Урок 34. УСІМ СВІТОМ ОХОРОНЯЄМО КУЛЬТУРУ РІЗНИХ НАРОДІВ
Мета: поглибити знання учнів про внесок кожної людини у збереження різних культур; розвивати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати та узагальнювати почуте, естетичний смак; виховувати у дітей інтерес, повагу до культурної спадщини, бажання берегти пам’ятки історії та культури для майбутніх поколінь.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Презентація розповідей учнів “Що я можу зробити для України, щоб наша держава стала найкращою
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, який внесок може зробити кожна людина у збереження культур різних народів.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
– Що таке культурна спадщина?
Культура – це духовні і матеріальні цінності, створені людиною протягом усієї історії.
Спадщина – майно і цінності, які після смерті людини переходять у власність когось іншого.
– Об’єднаймо значення цих слів – і одержимо поняття “культурна спадщина”.
На вашу думку, що таке “культурна спадщина”? (Культурна
– Порівняймо свої відповіді зі словником.
Культурна спадщина – це цінності історії і культури, збережені від попередніх епох, або від діяльності окремих осіб.
Культурна спадщина народу – це створені ним матеріальні й духовні цінності. Це пам’ятники архітектури, скульптури, живопису, письма, друкування, фольклору, а також традиції в поведінці й звичаях.
Монумент – це споруда на честь видатної події, або особи (пам’ятник).
– Культурна спадщина – це своєрідна скарбниця матеріальних і духовних витворів минулого.
Відповідно до прийнятої 1972 року Конвенції ЮНЕСКО до культурної спадщини належать:
– пам’ятники – витвори архітектури, монументальної скульптури й живопису;
– структури археологічного характеру, написи, печери, що мають цінність з точки зору історії, мистецтва чи науки;
– архітектурно-паркові ансамблі – така архітектура, поєднання або зв’язок з пейзажем якої являють собою видатну цінність з точки зору історії, мистецтва чи науки;
– визначні місця – витвори людини чи спільні витвори людини й природи, що являють собою певну цінність з точки зору історії, естетики, етнології чи антропології.
– Конвенція ЮНЕСКО про охорону всесвітньої й природної спадщини стала одним із документів, що одержали світове визнання. Тоді до неї приєдналися 156 країн.
– Чому, на ваш погляд, необхідно зберігати культурну спадщину народу?
– Збиранням, збереженням і вивченням культурної спадщини займаються музеї, архіви й бібліотеки.
У XXI ст. з’являються інтернет-музеї, де у віртуальному просторі можна ознайомитися з культурною спадщиною різних епох і народів.
– Чи потрібні музеї в епоху Інтернету?
– Які музеї ви знаєте?
– Які найдавніші художні музеї світу, що існують і нині, вам відомі? (Лувр, Париж, Франція; Прадо, Мадрид, Іспанія; Дрезденська галерея, Німеччина; Ермітаж, Санкт-Петербург, Росія)
2. Робота за підручником (с. 129-131)
Вправа “Мікрофон”
Учні виконують завдання рубрики “Повтори те, що знаєш”.
Робота в парах
Учні виконують завдання рубрики “Поділися своїми думками”.
Читають текст рубрики “Я хочу дізнатися”.
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 130.
Опрацьовують матеріали рубрики “Ознайомся з думкою інших людей” та виконують завдання на с. 130-131.
– Що із прочитаного було вам знайоме?
– Що нового ви дізналися?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 131. (Я дізнався, що… Я прагну…)
– Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
Нині на державному обліку в Україні перебуває 152 тис. пам’яток культури, з яких:
– 7 тис.- пам’ятки монументального мистецтва (пам’ятники Т. Шевченку, О. Кобилянській, Л. Липковській);
– близько 15 тис. – пам’ятки містобудування та архітектури (міста Львів, Чернівці, Київ);
– 56 тис. – пам’ятки історії (Кам’янець-Подільська фортеця, парк “Софіївка”).
2. Складання пам’ятки “Збереження культурної спадщини”
– Прекрасна наша Батьківщина! Чудові її краєвиди! То що ж ми маємо робити для того, щоб наші нащадки змогли теж побачити і пізнати культуру рідного краю? (Ми маємо цінувати і берегти пам’ятки культури.)
