ТЕМА IV “БУДЬМО ГРОМАДЯНАМИ”
УРОК 26 Як обираємо власний життєвий шлях
Тема. Як обираємо власний життєвий шлях
Мета: дати визначення ключових понять уроку; виявити зв’язок між свободою людини та її моральністю; з’ясувати, що означає самореалізуватися.
Обладнання: підручник; робочий зошит; уривки з творів О. Пушкіна, М. Лермонтова, О. Добролюбова; аудіозаписи пісні “Я свободен” (В. Кіпєлов), “Симфонії № 5” Л. Бетховена (тема долі).
Епіграф: “Немає людини, яка б не любила свободу; але справедливий вимагає
Вислови: “Вільні установки тоді хороші, коли вони є в людей, які себе поважають, а отже, поважають і обов’язок свій, обов’язок громадянина” (Ф. Достоєвський).
“Свобода є право робити все, що дозволено законом” (Ш. Монтеск’є).
“Тільки те суспільство, в якому народ користується загальною владою, є справжнім вмістилищем свободи” (Ціцерон).
“Для громадянина політична свобода є душевний спокій, заснований на переконанні у своїй безпеці” (Ш.
Ключові поняття:свобода; свобода волі; свобода дій; свобода творчості.
Тип уроку: інтегрований.
Структура уроку
I. Вступна частина.
1. Вітання.
2. Актуалізація опорних знань.
3. Мотивація навчальної діяльності.
4. Представлення теми уроку й очікуваних результатів.
II. Основна частина.
1. Як пов’язані свобода людини та її моральність.
2. Що таке свобода волі, дій і творчості.
3. Що означає самореалізуватися.
III. Заключна частина.
Висновки.
IV. Домашнє завдання.
Хід уроку
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА.
1. Вітання.
Учитель. Здрастуйте, діти. На попередньому уроці ми почали нову велику тему – “Будьмо громадянами”. Кого ми називаємо громадянином. Що таке громадянськість, демократія. Хто є найвищою цінністю демократичного суспільства. Що ми розуміємо під громадянським суспільством, гуманістичною мораллю? (Відповіді дітей.)
2. Актуалізація опорних знань.
Перевірка письмового домашнього завдання з теми
“Якою є мораль демократичного громадянського суспільства”.
1-2. Чи погоджуєшся з твердженнями?
Норми та правила, що регулюють поведінку людей у громадянському суспільстві, називають гуманістичною мораллю. (Варіант А. Так.)
Гуманістична мораль заперечує загальнолюдські цінності. (Варіант Б. Ні.)
3-4. Впиши в клітинки поняття, про які йдеться.
Так називають людину, яка узгоджує власні інтереси з інтересами громади, служить Батьківщині. (Громадянин.)
Одна з найдавніших форм організації суспільного життя, відома як народовладдя. (Демократія.)
5. Доповни твердження.
Громадські організації – це. (добровільні об’єднання громадян (асоціації, рухи, ліги, союзи), які без втручання державних установ розв’язують важливі питання суспільного життя).
6. Допиши речення.
У демократичній державі всі громадяни. (вільні й рівноправні. Найвищою цінністю в такому суспільстві вважається людина, громадянин).
7-8. Добери до початку прислів’їв другу частину, вписавши в клітинки відповідні номери.
(Що громада скаже, то й пан не поможе.
Нехай буде, як скажуть люди.)
9-10. Прокоментуй байку давньогрецького байкаря Езопа за поданими запитаннями.
Яке з українських прислів’їв утілює ту саму думку, що й байка Езопа? (Дружній череді вовк не страшний.)
Сформулюй за байкою моральну настанову. (Якщо в згоді жити – ніхто не здолає, а якщо сваритися та все нарізно – будь-хто легко погубить.)
Чи відповідає ця настанова засадам гуманістичної моралі? Чому? (Так, відповідає, оскільки гуманістична мораль – моральні норми, пройняті турботою про благо людини, пошаною до її гідності, людяністю. А де пошана до іншої людини, там і дружба, згуртованість, етичні відносини.)
