СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ
Урок 1. СУСПІЛЬСТВО ЯК ПРИРОДНО-СОЦІАЛЬНЕ ЯВИЩЕ
Мета: сформувати поняття “суспільство”, розкрити процес формування суспільства; виховувати повагу людей до суспільства, розвивати вміння аналізувати факти та робити висновки.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: евристична бесіда.
Обладнання: картки з основними поняттями: “суспільство”, “людина”, “сім’я”, “соціальна група”, “колектив”.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II.
Повідомлення теми та завдань уроку.
III. Актуалізація опорних знань
Проблемна ситуація
Учитель. Відомий давньогрецькій мислитель Г. Горацій якось сказав: “Мета суспільства в тому, щоб користування своїм набутком було забезпечене кожному спільними силами і за загальною згодою”.
Запитання
1) Чи згодні ви з Горацієм?
2) А що для вас означає поняття “суспільство”?
3) Як ви розумієте просторові й історичні межі суспільства?
У процесі обговорення проблемних питань учні доходять висновку, що суспільство є результатом існування людських
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Виступ учнів-експертів, що отримали випереджальне завдання підготувати повідомлення про типи суспільства.
1) “Аграрне суспільство”.
2) “Індустріальне суспільство”.
3) “Постіндустріальне суспільство”.
4) “Інформаційне суспільство”.
2. Обговорення проблемних запитань.
1) Що дає людині суспільство і що суспільству дає людина?
2) Чи можна людині прожити на самоті?
3) Що є причиною змін, що відбуваються в суспільстві?
4) Які відносини складають суспільство з точки зору потреб людей?
5) Чи пов’язано виникнення суспільства з природою людини?
6) Які історичні етапи розвитку українського суспільства ви можете назвати?
V. Закріплення вивченого
Учитель пропонує учням картки з поняттями: “суспільство”, “людина”, “сім’я”, “соціальна група”, “колектив”.
Завдання учням
Дати визначення цих понять.
VI. Підбиття підсумків уроку
Як ви розумієте вислів: “Суспільство як самоорганізована система”?
VII. Домашнє завдання
Написати твір-роздум “Проблеми українського суспільства на сучасному етапі”.