ТКАНИНИ. ТИПИ ТКАНИН І ЇХНІ ВЛАСТИВОСТІ – ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ І ЙОГО БУДОВА – ЛЮДИНА

Біологія – універсальний довідник

ЛЮДИНА

ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ І ЙОГО БУДОВА

ТКАНИНИ. ТИПИ ТКАНИН І ЇХНІ ВЛАСТИВОСТІ

Тканина – це група клітин і міжклітинної речовини, які мають однакову загальну будову, функції і походження. В організмі людини розрізняють чотири основних типи тканин: епітеліальну (покривну), сполучну, м’язову і нервову.

Епітеліальна тканина утворює шар клітин, з яких складаються покриви тіла і слизові оболонки всіх внутрішніх органів і порожнин організму, а також деякі залози. Через епітеліальну тканину

відбувається обмін речовин між організмом і навколишнім середовищем. Клітини епітелію щільно прилягають одна до одної, захищаючи організм від мікроорганізмів і шкідливих впливів, і здатні до швидкого розмноження, забезпечуючи у такий спосіб постійне відновлення цієї тканини. Виокремлюють декілька видів епітелію: плоский, кубічний, циліндричний, війчастий, клітини яких розрізняються за формою і функціями.

Особливістю сполучної тканини є добре розвинена міжклітинна речовина. Основні її функції – трофічна, захисна і опорна. До сполучної тканини відносяться кров, лімфа, хрящова, кісткова, жирова

тканини.

М’язова тканина утворена м’язовими волокнами. В їх цитоплазмі знаходяться найтонші нитки, здатні до скорочення. Розрізняють гладку і поперечно-смугасту (скелетну і серцеву) м’язові тканини. За рахунок гладеньких м’язів, що входять до складу стінок шлунка, кишок, сечового міхура, кровоносних судин, відбувається скорочення внутрішніх органів і зміна діаметра кровоносних судин. Завдяки скороченню скелетних м’язів стає можливим пересування тіла у просторі; особлива будова серцевої м’язової тканини забезпечує одночасне скорочення великих ділянок серцевого м’яза.

Структурною одиницею нервової тканини є нервова клітина – нейрон, який складається з тіла овальної, зірчастої або багатокутної форми і відростків, що відходять від нього. Більшість нейронів мають один довгий, тонкий відросток із відгалуженнями (по ньому збудження передається від одного нейрона до іншого або клітин інших тканин) і декілька коротких, товстих, що дуже галузяться поблизу відростків, які контактують з іншими клітинами і забезпечують сприйняття і проведення нервових імпульсів до нейрона. Довгі відростки нейронів утворюють нервові волокна. Основна властивість нейрона – здатність до збудження і проведення нервових імпульсів. Збудження передається по нейрону і відростках іншим нейронам або виконавчим органам (м’язу, залозі).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ТКАНИНИ. ТИПИ ТКАНИН І ЇХНІ ВЛАСТИВОСТІ – ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ І ЙОГО БУДОВА – ЛЮДИНА - Довідник з біології


ТКАНИНИ. ТИПИ ТКАНИН І ЇХНІ ВЛАСТИВОСТІ – ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ І ЙОГО БУДОВА – ЛЮДИНА