Архітектура і скульптура

Розділ IV ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XX СТ.

ТЕМА 5. ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ

На початок XXI століття за межами України мешкає від 10 до 15 млн українців та їхніх нащадків. Узагальнено їх називають українською діаспорою, тобто українською національною спільнотою поза межами етнічної української території, яка відчуває й підтримує духовний зв’язок з Україною. У XX ст. відбулося кілька “хвиль” (етапів) еміграції українців. У наш час більш чи менш численні групи українців мешкають приблизно в сорока країнах світу.

§31. Архітектура

і скульптура. Живопис і графіка. Іконопис. Музика, виконавство

Безперечно, духовна спадщина народу України включає надбання національної культури, що створені як в Україні, так і за її межами, у діаспорі, тобто всюди, де твориться українська культура. Серед представників діаспори багато видатних українських митців, які зберегли свою національну ідентичність завдяки потужній праці на ниві культури.

Архітектура і скульптура

Міжнародне визнання здобула творчість українського архітектора Радослава Жука, який походить із Галичини. До здобутків української сакральної архітектури належать

споруджені за його проектами церкви пресв. Євхаристії (Торонто), пресв. Родини і св. Йосипа (Вінніпег), Чесного Хреста в Тандер-Беї (Онтаріо) в Канаді. За проектом Р. Жука в місті Калгарі в 1990-ті роки споруджено церкву св. Степана, яка символізує розвиток ідеї церковної будови як незламної фортеці. Митець нагороджений Канадською медаллю архітектури та обраний почесним членом Королівського інституту архітектури Канади.

Широко відомий у світі видатний український скульптор і живописець, академік Королівської Канадської Академії мистецтв Леонід Молодожанин (Лео Мол), уродженець с. Полонного на Хмельниччині). У його творчому доробку – пам’ятники Т. Шевченкові у США та Аргентині, велика кількість скульптурних портретів та вітражів у храмах. Окремі твори митця зберігаються у Ватиканському музеї. У Вінніпезі відкрито “Парк скульптур Лео Мола”.

 Архітектура і скульптура

Л. Мол. Пам’ятник Т. Шевченку. Вашингтон (США)

 Архітектура і скульптура

М. Черешньовський. Пам’ятник Лесі Українці. Торонто (США)

Одним із найдосконаліших майстрів художньої обробки металу був Василь Масютин, уродженець Чернігівщини, який жив і працював у Берліні. Йому належить авторство надзвичайно цікавої збірки із 63 медальйонів українських князів, гетьманів, культурних діячів. Також він виконав погруддя П. Сагайдачного, Б. Хмельницького, П. Дорошенка, І. Мазепи та ін.

Оригінальна, сповнена глибокої чуттєвості та ліризму творчість скульптора Михайла Черешньовського належить до епохальних явищ українського мистецтва. Навчався скульптор у Коломийській художньо-промисловій школі та Краківському інституті ім. Щепанського, після Другої світової війни працював у Нью-Йорку. Особливих успіхів митець досягнув у станковій та монументальній скульптурі (пам’ятники Лесі Українці в США і Канаді).

Із усіх українських митців найбільшої світової слави зажив Олександр Архипенко – піонер авангардизму в скульптурі, український та американський скульптор і художник, чиє ім’я в іноземців міцно асоціюється з Україною. Він увійшов в історію мистецтва як один із засновників культури модернізму. Більшості його композицій властива стилістика кубізму, конструктивізму та абстракціонізму. Роботи О. Архипенка динамічні, лаконічні за композицією та формою. Творчість О. Архипенка мала великий вплив на розвиток модернізму в мистецтві, у тому числі в архітектурі та дизайні. О. Архипенко вперше “склав” єдину форму з різних невідповідних форм, вводячи у композиції скло, дерево, метал. Основними рисами його творів є пластика, рух, конструктивність і ліричність.

О. Архипенко мав індивідуальні виставки в Німеччині, Франції, Англії, а в Нью-Йорку (США) відкрив власну мистецьку школу, що більше нагадувала експериментальну лабораторію. Скульптор створив понад 750 композицій, серед яких бронзові плити-барельєфи Б. Хмельницького і М. Грушевського, що експонувалися в найбільших музеях світу, виготовив скульптури Володимира Великого, Т. Шевченка та І. Франка, що встановлені в Українському культурному парку в Клівленді, а створена ним скульптурна постать Кобзаря прикрасила місто Керхенсон у штаті Нью-Джерсі. За життя Архипенка відбулося 130 його персональних виставок.

 Архітектура і скульптура

О. Архипенко. Арлекін

У 1928 році О. Архипенко запатентував винахід, навіяний, за його зізнанням, кіно та теорією відносності Ейнштейна. Твір називався “Архіпентура” і являв собою спробу внести в живопис ефект руху. Смуги полотна з фрагментами зображення ковзали по металевих смугах, розташованих, подібно до жалюзі, на великому ящику з механізмом усередині. Цей експеримент із часом було покладено в основу конструкції білбордів зі змінюваним зображенням.

Твори Архипенка зберігаються в багатьох музеях світу, а також у Національному художньому музеї України, Національному музеї у Львові.

 Архітектура і скульптура


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


Архітектура і скульптура - Мистецтво


Архітектура і скульптура