УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ

Мета:

    навчальна: виявити та оцінити рівень сформованості в учнів вмінь і навичок письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами опису приміщення; розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві навички, збагачувати словниковий запас; виховна: виховувати патріотичні почуття.

Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація.

Міжпредметні зв’язки: мова, література.

Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ

МОМЕНТ

МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. РОБОТА З ТЕКСТОМ. СПРИЙНЯТТЯ І ВІДТВОРЕННЯ ЗМІСТУ

Перше прослуховування тексту

> Прослухайте уважно текст. Зауважте, зі скількох частин складається зміст, у якій частині розміщено опис приміщення, для чого його використано. Запам’ятайте початок і кінець твору, деталі інтер’єру.

У ЗИМІВНИКУ

На обрії був ліс, і туди хлопці спрямували коней. Якраз заходило сонце. Обоє оглядалися на всі боки, шукали, де б їм переночувати.

Знайшли невеличку, оточену ліщиною галявину. Позлазили з

коней, нарубали шаблями гілок. Незабаром весело загорівся вогонь.

Хлопці й не почули, як до них підійшов старий чоловік. Він поклав рушницю, сів до вогню й почав гріти руки.

Старий запросив хлопців до себе в зимівник. Вони забрали свої статки, узяли коней за вуздечки й пішли за ним.

Аж ось вони стали перед високою огорожею. Старий відчинив ворота, і подорожні зайшли у двір. Недалеко від воріт стояла хатина, біля неї клуня, до якої завели коней. Старий заніс їм оберемок сіна. Потім відчинив хатчину і запросив туди гостей. Він засвітив воскову свічку.

Хата була зовсім проста. Піч, лежанка, лава, стіл, полиця – усе з простих дощок. Над столом – образ Богородиці. Довкола нього повішана в порядку зброя: шабля, пістолі, дві турецькі рушниці. Видно, що старий колись козакував.

Хазяїн розвів у печі вогонь і став подорожніх пригощати чим хата багата. Поклав велику паляницю, приніс із погреба глечик меду.

У хаті стало гаряче. Старий козак розказував, як ходив на турка, як побував у тяжкій неволі, як вдалося йому втекти. Хлопці розпитували дорогу до Січі. Адже йшли вона на Запоріжжя (За А. Чайковським; 201 сл.)

Методичний коментар. Методика проведення контрольного переказу в 6 класі дозволяє організацію лексичної та орфографічної роботи. Проводиться контрольний переказ на здвоєних уроках мови (на першому учні працюють із чернетками, на другому – у зошитах для контрольних робіт).

Лексична робота

> Поясніть значення слів зимівник, хутір, статки, лежанка, полиця, пістолі.

> Дайте відповідь на запитання до змісту тексту.

    Хто запросив хлопців до зимівника? Які деталі інтер’єру описані в тексті? Що зробив хазяїн, коли гості зайшли до хати? Про що розпитували гості старого?

Складання плану тексту

Орієнтовний план тексту

Пошуки місця для ночівлі. Запрошення старого. Двір. Опис інтер’єру. Гостинність господаря. Орфографічна робота

> Запишіть слова, поясніть орфограми.

Зимівник, обрій, ліщина, вуздечка, оберемок, козакував, багата, паляниця, глечик, Запоріжжя.

Друге прослуховування тексту НАПИСАННЯ ПЕРЕКАЗУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Підготовка чорнового варіанту переказу. Третє прослуховування тексту. Редагування написаного. Переписування. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ Самоперевірка учнями своїх робіт Збір зошитів ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)

> Вправа з підручника.

> Підготуйте усне монологічне висловлювання про вивчені орфограми.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ - Плани-конспекти уроків по українській мові


УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