АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 67. ВПРАВИ І ЗАДАЧІ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 3. ПОРІВНЯННЯ ЗАДАЧ
Мета: формувати в учнів навички табличного множення числа 3; вправляти у розв’язуванні прикладів і задач; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу; виховувати акуратність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 82, завдання 522;523)
Завдання 522
Прочитайте вирази, у яких остання дія додавання; віднімання.
Завдання
Хто із хлопчиків заплатив більше? На скільки більше?
2. Робота за таблицею
Множник | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Множник | 3 | 5 | 2 | 8 | 5 | |||
Добуток | 6 | 18 | 15 | 27 | 21 | 15 | 9 |
3. Задачі у віршах
– Йшли 4 їжаки,
Кожен ніс по три грибки.
Скільки всіх було грибків
В чотирьох цих їжаків? (12)
– Йшло 4 віслюки,
Кожен ніс по два мішки.
Скільки
В чотирьох цих віслюків? (8)
– В кожну миску 3 котлети
Клала лиска Віолетта.
Мисочок у лиски 6.
А котлет? Хто відповість? (18)
– На столі – 4 миски,
В кожній з них по 3 сосиски.
Скільки всіх сосисок там
Знати хочеться котам. (12)
4. Хвилинка каліграфії
– Запишіть відповіді таблиці множення числа 3.
5. Математичний диктант
– Запишіть вирази. Знайдіть значення цих виразів.
– Сума чисел 9 і 7; 14 і 8; 35 і 38.
– Різниця чисел 33 і 6; 40 і 17; 60 і 9.
– Добуток чисел 3 і 7; 2 і 8; 3 і 6.
– Частка чисел 12 і 2; 14 і 2; 18 і 2.
6. Усне розв’язування задач
1) Щоб полити одну грядку, потрібно 3 відра води. Скільки потрібно води, щоб полити 7 таких грядок?
2) Оля намалювала 10 кружечків, розташувавши їх у 2 ряди, в кожному ряду – порівну. Скільки кружечків в одному ряду?
3) У бібліотеці було видано 16 книг, по 2 книги кожному відвідувачу. Скільки було відвідувачів?
4) У три ряди намалювали 12 кружечків, у кожному ряду порівну. Скільки кружечків вийшло в ряду?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо таблицю множення числа 3.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с 82-83)
Завдання 524
Учні з місця складають і розв’язують задачу за малюнком.
Завдання 525
Учні “ланцюжком” порівнюють вирази. Один учень працює біля дошки, решта у зошитах.
Завдання 526. Колективне розв’язування задачі Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.
– Що означають слова “п’ять трилітрових банок”?
– Що треба дізнатися спочатку? Чому?
– Чи вистачить цих банок, щоб розлити сік? Чому?
– Змініть числові дані в задачі так, щоб банок не вистачало.
Завдання 527
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Учитель перевіряє.
Потім учні відповідають на питання: “На скільки більше заплатили за лимони, ніж за виноград?”.
Завдання 528
Учні розв’язують і порівнюють задачі.
Завдання 529. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають виписані приклади і пояснюють спосіб обчислення.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Розв’язування прикладів з коментуванням
2. Робота над задачами
1) В одному пакеті 3 кг мандаринів. Скільки кілограмів мандаринів у 6 таких пакетах?
2) Коли з бідона у три банки налили по 3 л молока, то у бідоні залишилося ще 6 л. Скільки літрів молока було у бідоні спочатку?
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічної задачі
Завдання 530*
– Скільки паличок потрібно, щоб побудувати 4 трикутники? Олесь використав для побудови всього 9 паличок. Накресліть, як він це зробив.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 83, завдання 531; 532.