Війна на Тихому океані та в Північній Африці

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§2. Воєнні дії в 1941-1942 Pp .

5.Війна на Тихому океані та в Північній Африці.

Після нападу Німеччини на СРСР лише дві великі держави – США та Японія – не були втягнуті у воєнні дії, хоча остання вже активно готувалася до війни. Японське керівництво отримало від Німеччини та Італії санкцію на перетворення всієї Євразії на схід від 70° довготи на “зону процвітання Японії”.

Задум японського командування полягав у тому, щоб раптовим ударом розгромити Тихоокеанський

флот США, здобути панування на морі та в повітрі, а після цього висадити десанти на Філіппінах, у Бірмі, Малайзії, Індонезії. 7 грудня 1941 р. Японія підступно атакувала 350 літаками американську військово-морську базу Перл-Харбор (о. Охау). Того дня американці втратили 19 військових кораблів, 272 літаки і понад 3 тис. вояків. 8 грудня 1941 р. США та Велика Британія оголосили війну Японії. 11 грудня Німеччина й Італія заявили про свій намір воювати зі Сполученими Штатами. Отже, наприкінці 1941 р. всі великі держави були втягнуті в Другу світову війну.

Японські війська здійснили широкомасштабний наступ у Південно-Східній

Азії. До травня 1942 р. вони загарбали величезну територію площею 3,8 млн км2 з населенням 150 млн чоловік. Однак невдовзі ситуація змінилася. США та Велика Британія терміново передислокували свої сили з Атлантики до Тихого океану. Крім того, вони мали значно більший економічний потенціал, аніж Японія. Хижацька експлуатація завойованих територій японцями викликала спротив місцевого населення. Війна в Азії та на Тихому океані набула тривалого характеру.

Воєнні дії розгорталися не лише в Європі та на Далекому Сході, а й на півночі Африки. У 1940-1941 pp. італійські фашисти мали намір створити імперію в Африці та перетворити Середземне море на “внутрішнє море” Італії. У серпні 1940 р. вони захопили Британське Сомалі, частину території Кенії та Судану, у середині вересня вдерлися з Лівії до Єгипту, намагаючись підійти до Суеца. Однак невдовзі їх зупинили, а в грудні 1940 р. розбили англійські війська.

 Війна на Тихому океані та в Північній Африці

Бомбардування японцями військово-морської бази США А. Перл-Харбор. 7 грудня 1941 р.

 Війна на Тихому океані та в Північній Африці

Загибель американського лінкора “Аризона”. Перл-Харбор. 7 грудня 1941 р.

На початку 1941 р. до Північної Африки на допомогу італійським військам прибув німецький танковий корпус на чолі з генералом Е. Роммелем. Розгорілися запеклі бої. Унаслідок операції “Крусейдер” британські війська визволили від агресорів майже всю Кіренаїку, але невдовзі втратили її. Ініціативою заволоділи держави Троїстого пакту.

Лише в жовтні-листопаді 1942 р. відбувся докорінний перелом на користь союзників: англійці здобули перемогу під Ель-Аламейном (Єгипет), англо-американські війська висадилися в Алжирі та Марокко, а потім розпочали наступ на Туніс. 12 травня 1943 р. після тривалих боїв німецько-італійські війська капітулювали. Уся Північна Африка потрапила під контроль Великої Британії та США.

Запам’ятайте дату

22 червня 1941 р. – напад Німеччини та її сателітів на СРСР

8 грудня 1941 р. – вступ у війну США

Січень 1942 р. – створення антигітлерівської коаліції


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Війна на Тихому океані та в Північній Африці - Історія


Війна на Тихому океані та в Північній Африці