Зміна статусу жінки в умовах війни

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§ 3 Окупаційний режим у поневолених країнах. Рух Опору. Воєнні дії в 1943 р .

4. Зміна статусу жінки в умовах війни.

Участь жінок у війні за останнє сторіччя, причому не тільки як медичного персоналу, а й зі зброєю в руках, стала реальністю. Вони були готові до подвигу, але не були готові до того, що їм довелося пережити на війні. Цивільній людині важко налаштуватися на “військовий лад”, а жінці – особливо. Армійська дисципліна, військова форма, чоловіче оточення, великі

фізичні навантаження – усе це було нелегким випробуванням.

Майже 800 тис. жінок воювали з нацистами під час Великої Вітчизняної війни. Вони служили в різних військових структурах: більшість у госпіталях (61 % середнього медперсоналу становили жінки), у підрозділах зв’язку (80 %), у дорожніх військах – майже половина складу. Під час війни прославився жіночий авіаційний полк (“Нічні відьми”). Жінки були снайперами, розвідницями, зенітницями.

 Зміна статусу жінки в умовах війни

Людвіг Свобода

Погляд учасника подій

Зі спогадів снайпера Ю. Жукової

У Східній Пруссії за день доводилося відбивати

по 6-8 атак фашистів. В окопи пішли всі: лікарі, медсестри, поранені, контужені. Харчуватися не було чим, уночі під обстрілом на полі іноді вдавалося назбирати відро мерзлої картоплі. Не вистачало боєприпасів. Радянські війська прорвали оточення, коли в нас залишилося по 2 патрони – один для німця, другий для себе.

Старшина Ніна Петрова – повний кавалер ордена Слави (за роки Великої Вітчизняної війни тільки чотири жінки були удостоєні цієї відзнаки). Коли розпочалася війна, вона добровільно вступила до лав 4-ї дивізії народного ополчення Ленінграда, потім проходила службу в медсанбаті. З листопада 1941 р., перебуваючи в діючій армії, знищувала влучним вогнем гітлерівців, багаторазово перемагала у двобоях із ворожими снайперами. День у день виходила на бойову позицію, хоробро захищала рідне місто, за що була нагороджена медалями “За бойові заслуги” та “За оборону Ленінграда”, а також орденом Великої Вітчизняної війни 2-го ступеня.

На окупованій території жінки вступали в партизанські загони та підпільні групи. Ім’я молодої партизанки Зої Космодем’ямської, яку закатували гітлерівці, стало відоме всій країні.

Крім безпосередньої участі в бойових діях, жінки взяли на себе весь тягар праці в тилу: на заводах і фабриках, на будівництві й транспорті, на полях і фермах. Вони виконували всю важку роботу, якою раніше займалися чоловіки. Крім того, жінки годували та виховували дітей, облаштовували житло. Під час війни вони виконували і жіночу, і чоловічу роботу, залишаючись малозахищеною та вразливою частиною суспільства. Лише через багато років жінки досягли рівноправності в політичній, економічній та соціальній сферах.

 Зміна статусу жінки в умовах війни

Льотчиці 46-го гвардійського жіночого нічного бомбардувального полку, які брали участь у боях за звільнення Криму та Білорусії

 Зміна статусу жінки в умовах війни

Молодший лейтенант снайпер Л. Павличенко (у центрі), на особистому рахунку якої 309 гітлерівців, у тому числі 78 снайперів


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Зміна статусу жінки в умовах війни - Історія


Зміна статусу жінки в умовах війни