Біологія – універсальний довідник
ЛЮДИНА
ОБМІН РЕЧОВИН ТА ЕНЕРГІЇ
ВІТАМІНИ
Крім білків, жирів, вуглеводів, води і мінеральних солей, їжа повинна містити ще й особливі органічні сполуки – вітаміни, які беруть активну участь у всіх біохімічних і фізіологічних процесах. Вітаміни впливають на ріст, розвиток, обмін речовин організму і є ферментами або входять до їхнього складу. За відсутності в їжі необхідних вітамінів порушується обмін речовин і виникають захворювання – авітамінози.
Основними вітамінами є вітаміни
Вітамін А міститься у печінці, молоці і в молочних продуктах, яєчному жовтку, ікрі, риб’ячому жирі; у рослинній їжі (моркві, помідорах, гарбузі і абрикосах) міститься каротин, який перетворюється в організмі на вітамін А. При нестачі вітаміну А відбувається різке погіршення зору (особливо при поганому освітленні).
Вітаміни групи В (В1, В2, В6, В11, В12 та ін.) містяться у пивних дріжджах, оболонках насіння жита, рису, в бобових, а з тваринних продуктів – у нирках, печінці, яєчному жовтку. З цих вітамінів утворюються ферменти, що здійснюють багато важливих реакцій обміну речовин. За відсутності
Вітамін С міститься у плодах шипшини, чорної смородини, в капусті, помідорах, моркві, картоплі й інших овочах та фруктах. Він стимулює гормональну регуляцію, процеси розвитку організму, опірність до захворювань. За його нестачі спостерігається швидка втомлюваність, запалення слизових оболонок, кровоточивість ясен.
Вітамін І) є в риб’ячому жирі; він може утворюватися в шкірі людини під впливом ультрафіолетових променів. Вітамін Б підвищує всмоктування солей кальцію і фосфору з кишечника, компенсуючи таким чином виведення цих речовин із кісткової тканини. За нестачі вітаміну Б відбувається викривлення кісток кінцівок, деформація грудної клітки.