Великі вчені. Великі відкриття

Розділ 1. ЛЮДИНА

& 4. Великі вчені. Великі відкриття

Поміркуй! Звідки взялися речі, які нас оточують?

Першим великим відкриттям стало добування вогню. Люди навчилися не тільки приборкувати цю стихію, а й перетворили її на свого вірного помічника. За допомогою вогню первісні люди зігрівали житло, готували їжу, захищалися від великих хижаків. Із розвитком людства властивості вогню використовувалися все частіше.

Звичайно, неконтрольоване полум’я і тепер залишається смертельно небезпечним. Великі пожежі дуже ускладнюють

життя людини. Проте розумне використання вогню принесло людству набагато більше користі, ніж будь-що інше. Так, ще 6000 років тому люди навчилися плавити над багаттям мідь і олово, а потім виготовляти з них інструменти та зброю. У 1769 році французький винахідник Ніколя-Жозеф Кюньо побудував перший автомобіль – самохідний віз із паровим двигуном.

 Великі вчені. Великі відкриття

Ніколя-Жозеф Кюньо

Людство розвивалося, технології змінювалися. Проте головний принцип роботи будь-якого двигуна залишався незмінним – вогонь плюс паливо. І навіть у запуску ракети “Восток-1”, яка вивела на орбіту космічний

корабель на борту з першим космонавтом Юрієм Гагарі – ним, не останню роль зіграло відкриття вогню.

У 1 столітті нашої ери давньогрецький вчений Герой Александрійський винайшов першу парову турбіну. Складно повірити, але тоді ж у світі з’явилися перші автоматичні двері, теж винайдені Героном. Обидві конструкції запускалися в дію за допомогою вогню, води та утвореної пари.

 Великі вчені. Великі відкриття

Паровий віз

Винахідливість – це здатність людини придумувати щось нове, знаходити вихід із скрутного становища.

Креативність – це творча, новаторська діяльність.

Раніше будь-який вантаж людині доводилося переносити на собі. Дуже важке заняття. Та й багато на собі не понесеш. Зазвичай стародавні люди підкладали круглу колоду під плоский шматок дерева, бо котити вантаж набагато легше, ніж переносити. Усе змінилося, коли винайшли колесо. Людям набагато легше стало будувати житло і добувати їжу. Пізніше колесо стало основним елементом у гончарному крузі, млині та інших пристроях і механізмах. А перший віз із часом “механізували”, перетворивши на машини, мотоцикли, поїзди.

 Великі вчені. Великі відкриття

Як змінилося життя людини після того, як вона навчилася добувати вогонь? До яких винаходів це призвело?

Прочитай.

Приручення тварин

Первісна людина завжди перебувала з тваринами в стані війни. Одні тварини були їжею для людини, для інших – їжею була сама людина. Тому сутички між людьми і тваринами не були рідкістю. Але людині складно було змагатися з багатьма тваринами в силі, спритності, швидкості. Зате людина розумніша. Вона розуміла, що тварин можна використовувати з користю для себе. Для цього треба “подружитися” з ними, одомашнити. Першими прирученими тваринами були вовк і собака.

Вони допомагали людині полювати, стерегли поселення від хижих тварин. Пізніше з’явилися одомашнені корова, коза, свиня і вівця. Людині більше не потрібно було ходити на полювання. Життя стало безпечнішим. Для перевезення вантажів людина одомашнила бика, а пізніше – коня. У подальшому тварин використовували і для інших цілей. Наприклад, давньогрецькі та римські гладіатори билися на аренах з тиграми й левами. А карфагенський полководець Ганнібал використовував у своїй армії бойових слонів.

 Великі вчені. Великі відкриття

Приручення биків

Яку дику тварину ти б хотів одомашнити? Чому?

Склади розповідь, як ця тварина допомагала б людям.

