Довідник з біології
ТВАРИНИ
ЦАРСТВО ТВАРИНИ
ПІДЦАРСТВО ОДНОКЛІТИННІ, АБО НАЙПРОСТІШІ (PROTOZOA)
ТИП СПОРОВИКИ (SPOROZOEA)
Даний тип включає тільки паразитичні форми.
Під впливом паразитизму будова споровиків дуже спростилася в порівнянні з представниками інших типів. Вони не мають торганоїдів активного руху, травних і скоротливих вакуолей.
Життєвий цикл споровиків відрізняється складністю, часто зі зміною господарів і чергуванням безстатевого розмноження, статевого й спорогонії. Безстатеве розмноження відбувається
Паразити людини належать до рядів Кров’яних споровиків (Haemosporida) (малярійні плазмодії) і Кокцидій (Coccidia) (токсоплазма).
Малярійні плазмодії – збудники малярії, одного з давніх і до цих пір широко поширених захворювань у глобальному масштабі. У людини паразитують 4 види малярійних плазмодіїв. За будовою і циклом розвитку плазмодії всіх 4 видів схожі між собою. Локалізуються в клітинах печінки та в еритроцитах крові. Зараження людини відбувається через укус самки комара, в організмі якої паразит
Для закінчення циклу розвитку малярійні плазмодії знову повинні потрапити в організм комара (під час смоктання крові хворої людини самкою комара).
При малярії характерне збільшення печінки та селезінки хворого. При всіх формах малярії у хворих розвивається прогресуюча анемія. У важких випадках, за відсутності лікування, хвороба закінчується смертельним результатом.
До теперішнього часу на земній кулі на малярію хворіє близько 1 млн. людей у різних кліматичних зонах: тропічній, субтропічній, помірній. Як масове захворювання вона реєструється в країнах Африки, Латинської Америки, Південної Азії. Заходи щодо боротьби з малярією включають осушення боліт (місця розмноження малярійного комара), хімічні та біологічні заходи боротьби з переносником захворювання малярійним комаром на всіх стадіях його розвитку (личинка, лялечка, окрилена комаха), розробку ефективних методів лікування та попередження малярії (ліки та щеплення).
Значення одноклітинних. В природі найпростіші беруть участь у кругообігу речовин, виконують роль санітарів, очищаючи водоймища, є їжею для більшості водних тварин.
Раковини найстародавніших представників одноклітинних – морських корененіжок – входять до складу багатьох морських відкладень, беруть участь в утворенні низки геологічних порід (крейда, вапно). При пошуку нафтових родовищ або визначенні віку окремих гірських порід використовують раковини стародавніх найпростіших. Раковини вимерлих променяків служать для полірування та шліфування металів, для виготовлення наждачного паперу.
Велика й негативна роль одноклітинних, які поселяються в організмі людини, живляться за його рахунок і викликають різні захворювання. Прикладами є: дизентерійна амеба й інфузорія балантидій (паразити товстого кишечнику), лямблія (паразит печінки та тонкого кишечнику), трипаносоми (паразити крові).
Філогенетичне значення одноклітинних полягає у тому, що давні джгутикові дали початок багатоклітинним тваринам.