ВИДИ І НАСЛІДКИ КОНФЛІКТІВ

РОЗДІЛ 4. СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я

Глава 1. Соціальне благополуччя

§ 23. ВИДИ І НАСЛІДКИ КОНФЛІКТІВ

У цьому параграфі ти:

· дізнаєшся, чому між людьми виникають конфлікти;

· навчишся розрізняти конфлікти поглядів і конфлікти інтересів;

· дізнаєшся про способи розв’язання конфліктів;

· потренуєшся розпізнавати конфлікти у щоденному житті.

Конфлікти – частина стосунків

1. Об’єднайтесь у пари і розкажіть одне одному ситуацію, коли ви сварилися або сперечалися з друзями чи іншими дітьми.

– Що

спричинило суперечку?

– Як це відбувалося?

2. Наведіть приклади дій, які можуть спричинити суперечку (обзивання, нетактовні висловлювання, поширення пліток, заперечення чиєїсь думки…).

3. Назвіть почуття, що виникають в учасників конфлікту (гнів, образа, розчарування…).

4*. Подумайте, які наслідки для здоров’я можуть мати конфлікти (образи, бійка, розрив дружби…).

Ти можеш зробити висновок, що конфлікти – це винятково негативне явище, і тому їх треба завжди уникати. Але це не гак. Конфлікти є частиною стосунків.

Коли люди спілкуються між собою, разом навчаються, працюють

або відпочивають, іноді з’ясовується, що вони по-різному розуміють, що є необхідним, важливим чи правильним, або їхні інтереси можуть не збігатися. Однак це не означає, що вони приречені на сварки і суперечки. Кожному треба навчитися мирно розв’язувати конфлікти.

Ці уміння чи не найважливіші для тебе. Вони допоможуть зменшити кількість стресів у твоєму житті, підвищать твій авторитет, популярність, рівень упевненості та самоповаги.

Види конфліктів

Конфлікти, спричинені розбіжностями у поглядах, смаках чи уподобаннях людей, називають конфліктами поглядів. Коли конфлікти виникають внаслідок зіткнення інтересів чи бажань людей – це конфлікти інтересів. Розв’язують ці конфлікти по-різному.

Конфлікти поглядів

Часто, коли люди мають різну віру, переконання або їм подобаються чи не подобаються певні речі (одяг, музика, футбольна команда), вони ніби спілкуються різними мовами. Те, що для одного “добре”, може бути “погане” для іншого; те, що одному подобається, в іншого може викликати відразу.

Однак розв’язання такого конфлікту не означає, що його учасники повинні змінити свою віру, погляди чи переконання. У таких випадках слід пригадати народну мудрість: “На колір і смак товариш не всяк”. Дуже важливо розвинути в собі толерантність – уміння визнавати і поважати право іншої людини на власну, відмінну від твоєї, думку і пам’ятати, що толерантність – це пошук того, що об’єднує, а не роз’єднує людей.

Два товариші Володя і Раміль – дуже добре ладнають між собою, а сваряться тільки тому, що Володя – вболівальник київського “Динамо”, а Раміль донецького “Шахтаря”. Ці сварки пригнічують їх обох. Трапляється, що вони по кілька днів не розмовляють. Іноді сперечаються мало не до бійки. Кожен намагається довести переваги улюбленої команди і переконати товариша вболівати за неї.

Та чи варто це робити? Краще визнати право друга вболівати за команду, яка йому подобається, утримуватися від нападок на неї і обговорювати те, що чим краще гратимуть обидві команди, тим цікавіше буде дивитися матчі національного чемпіонату і тим сильнішою буде збірна України.

Пригадай подібну ситуацію зі свого життя.

– Як це було?

– Чи правильно ти діяв?

– Що можна було зробити чи сказати інакше?

 ВИДИ І НАСЛІДКИ КОНФЛІКТІВ

Конфлікти інтересів

Зіткнення інтересів двох осіб або ігнорування однією з них інтересів і потреб іншої – друга група причин, з яких виникає переважна більшість конфліктів. Якщо люди не враховують цього, то навіть у випадку примирення конфлікт не вичерпується. Він виникатиме знову і знову. На мал. 46 зображено способи і наслідки розв’язання таких конфліктів.

 ВИДИ І НАСЛІДКИ КОНФЛІКТІВ

Мал. 46. Способи і наслідки розв’язання конфліктів

Конструктивне розв’язання конфліктів

1. Об’єднайтесь у 4 групи. За допомогою мал. 46 підготуйте повідомлення про способи і наслідки розв’язання конфліктів. Поміркуйте, який із способів є найкращим у більшості життєвих ситуацій.

2. Обговоріть, які способи розв’язання конфлікту описано у наведених ситуаціях.

Ситуація 1. У санаторії Олена живе в кімнаті з Вітою. Віта не прибирає своє ліжко і розкидає речі. За це їхня кімната постійно отримує зауваження. Олена спочатку терпіла, а потім не витримала і нагримала на Віту. Дівчата посварилися.

Ситуація, 2. Марина і Оксана – подруги. Оксана майже завжди поступається Марині. Та часом вона відчуває невдоволення і розчарування через те, що її інтереси не враховуються.

3. Розгляньте мал. 47 і визначте, які способи розв’язання конфліктів між братом і сестрою зображено на ньому.

 ВИДИ І НАСЛІДКИ КОНФЛІКТІВ

Мал. 47.

Чи помічав ти, що деякі люди конфліктують частіше, ніж інші? Дехто з них не лише свариться з усіма (однокласниками, вчителями, батьками), а й намагається будь-що перемогти в суперечках, нерідко і за допомогою кулаків.

А дехто, навпаки, начебто й уникає конфліктів, увесь час відмовчується, намагається бути непомітним, але його все одно ображають, насміхаються з нього, іноді навіть б’ють.

Це свідчить про те, що і агресивна, і пасивна поведінка провокує конфлікти. І навпаки, впевненість у собі, адекватна самооцінка, повага до себе та інших допомагають уникати конфліктів, а якщо вони виникли – конструктивно розв’язати їх і дійти згоди.

Потренуйся розпізнавати конфліктні ситуації у реальному житті. Для цього поспостерігай за людьми, наприклад, у шкільній їдальні, а відтак опиши кілька конфліктів за таким планом:

– Хто є учасниками конфлікту? Які їхні цілі?

– Це конфлікт поглядів чи конфлікт інтересів?

– Який стиль поведінки учасників конфлікту (пасивний, агресивний, упевнений) ?

– Який спосіб розв’язання конфлікту вони обрали?

Підсумки

Конфлікти невід’ємна частина людських стосунків. Вони виникають через те, що кожна людина є неповторною особистістю і має власні погляди та інтереси.

Якщо конфлікти виникають через розбіжності у смаках чи поглядах людей, їх слід розв’язувати на основі толерантності.

У більшості випадків конфлікти краще розв’язувати шляхом переговорів.

Упевнений стиль поведінки допомагає уникати конфліктів і конструктивно розв’язувати їх.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


ВИДИ І НАСЛІДКИ КОНФЛІКТІВ - Валеологія


ВИДИ І НАСЛІДКИ КОНФЛІКТІВ