11-12. Обгрунтуй або спростуй крилатий вислів: “Хто передусім не став людиною, той поганий громадянин”.
(Індивідуальна відповідь учня.)
3. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Про що говориться в прислів’ї: “За двома зайцями поженешся – жодного не спіймаєш”? (Відповіді дітей.)
Чи стикалися ви із ситуацією, коли можна вибрати, але вибір зробити дуже важко? Це може стосуватися і вибору речі, і вибору ліжка в таборі (коли ви приїхали раніше від інших). І вибору друзів, і вибору, як слід учинити в тій або тій ситуації.
Прочитайте на сторінці 150 підручника притчу, розказану французьким філософом Буріданом. Чого вона вчить? (Відповіді дітей.)
Подивіться на репродукцію картини В. Васнецова “Витязь на роздоріжжі”. Чи складна ситуація, в якій опинився витязь? Чим, на вашу думку, повинен керуватися витязь, вибираючи свій шлях? (Відповіді дітей.)
Учитель. Пригадайте, у 5 класі в нас був урок із теми “Як розрізняють добро і зло”. Тоді ми говорили про те, що в житті (як і в казці) ми завжди вибираємо, яким шляхом іти, що робити, і наш вибір характеризує нас самих. Колись у міфах Давньої Греції хлопець Паріс, син царя Трої, зробив вибір, кому з трьох богинь – Гері, Афіні чи Афродиті – віддати золоте яблуко з написом “Найпрекраснішій”. Гера обіцяла йому багатство, Афіна – славу непереможного воїна, а Афродита – любов найпрекраснішої жінки на землі. Паріс обрав любов.
У країні Лукомор’я на нас тоді чекало розпуття: три дороги – три вибори, один з яких вам потрібно було зробити.
“По правій дорозі підеш – багатим станеш.
По лівій дорозі підеш – силу богатирську здобудеш.
Прямо підеш – люди тебе поважати будуть”. Ви тоді вибрали дорогу прямо. А як ви зараз думаєте? Чи правильним був ваш вибір? (Відповіді дітей.)
4. Представлення теми уроку й очікуваних результатів.
Учитель. Тема нашого уроку звучить так: “Як обираємо життєвий шлях”. Сьогодні ми поговоримо про те, як пов’язані свобода людини та її моральність; що розуміють під свободою волі, дій, творчості; що означає самореалізуватися. Ми познайомимося з поняттями “свобода”, “свобода волі”; “свобода дій”; “свобода творчості”.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА.
1. Як пов’язані свобода людини та її моральність.
Учитель. Прочитайте вислови на дошці. Як ви їх розумієте? Як ви розумієте слова Ф. Достоєвського: “Немає турботи безперервнішої і боліснішої для людини, як, залишившись вільною, швидше знайти того, кому поклонятися!”? Чи означає це, що людині легше виконувати чиюсь волю, ніж робити вільний вибір і відповідати за свої дії? (Відповіді дітей.)
Інтерактивна гра “Мікрофон”.
Учитель ставить учням запитання: “Як ви розумієте слово “свобода”? Учні відповідають по черзі, використовуючи імпровізований мікрофон (олівець, ручку тощо).
Звучить пісня “Я свободен”.
Учитель. Свобода є важливим поняттям у людському житті. Її часто розуміють як можливість поводитися на свій розсуд, діяти без перешкод і заборон. Але коли людину можна вважати вільною? Тоді, коли вона може робити все, що заманеться? Чи тоді, коли вона ні від кого не залежить?
Коли людину саджають до в’язниці, суддя проголошує вирок: “Стільки-то років позбавлення волі”. Це позбавлення волі і є найтяжчим покаранням для особистості.
Робота з підручником.
Прочитайте “Міф про царя Мідаса” (с. 145-146). Знайдіть у тексті визначення слова “свобода”.
Свобода – 1. Можливість самостійно вибирати життєві цілі, орієнтири, способи дії, вчинки. 2. Здатність діяти відповідно до власних інтересів і цілей, приймати рішення й утілювати їх у життя.
– Що означає бути вільним?
– Чи існує абсолютна свобода?
