ТИ ДОРОСЛІШАЄШ

2 Фізична складова здоров’я

ІНДИВІДУАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ПІДЛІТКІВ

&9. ТИ ДОРОСЛІШАЄШ

Дізнаєшся про основні ознаки дозрівання

Пригадай

Назви особливості розвитку підлітків.

Підлітковий вік – це період швидких змін у розвитку організму. Ти стаєш вищим, збільшується маса тіла, сила м’язів, змінюються пропорції тіла й голос. Процеси дозрівання пов’язані з активністю багатьох залоз, що виділяють специфічні речовини – гормони. Разом з нервовою системою вони регулюють процеси життєдіяльності організму. Відбуваються

також психологічні зміни. Тобі важко стримувати емоції, часто змінюється настрій.

Усі ці зміни природні. Не варто засмучуватися, якщо, наприклад, ноги ростуть швидше за тулуб чи непропорційно довгими стали руки. У цей час кістки рук і ніг часто ростуть швидше, ніж м’язи. Надмірне навантаження на скелет може призвести до плоскостопості, викривлення хребта. Іноді внутрішні органи “не встигають” за швидким ростом тіла. Наприклад, може виникати прискорення серцебиття чи підвищення артеріального тиску, часто відчуватися втома.

Кожен підліток росте й змінюється, але кожен індивідуально.

Так, у деяких підлітків спочатку збільшується зріст, а потім маса тіла. Іноді відбувається навпаки. Період дозрівання й фізичного росту залежить від багатьох чинників, зокрема від спадкових особливостей, способу та умов життя, клімату.

Підлітковий вік важливий ще й тому, що саме в цей період ти набуваєш життєвих навичок і звичок, які можуть зумовити подальші успіхи в житті. Від того, як упораєшся з проблемами, притаманними підлітковому віку, залежатиме твоє здоров’я. Розрізняють біологічне, соціальне, психологічне й духовне дозрівання. Які ж ознаки кожного?

Біологічне дозрівання

Фізичні зміни, що відбуваються в організмі. Ознаки:

❖ швидкий ріст, збільшення маси тіла, укріплення м’язів, збільшення об’єму легенів, розвиток серцево-судинної системи

❖ зміна форми обличчя, зміна пропорцій тіла

У хлопців ширшають плечі, грубішає голос, на шиї з’являється кадик, починає рости волосся на обличчі й усьому тілі

У дівчат статура стає більш жіночною, тоншою стає талія, ширшими стають стегна

Соціальне дозрівання

Здатність діяти не лише у власних інтересах, повага до оточуючих, уміння налагоджувати та підтримувати стосунки. Набуття навичок:

❖ упевненої поведінки

❖ конструктивного розв’язання конфліктів

❖ формування корисних звичок

❖ прийняття зважених рішень

❖ протидії тиску та маніпуляціям

Психологічне і духовне дозрівання

Усвідомлення та додержання важливих життєвих принципів, створення власної системи життєвих цінностей. Набуття навичок:

❖ самовдосконалення

❖ керування емоціями

❖ співчуття, піклування про себе та інших

❖ толерантного висловлювання почуттів

❖ оптимістичного погляду на життя

Іноді підлітки переймаються через різні темпи й строки статевого дозрівання. Пам’ятай, що кожен має свій біологічний темп розвитку. І ті, хто росте й розвивається трохи повільніше за однолітків, згодом їх наздоженуть.

Важливо позитивно ставитися до всіх змін, що відбуваються в організмі. Вони здебільшого очікувані й бажані. Адже свідчать про дорослішання, набуття нового досвіду, перехід до нового періоду життя. Від ставлення до себе в цей період залежатиме твоє самопочуття й самооцінка. Гарний настрій, доброзичливе спілкування, привітна усмішка завжди приваблюватимуть однолітків.

Висновок

У підлітковому віці швидко ростеш і розвиваєшся. Усі зміни природні. У кожного вони відбуваються індивідуально. Знаючи ознаки дозрівання, стався до змін позитивно. Не переймайся через проблеми, пов’язані з ростом і розвитком. Упевненість і доброзичливість допоможуть подолати тимчасові труднощі, притаманні підлітковому віку.

Завдання

Які зміни відбуваються у фізичному розвитку підлітків? Які зміни відбуваються в емоційному стані підлітків? Схарактеризуй ознаки соціального дозрівання. Що, на твою думку, є найважливішою ознакою того, що став дорослим? Поміркуй, чому важливо позитивно ставитися до змін в організмі в період дозрівання.

Ситуаційні завдання

Що порадиш у наведених ситуаціях підліткам?

❖ Через високий зріст із дівчинки глузують однолітки.

❖ Через невисокий зріст з хлопчиком не дружать однолітки.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


ТИ ДОРОСЛІШАЄШ - Валеологія


ТИ ДОРОСЛІШАЄШ