Хрящові риби

Тема 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

& 19. Хрящові риби

1. Групи хрящових риб. До класу Хрящові риби належить майже 1000 видів морських риб, завдовжки від 15 см до 20 м. Сучасних хрящових риб об’єднують у три групи: акули, скати й химери (табл. 19.1).

Типові акули – хижаки, які плавають у товщі води в пошуках здобичі. Більшість скатів – придонні тварини, що живляться грунтовими безхребетними. Химери також є придонними тваринами, які пристосувалися до розгризання ракоподібних і молюсків.

2. Акули. Ці риби мають торпедоподібне тіло, основним

рушієм якого є хвіст. Верхня частина хвостового плавця акули довша за нижню. Основними стернами слугують парні грудні плавці. Спинний плавець допомагає підтримувати напрямок руху. Рот акули спрямований донизу, під час укусу щелепи здатні висуватися (рис. 19.1). На щелепах у кілька рядів розташовані гострі зуби. З боків голови, ближче до грудних плавців, містяться 5-7 пар зябрових щілин.

Таблиця 19.1

Представники різних груп хрящових риб

 Хрящові риби

Шкіра акули вкрита лускою, яка за будовою нагадує зуби і на дотик подібна до наждака.

Акула дихає, вбираючи воду ротом і випускаючи

її крізь зяброві щілини. Дихання полегшується плаванням, під час якого вода тече крізь зябра завдяки руху риби. Більшої плавучості тілу акули надає велика печінка, де накопичується жир. Жир легший від води й тому зменшує питому вагу тіла.

Серед акул є і найнебезпечніші морські хижаки, і тварини, які живляться донними безхребетними. Найкрупніша сучасна риба – це китова акула, довжина якої майже 20 м (рис. 19.2, с. 76). Це – фільтратор, що за годину пропускає крізь себе до 2000 т води! Більшість великих акул живиться крупними тваринами: рибами, кальмарами, морськими ссавцями. Найнебезпечніші серед них – біла акула (до 6-8 м завдовжки, рис. 19.1), тигрова акула (до 5-9 м) та акула-молот

(до 6 ж, рис. 193, с. 76).

 Хрящові риби

Рис. 19.1. Під час атаки в білої акули щелепи висуваються вперед

3. Скати. Більшість скатів веде придонний спосіб життя й живиться невеликими безхребетними. Однак найкрупніший скат манта

(рис. 19.4), який досягає 6,6 м у розмаху грудних плавців і до 2 т маси, – фільтратор. Манта

Плаває в товщі води й фільтрує воду крізь зяброві щілини, заганяючи планктонних тварин у широкий рот за допомогою двох лопатей, розташованих з обох боків голови. У скатів на шкірі розкидані окремі великі луски.

У Чорному морі звичайними є три види хрящових риб. Це катран, морський кіт (див. табл. 19.1, с. 75) і відносно безпечний скат морська лисиця.

До класу Хрящові риби належить майже 1000 видів – акули, скати й химери. Більшість акул – хижаки, які мають тіло торпедоподібної форми. Деякі з них небезпечні для людини. Найбільші з акул і скатів – фільтратори. Скати – переважно придонні риби, які живляться безхребетними.

1. Як ви думаєте, чому найбільші хрящові риби (до речі, як і найбільші кити) є фільтраторами?

2. Чи становлять небезпеку для людини хрящові риби, поширені в Чорному морі? Якщо так, то як захиститися від цієї небезпеки?

3. На кількох рисунках у цьому параграфі поруч із хрящовими рибами зображені люди. Як ви думаєте, що вони можуть відчувати?

4. Небезпечні для життя людини акули можуть викликати жах. Був час, коли розроблялися способи їх знищення. Тепер з’ясувалося, що багато таких виді в потребують охорони. Запропонуйте засоби захисту людини від акул, які б не загрожували їхньому існуванню.

4. Електричні скати. Довжина електричних скатів може коливатися від 15 см до 2 м (рис. 19.5). Деякі з їхніх м’язів перетворилися на органи, здатні виробляти електричний струм. Розряд електричного ската досягає напруги 300 вольт (у побутовій розетці – 220) при струмі до 5 ампер. За допомогою розряду скат може оглушити здобич (риб) і захиститися від хижаків.

 Хрящові риби

Рис. 19.2. Китова акула в океанаріумі (угорі) й у природі (унизу)

 Хрящові риби

Рис. 19.3. Деякі акули, зокрема акула-молот, становлять небезпеку для людини

 Хрящові риби

Рис. 19.4. Дівчина-нирець поруч зі скатом мантою

 Хрящові риби

Рис. 19.5. Електричний скат

Коли скат спокійно лежить, він створює навколо себе постійне електричне поле. Поява в цьому полі будь-якого тіла сприймається особливими органами чуття тварини. Удар струмом, одержаний від електричного ската, небезпечний для людини.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Хрящові риби - Біологія


Хрящові риби