– Які ж межі свободи, чим вони визначаються?
– Що передбачає можливість користуватися правами? Які свої права і свободи ви знаєте? (Відповіді дітей.)
Календар правових дат
2001-2010 рр. – Міжнародне десятиліття миру і ненасильства на користь дітей планети.
1 червня – Міжнародний день захисту дітей.
4 червня – Міжнародний день дітей – жертв агресії.
20 листопада – Всесвітній день прав дитини.
10 грудня – День прав людини.
28 червня – День Конституції України.
І. Крилов
Кішка та соловей
(переклад А. Присяжнюк)
Спіймала Кішка Солов’я,
В сердегу кігті запустила
Й, ласкаво так його здавивши, говорила:
– Душе моя! Соловеня!
Я чую, за пісні тебе усюди славлять
І з кращими співцями поряд ставлять.
Мовляла Лисонька-кума:
– Твій голос дивний, чарівний; як заспіває –
Зворушить так, аж серце крає –
Всі пастухи й пастушки без ума.
Хотіла б я упевнитись сама
В твоєму хисті.
Не будь, мій друже, впертим, ну, чого тремтиш?
Не бійсь: тебе я зовсім не волію з’їсти.
Лиш заспівай мені: тобі я волю дам –
І відпущу знов тьохкати гаями й лісами.
В охоті до пісень – тобі не поступаю:
І часто муркаю собі, як засинаю.
Між тим сердешний Соловейко мій
У неї в пазурах був ледь живий.
– Так що таке? – веде знов Кішка, –
Ну, друже, заспівай хоч трішки. –
Співун наш не співав, а тільки-но пищав. –
І писком цим в лісах ти славу брав? –
З насмішкою вона спитала:
– Де ж голос, про який прослава,
Мов чистий, срібляний?
Такий-то писк мені і в кошенят нудний.
Ні, бачу, що ти в співі зовсім геть не вправний:
Ані початку, ні кінця.
Погляньмо, на зубах який ти будеш стравний! –
І з’їла бідного співця – до кришки.
– Шепнуть до вушка думку до ладу мою?
Лихі співанки Солов’ю у кігтях Кішки.
Учитель. Звідки ж походять примус чи необхідність? Попри всі суперечки навколо сутності поняття “свобода” очевидно, що абсолютної свободи не існує. Не можна жити в суспільстві й бути абсолютно вільним від нього. Свобода кожного члена суспільства обмежена рівнем розвитку й характером суспільства, в якому він живе.
Свобода вибору грунтується на моральних цінностях. Найчастіше ми робимо вибір між добром і злом.
Робота з підручником.
Виконайте завдання 3 (с. 146). Прочитайте текст.
Як у поданому прикладі з книги Симона Соловейчика “Навчання із захопленням” виявляється свобода вибору?
Що б ви вибрали в цьому випадку – батьківське покарання чи страх через необхідність ховати щоденник? (Відповіді дітей.)
Учитель. В одній давній молитві говориться: “Боже! Дай мені сили змінити в моєму житті те, що я можу змінити, дай мені мужність прийняти те, що змінити не в моїй владі, і дай мені мудрість відрізнити одне від іншого”. Як ви розумієте ці слова? (Розмірковування дітей.) Послухайте легенду.
Н. Кисельова
Гладіолуси
Одного разу вірних друзів, яких захопили в полон, змусили битися один з одним. Нагородою для переможця була свобода. Але друзі відмовилися битися і встромили свої мечі в землю. За це їх скарали на смерть. Але як тільки тіла переможених торкнулися землі, з їх мечів розцвіли гладіолуси. З тих пір ці квіти вважаються символом дружби, вірності, пам’яті й благородства.
Учитель. Яким був вибір друзів? Чому, за легендою, з їх мечів виросли гладіолуси? Удома ви виконаєте тест на сторінках 146-147 підручника, який допоможе вам зрозуміти, наскільки ви здатні зробити моральний вибір, і прочитаєте міф про царя Мідаса.
2. Що таке свобода волі, дій і творчості.
Звучить “Симфонія № 5” Л. Бетховена, тема долі.
