Тема. Відмінювання іменників. (Вправи 108-113).
Мета. Повторити назви відмінків та питання до них.
Формувати уміння відмінювати іменники, визначати відмінки іменників у реченні, тексті, вживати іменники різних відмінків у своєму мовленні.
Виховувати увагу, спостережливість, уміння давати відповідь на запитання кількома реченнями.
Обладнання: ігрові завдання, таблиця “Відмінювання іменників”, диск до підручника, підручник, зошит.
Хід уроку
I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.
Привітання, побажання
II. Перевірка домашнього завдання.
– Прочитайте виписані спільнокореневі слова. Назвіть в них корінь.
– Які антоніми ви підібрали до іменників-синонімів, виписаних із вправи?
– Пригадайте правило, яка частина мови називається іменником. Доберіть приклади.
III. Актуалізація знань, одержаних раніше.
1. Виконання вправи 108.
– Послухайте запис на диску.
– Розгляньте малюнок на с. 55 і прочитайте вірш Ліни Костенко.
– У якому значенні вжито в тексті слово листі
– Яке інше значення має це слово?
–
2. Каліграфічна хвилинка (за вправою 109).
– Із букв і складів утворіть слова і запишіть їх, правильно поєднуючи букви, дані в зразку. (Листи, листування.)
– Яку орфограму ви помітили? (Подвоєння букв на позначення подовженого м’якого звука.)
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Виконання вправи 110.
Учні виконують вправу 110.1 з коментуванням під керівництвом вчителя. Учні виконують завдання 2 цієї вправи самостійно.
– Які слова ви підкреслили?
– Які питання до них поставили?
– Яку частину слова виділили?. Чому?
– За якими питаннями змінюються іменники у вправі? Назвіть їх.
2. Читання правила.
– Прочитайте правило на с. 55.
– Що називається відмінюванням?
– Як інакше називається відмінювання?
– Скільки відмінків є в українській мові?
3. Робота з таблицею під керівництвом учителя (за вправою 111).
– Розгляньте таблицю.
– Як називаються відмінки іменників?
– На які питання відповідає кожен з них?
– Чим відрізняється кличний відмінок від інших відмінків?
4. Самостійна робота.
– Підготуйте відмінювання слова адресат, опираючись на таблицю.
– Провідміняйте його (усно) в однині та множині.
– Запам’ятайте: форма називного відмінка однини є початковою формою іменника.
5. Словникова робота.
– Запишіть до словничка слова телеграма, телефон, портрет, республіка. Зверніть увагу на наголос.
– Прочитайте слова правильно.
6. Виконання вправи 112.
– Прочитайте, а потім запишіть речення з вправи.
– Подумайте, у якому з них виділене слово вжито у формі називного відмінка.
– Чому ви так вважаєте?
– Доведіть своє судження, підкресливши виділений іменник як член речення.
V. Фізкультхвилинка.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
– Прочитайте слова, записані до словничка, правильно.
– Складіть з ними (усно) словосполучення, зі словосполученнями – речення.
– Визначте, до якої частини мови належать ці слова.
– В якому відмінку ви вжили їх в реченні?
– Доведіть правильність виконання, поставивши питання до слів, записаних до словничка.
VII. Підсумок уроку.
– Що нового ми дізналися про іменник як частину мови?
– Що називається відмінюванням або змінюванням за відмінками?
– Назвіть відмінки та питання до них.
– Чим відрізняється клична форма від називного відмінка?
– В яких реченнях вона вживається?
VIII. Домашнє завдання.
1. Вправа 113.3, правила на с. 55, 56.
2. Для тих, хто хоче знати більше: вправа 113.2 (в останньому реченні записати в дужках назву відмінків іменників).
?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?