Урок розвитку мовлення. Правопис найуживаніших прислівників. (Вправи 342-345)

Тема. Правопис найуживаніших прислівників. (Вправи 342-345).

Мета. Вправляти учнів у правописі найуживаніших прислівників.

Обладнання: мовний матеріал.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Перевірка домашнього завданим (вправа 341).

Вправа “Крісло автора”.

Учні читають розповіді про те, як треба поводитись у гостях.

– Які прислівники допомогли вам скласти розповідь?

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

– Ви вже знаєте, як поводитись у гостях, а чи доводилось вам бути гостинним господарем?

– Прочитайте

пам’ятку і скажіть, чи не про вас.

Пам’ятка господареві

– Будьте привітними господарями – доброзичливо зустріньте гостя, допоможіть йому роздягнутися, запросіть в кращу кімнату, спробуйте зайняти гостя.

– Будьте уважними господарями – знайдіть час поговорити з усіма гостями. більше уваги приділіть сором’язливій людині та тому, хто у вас в гостях уперше.

– Будьте тактовними господарями – не звертайте уваги на помилки гостя, не говоріть на неприємні для нього теми.

– Будьте вихованими господарями – незважаючи ні на шо, не показуйте гостям свого незадоволення

чи поганого настрою.

– Будьте щедрими господарями не жалкуйте часу, зусиль на те, щоб гарно прийняти гостей, зі смаком сервіруйте (накрийте) стіл.

– Відшукайте у тексті прислівники.

– Чи був би зміст пам’ятки досконалим і глибоким без цих прислівників? Зверніть увагу на виділені слова в тексті. Яка не частина мови? (Прикметники.)

– Утворіть із них прикметників прислівники. (Привітно, уважно, тактовно, виховано, щедро.)

– Чи є складнощі у написанні цих прислівників?

– Сьогодні ми будемо опрацьовувати правопис найуживаніших прислівників.

IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Вправа “Я – письменник” (вправа 342).

А) Відгадування загадки.

Б) Виділення прислівників і звернення уваги на їх правопис.

В) Розвиток писемного мовлення (проба пера).

– Використайте всі чотири прислівники загадки і складіть з ними речення, щоб вийшов текст.

Г) Запис складеного тексту.

– Який текст вийшов у вас – художній чи науковий? Обгрунтуйте свою думку.

Фізкультхвилинка.

2. Помічник для вчителя.

– Розглянемо випадки, коли прислівники пишуться разом.

1) Якщо вони вказують напрямок і відповідають на питання куди?, де?, звідки?.

Зверніть увагу на відповідні стрілки і запам’ятайте, що всі слова, які розмістяться на них, пишуться разом.

 Урок розвитку мовлення. Правопис найуживаніших прислівників. (Вправи 342 345)

Примітка. Співзвучні з прислівниками слова у середині, в середині, з боку будуть писатися окремо, якщо за ними стоятиме іменник у родовому відмінку:

– У середині живота щось заболіло.

– 3 боку Дніпра повіяло прохолодою.

З гори напишемо окремо тільки тоді, коли йтиметься про гору, на яку можна підніматися або спускатися з неї.

Порівняйте:

– Згори світить сонне.

– Діти з’їжджають з гори на санчатах.

2) Прислівники, які означають часові проміжки і відповідають на питання коли?.

 Урок розвитку мовлення. Правопис найуживаніших прислівників. (Вправи 342 345)

3) Прислівники, які називають пори року:

 Урок розвитку мовлення. Правопис найуживаніших прислівників. (Вправи 342 345)

4) Прислівники, утворені таким чином:

У, в, на + числівник: удвоє, утричі, уп’ятеро, надвоє, втроє, вперше, вдруге…

(Коваленко О. В. Як грамотно написати диктант: Навчальний посів. – К.: Вид. дім “КМ Академія”. 2002. – с. 4-5.)

3. Рубрика “Слово про слово”.

Афори? зм – думка, стисло висловлена в дуже виразній формі.

Чесно? ти – доброчесність, порядність.

4. Вправи з афоризмами (вправа 343).

А) Читання афоризмів, з’ясування значень невідомих слів.

– Як ви розумієте ці афоризми?

Б) Списування афоризмів.

– Підкресліть прислівники. Обгрунтуйте свій вибір.

– Поясніть правопис виділених прислівників.

5. Вибіркове списування (вправа 344).

А) Читання речень, з’ясування значень невідомих слів.

– Які ще народні прикмети ви знаєте?

– Запитайте у своїх старших родичів про народні прикмети.

Б) Виписування прислівників.

– Що означають виписані прислівники?

– Зверніть увагу на їхній правопис.

В) Розбір прислівників за будовою.

 Урок розвитку мовлення. Правопис найуживаніших прислівників. (Вправи 342 345)

Г) Конкурс на краще речення для художнього тексту.

– Складіть і запишіть речення з прислівником уранці.

6. Вправи дія самостійної роботи (робочий зошит).

V. Підсумок уроку.

VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 174, вправа 345.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Урок розвитку мовлення. Правопис найуживаніших прислівників. (Вправи 342-345) - Плани-конспекти уроків по українській мові


Урок розвитку мовлення. Правопис найуживаніших прислівників. (Вправи 342-345)