Учитель. На що ж саме в нашому житті ми маємо можливість впливати? Чи достатньо відпущеної нам свободи дій для того, щоб змінювати своє життя і долю?
Людина починає пошук свого шляху з питань: “У чому сенс мого життя? Для чого я живу?”. Подібні питання виникають у нас для того, щоб, зосередившись на них, ми змогли визначити, заради якої мети нам справді варто існувати.
Ви слухали геніальну музику німецького композитора Людвіга ван Бетховена. Це “Симфонія № 5”. Починається вона з теми долі. Сам Бетховен писав про неї: “Так доля стукається у двері”. На уроках музичного мистецтва вам розповідали про долю Бетховена і про цей твір. Що ви пам’ятаєте про цю симфонію? (Діти розповідають про те, що Л. Бетховен почав глухнути у 29 років, хотів навіть піти з життя, написавши “Гейлігенштадтський заповіт”. Але відкинув думку про самогубство, вигукнувши: “Доля! Я схоплю тебе за горло, тобі не вдасться зігнути мене!” І композитор писав музику, навіть будучи глухим, писав внутрішнім слухом. І яку музику! У “Симфонії № 5” людина перемагає долю так само, як Бетховен не підкорився своїй хворобі і своїй долі.)
Є таке поняття “фаталізм”. У словнику української мови подано таке визначення: “Фаталізм – віра в нібито наперед визначену, невідворотну долю, у фатум”. Звичайно, це не так. Людина може змінити багато що у своєму житті, потрібне лише бажання, прагнення, завзятість. Послухайте байку Езопа.
Один багатий афінянин разом з іншими плив морем. Здійнялася страшна буря, і корабель перекинувся. Всі попливли, і лише афінянин без кінця волав до Афіни, обіцяючи їй незліченні жертви за свій порятунок. Тоді один із товаришів по нещастю, пропливаючи мимо, сказав йому: “Афіні молися, та і сам ворушися”.
Як ви розумієте цю байку? (Відповіді дітей.) Якщо людина здатна на щось впливати у своєму житті, то воно протікає цілеспрямовано й осмислено; якщо в неї немає свободи волі, то така людина відрізняється від тварини лише тим, що усвідомлює сам факт свого існування, тоді як тварина не в змозі осмислити навіть це.
На сторінках 147-148 прочитайте текст “Що таке свобода волі, дії та творчості”.
Свобода волі – можливість самостійно визначати свої цілі, наміри, спосіб дій, керуючись моральними приписами і цінностями.
Свобода дій – можливість діяти без заборон в якій-небудь сфері.
Свобода творчості – право людини втілювати мрії і задуми, створюючи щось нове, оригінальне, таке, чого раніше не було.
3. Що означає самореалізуватися.
Робота з підручником.
Прочитайте на сторінках 149-150 текст “Що означає реалізувати себе”. Дайте відповідь на це запитання.
Реалізувати себе – значить зробити реальністю, усебічно розвинути всі свої здібності й можливості досягти успіху.
Якою людиною потрібно бути для того, щоб самореалізуватися? (Наполегливою, працелюбною, активною, такою, що не пасує перед обставинами, сильною.)
У 5 класі в нас був урок із теми “Що означає бути щасливим?”. На цьому уроці ми говорили про те, що бути чи не бути щасливою – це вирішує сама людина. Пам’ятайте про це.
Завдання “Лист далекому собі”.
Дітям пропонується написати лист, який відкриє кожен із них, коли закінчить школу. Зміст листа: захоплення, інтереси, опис себе в сьогоденні та майбутньому, мета життя в сьогоденні.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.
Висновки.
– Що таке свобода? У чому вона виявляється? (Приймати рішення згідно зі своїми бажаннями; бути щасливим; бути незалежним від обставин і зовнішніх чинників.)
– Що ми розуміємо під свободою волі, дій, творчості? (Відповіді дітей.)
IV. Домашнє завдання.
Прочитати параграф підручника (с. 144-150).
Виконати тест на с. 146 (завдання 4).
Виконати завдання з теми в робочому зошиті (с. 61-63).