Головними відкриттями 15-18 століть були географічні відкриття. А головною цінністю – точні карти морського дна і течій. Без таких карт навіть найбільша і найкраще озброєна флотилія була приречена піти на дно. Що й сталося з легендарною “Непереможною армадою” – наймогутнішим іспанським флотом свого часу. Річ у тім, що в 16 столітті Іспанія зібрала численне військо. Солдати сіли в 130 добре обладнаних військових кораблів і попливли завойовувати Англію. Та похід був невдалим. До Іспанії повернулося тільки 60 кораблів. Цікаво, що від пострілів англійських гармат потонуло всього 7 кораблів армади. Решту погубило незнання. Іспанці, які невміло вибудували свою атаку, відступили і спробували обігнути Англію з іншого боку. Але вони не врахували всіх географічних особливостей місцевості. Як наслідок, більше половини кораблів “Непереможної армади” потонуло в бою… з морськими скелями.

 Великі вчені. Великі відкриття

Іспанський флот “Непереможна армада”

За легендою, давньоєгипетський цар Птолемей І якось прийшов до видатного вченого Евкліда з наміром вивчити геометрію. Досягти цього він прагнув дуже швидко, користуючись своєю владою. На це Евклід сказав: “До геометрії немає особливого шляху для царів!”. Варто зазначити, що в Єгипті, як і в інших країнах, були дороги, по яких їздити мали право тільки цар, вищі сановники і царські кур’єри.

 Великі вчені. Великі відкриття

Евклід

Як ти розумієш слова Евкліда?

Чи кожен може стати царем? а математиком?

Прочитай.

Мідні цвяхи

Ремонт корабля тривав. Але виникла проблема – у майстерні закінчилися цвяхи. Пізнайки зібрали всі залізні речі, що в них були. Але переплавити їх на багатті не вийшло, оскільки температура плавлення в заліза дуже висока. Тоді вони пішли до дракона. Він щосили намагався розплавити залізо, але воно тільки червоніло і розжарювалося. Зрештою дракон утомився і сів на траві, щоб віддихатися.

– Ох! Не по зубах мені це ваше залізо. Ось мій дідусь, китайський дракон, легко б його спопелив. А я не вмію. Це вам не ті жовті камінці з печери, які плавляться від одного мого подиху, – сумно сказав дракон.

– Жовті камінці? Золото чи що? Покажи! -загорілися очі в Багатія.

– Та ні! Звідки в драконів золото? Це все казки середньовічних лицарів.

Пізнайки поквапилися до драконівської печери. Винахідник Умілець поглянув на принесені камінчики уважніше, спробував їх на міцність. Усе одно не зрозуміло. Жовтувато-зелені блискучі камінці.

– Ну що там? Усе-таки золото? Дайте мені! – не вгамовувався Багатій.

– Та не золото це, не золото, – заспокоїв його Умілець. – Правда, я поки й сам не розумію, що це таке.

– Зараз побачите, – сказав дракон. – Відійдіть-но всі подалі!

Із цими словами він вдихнув повні груди повітря і як подув гарячим полум’ям на камінці – ті відразу й розплавилися. Спершу калюжа металу була вогненно-червоною. Далі що більше остигала, то сильніше темніла і червоніла.

 Великі вчені. Великі відкриття

– Та це ж мідь! – радісно вигукнув Умілець. Виявилося, що у дракона в печері були цілі поклади мідної руди. Переплавити її на вогні пізнайки не могли. А ось гаряче драконівське дихання допомогло впоратися із цим завданням. Мідні цвяхи були кращими і міцнішими від попередніх. І у воді вони не іржавіли, і від жука-точильника дерев’яний корабель захищали.

Чи можна вважати Сонька з попереднього оповідання першовідкривачем, а цукеркове дерево – відкриттям? Що за жовті камінці виявили в печері дракона?

Доберіть синоніми до слова “винахідливий”.

Прочитай прислів’я. Поясни, як ти розумієш їх зміст.

* * *

Кожна пригода – до мудрості дорога.

* * *

Око бачить далеко, а розум ще далі.

Підсумуй свої знання

– Першим великим відкриттям людини стало добування вогню.

– Одним із найважливіших винаходів людства вважається звичайне колесо.

– Приручення й одомашнення диких тварин – ще одне важливе відкриття.

Перевір себе

1. Назви головні відкриття людства.

2. Як вплинуло приручення тварин на життя людей?

3. Чи можна назвати добування корисних копалин винаходом?

Підготуй розповідь про одне з відкриттів людства, яке змінило життя суспільства.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Великі вчені. Великі відкриття - Світ


Великі вчені. Великі відкриття