Куди не глянеш – чисті краплі срібла,
А в кожній краплі діамант блищить,
І, щоб не сталось, люди, з нами лиха,
Нащадкам це багатство збережіть!
– Любов до рідного краю неможлива без знання історії. Та ще вона неможлива без збереження пам’яток цієї історії. Тому зараз ми складемо пам’ятку, правила з якої будемо пам’ятати і виконувати, щоб зберегти все те, що дісталося нам у спадок.
Пам’ятка (учні вивішують на дошці)
1. Вивчати історію та культуру рідного краю.
2. Відвідувати історичні та культурні місця краю.
3. Улаштовувати зустрічі із старожилами нашого краю.
4. Упорядковувати місця, пов’язані з історією та культурою нашої місцевості.
5. Охороняти пам’ятки історії та культури.
3. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Існує правило, яке неможливо просто записати, його потрібно викарбувати у своїй пам’яті: “хочеш знати майбутнє – вивчай минуле”, адже “Народ, який не вивчає свого минулого, приречений на забуття”.
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Що вас здивувало?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 129-131).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ
Вірші про мир у всьому світі
МИР НА ЗЕМЛІ
Мир на землі – це затишок і тиша,
Це сміх дитячий і душі політ,
Коли поет чарівні вірші пише
Про незвичайний, дивовижний світ.
Мир на землі – це росяні світанки,
Краса і творчість, пісня у гаях.
Мир на землі – це вечори і ранки
Із радістю і щастям у серцях.
Мир на землі – це дім і мама, й тато,
Й любові стільки – просто через край!
Це та земля, де щастя є багато
І в кожній хаті – хліба коровай.
Це та земля, де сміх і пісня лине,
А діти йдуть до школи знов і знов.
Й ніколи у боях ніхто не гине,
Бо там господар – щастя і любов.
Н. Красоткіна
ОХ, ЯКЕ БУЛО БИ СВЯТО!
Ох, яке було би свято!
Хто би того не хотів,
Щоб на всій землі гармати
Заряджали конфетті.
Як раділи б мами й тата,
Коли б скрізь, на всій землі,
Йшли солдати в акробати,
У шевці і скрипалі.
Та якби ще стратостати
Щедро сипали згори
Всякі ласощі на свята
Для земної дітвори.
Щоб гвоздиками стріляли
Міномет і кулемет.
І при тому ще би грали,
Як шарманка чи кларнет.
І щоб танки, вже не грізні,
Скрізь катали малюків.
І щоб в жерлах вили гнізда
Горобці, граки, шпаки.
І на честь такого свята
(буде ж свято! Вже в путі!)
Ми зарядимо гармату
Кольоровим конфетті.
Хай веселі будуть діти!
Хай щасливим буде люд!
Хай живе у всьому світі
Мир і злагода! Салют!
І. Жиленко
ПІСНЯ ПРО МИР
Летить наша пісня
До сонця, до зір –
Це пісня про щастя,
Це пісня про мир.
Співають цю пісню,
Твою і мою,
Маленькі в’єтнамці
В далекім краю.
Співають цю пісню
Корейці малі,
Її не убили
Загарбники злі.
Вона долітає
З-за рік і з-за гір –
Це пісня про щастя,
Це пісня про мир.
М. Пригара
ХАЙ БУДЕ МИР НА ВСІЙ ЗЕМЛІ
Недавно ми гулять ходили
У парк до братської могили.
На всю алею тополину
Там пам’ятник стоїть: солдат
Тримає на руках дитину
І фронтовий свій автомат.
В могилі сплять бійці-герої,
Що віддали життя за те,
Щоб не було війни нової,
Не згасло сонце золоте!
Щоб не окоп чорнів на ниві –
Хліба цвіли, мов килими,
І щоб веселі та щасливі
У дитсадок ходили ми!
Щоб виростали ким захочем:
Хто – трактористом на полях,
Хто – будівельником робочим,
Хто – прокладе на Місяць шлях!..
Поклали на могильні плити
Свої букетики малі…
Ми хочемо без воєн жити!
Хай буде мир на всій землі!
І. Нехода