває корисним для здоров’я?
7. Як хронічний стрес впливає на здоров’я?
8. Як, на твою думку, запобігти ефекту самопідтримки стресу?
9. Поміркуй, що буде, якщо людина житиме без стресу.
Попрацюйте в парі або групі
Обговоріть, як у наведених ситуаціях уникнути ефекту самопідтримки стресу.
1. Ти став свідком дорожньо-транспортної пригоди.
2. За домашнє завдання отримав низьку оцінку.
3. Збирається гроза, а до оселі далеко.
Моделюй – набувай життєвих навичок
Розглянь фотоілюстрації. Назви види стресу. Як, на твою думку, стрес може вплинути на здоров’я зображених на фотоілюстраціях людей?