Вуглеводи – БІОЛОГІЯ КЛІТИНИ

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ КЛІТИНИ

Вуглеводи

Хімічний склад вуглеводів відповідає формулі Сn(Н2O)m, де n дорівнює трьом та більше. У клітинах тварин і людини вміст вуглеводів незначний (близько 5 %). У клітинах рослин їх значно більше (близько 90 %).

Залежно від кількості мономерів, що входять до складу молекул, вуглеводи поділяють на моносахариди, олігосахариди та полісахариди.

Моносахариди залежно від кількості атомів Карбону поділяють на тріози (3 атоми), тетрози (4), пентози (5), гексози

(6). У природі найбільш поширені гексози (наприклад, глюкоза і фруктоза). Серед пентоз важливе значення мають рибоза і дезоксирибоза, які входять до складу нуклеїнових кислот та АТФ.

Олігосахариди – сполуки, що складаються з 2-10 послідовно з’єднаних моносахаридів. Серед них найбільш поширені дисахариди, які утворюються сполученням двох молекул моносахаридів (наприклад, сахароза складається із залишків глюкози і фруктози; мальтоза – лише з залишків глюкози). Дисахариди мають солодкий смак, добре розчинні у воді.

Полісахариди – полімери, молекулярна маса яких може сягати кількох мільйонів.

Полісахариди відрізняються між собою складом мономерів, довжиною та розгалуженістю ланцюгів. Полісахариди майже не розчиняються у воді й не мають солодкого смаку.

Крохмаль – один із найпоширеніших полісахаридів. Він синтезується в процесі фотосинтезу в клітинах рослин і складається із залишків глюкози. Крохмаль у значній кількості відкладається в клітинах рослин, насамперед листків, насіння, бульб тощо.

Целюлоза – міцний, волокнистий, нерозчинний у воді полісахарид. Деревина, кора, бавовна складаються переважно з целюлози.

Глікоген – запасний полісахарид у грибів, тварин і людини. Він відкладається здебільшого в м’язах і клітинах печінки.

Хітин – полісахарид, який входить до складу клітинних стінок деяких грибів і зелених водоростей, кутикули членистоногих.

Функції вуглеводів:

– енергетична. При розщепленні 1 г вуглеводів вивільнюється 17,2 кДж.

– структурна. Вуглеводи входять до складу опорних елементів організму (целюлоза, хітин).

– запасаюча. Вуглеводи можуть відкладатись у клітинах у вигляді зерен (крохмаль, глікоген).

ЦЕ ЦІКАВО

Вуглеводи є основною складовою частиною харчового раціону людини. Впродовж життя людина в середньому споживає близько 14 тонн вуглеводів (що приблизно в 4 рази більше, ніж білків і жирів), у тому числі більше 2,5 тонни простих вуглеводів. При змішаному харчуванні вуглеводи забезпечують близько 60 % добової потреби в енергії, а решту – білки й жири разом узяті. Вуглеводи в організмі використовуються переважно як джерело енергії для м’язової роботи.

Потреба організму у вуглеводах тим більша, чим інтенсивніше фізичне навантаження. При малорухливому способі життя потреба у вуглеводах зменшується, тому їх споживання слід обмежити. Не забуваймо, що легкозасвоювані вуглеводи, які містяться в хлібі, картоплі, кондитерських виробах, перетворюються в організмі на жири. Це виснажує певну І групу ферментів, що спричиняє порушення обміну речовин.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


Вуглеводи – БІОЛОГІЯ КЛІТИНИ - Довідник з біології


Вуглеводи – БІОЛОГІЯ КЛІТИНИ