Природознавство
Людина та середовище її життя
Світ явищ, у якому живе людина
Світлові явища
Світло
Внутрішня енергія тіл може випромінюватися. Світло – це та частина випромінювання, яку сприймає наш орган зору. Тому світло називають видимим випромінюванням.
Ми бачимо об’єкт, коли він є джерелом світла (лампа, свічка) чи відбиває світло, що падає на нього.
Джерела світла
Світловий спектр. Колірний зір
Коли біле світло проходить крізь скляну призму, воно розпадається
Предмети білого кольору відбивають увесь сонячний спектр і слабко нагріваються. Предмети чорного кольору поглинають промені всього спектра й нагріваються сильно. Предмети інших кольорів відбивають промені тільки свого кольору, а інші – поглинають.
На сітківці ока є спеціальні зорові рецептори – палички (чорно-білий зір) і колбочки (кольоровий зір). У темряві колбочки припиняють свою роботу, і предмети сприймаються як
Поширення світла
Світло поширюється прямолінійно. Залежно від розташування джерела світла предмети відкидають тінь. Зверніть увагу на освітлення в класі: світло з вікон падає з лівого боку, і тінь від правої руки не заважає писати або читати; світло від електроламп падає згори й не утворює тіні.
Прямолінійне поширення світла
Значення світла для тварин
Стосовно світла тварини поділяються на денні й нічні.
У процесі еволюції тварини виробили різні пристосування для сприйняття світла. В евглени зеленої – це світлочутливе червоне вічко. У постійного жителя грунту – дощового черв’яка – світлочутливі клітини містяться в шкірі, у членистоногих і хордових утворилися спеціальні органи зору – очі.
Значення світла для людини
З допомогою зору людина одержує близько 90 % інформації про зовнішній світ. Із зором і світлом пов’язана виробнича та побутова діяльність людини. Дуже часто причиною порушення зору стають травми ока. Причиною зниження зору може стати й дуже яскраве світло (у сонячний день треба носити сонцезахисні окуляри).
Значення світла для рослин
Тільки-но сонячний промінь освітить зелену рослину, як починається велике диво природи – процес фотосинтезу, завдяки якому й існує життя на нашій планеті. За допомогою фотосинтезу рослини синтезують речовини свого організму.