Розділ 4 ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВО ЗДОРОВ’Я
Бажання, можливості та обов’язки. Воля і здоров’я лодини
Чи є в тебе бажання? Про що ти мрієш?
Кожен із нас мріє про здійснення заповітних бажань. Але це трапляється не завжди. Усе залежить від твоїх можливостей, зусиль і допомоги інших людей.
Крім бажань, ще є обов’язки, які ставлять тебе перед вибором – зробити щось необхідне, чи знехтувати важливим і задовольнити своє бажання.
Наприклад, що робити, якщо ти хочеш піти в кіно з друзями, а твої батьки просять поїхати
Ситуації, в яких потрібна зробити вибір, вимагають від тебе вольових якостей, таких як самостійність, рішучість, наполегливість, організованість і дисциплінованість.
Людина не народжується з сильною або слабкою волею. Якою вона стане – залежить від самої людини.
Лише безперервна робота над собою, постійне самовдосконалення принесе бажані результати. Тренуючи своє тіло, ти стаєш здоровою, витривалою, спритною людиною. Так само слід тренувати
Розглянь малюнки. Як, на твою думку, повинні вчинити діти в цих ситуаціях? Чому?
Воля – одна з найважливіших рис характеру, яка полягає у владі над собою, керуванні своїми діями і вчинками; прагнення до здійснення мети.
Прочитайте і обговоріть ситуацію.
Іринка та Оленка займалися фігурним катанням. Увесь свій вільний час дівчатка тренувалися. Обидві вирішили здобути спортивний розряд.
Але минуло небагато часу – і ставлення подруг до улюбленого виду спорту стало різним. Оленка дедалі частіше чула від подруги; “Мені сьогодні хочеться відпочити…”, “Я втомилася, на заняття не піду!..”.
Наступного року одна дівчинка одержала спортивний розряд, а інша заздрісно сказала; “Яка ти щаслива, навчилася фігурному катанню. Мені теж хотілося, та ось… не вийшло”.
Як дбаєш – так і маєш.
Поміркуй, хто із хлопчиків має силу волі, а хто – ні.
Наполеглива праця все перемагає.
У великих справах самого вже бажання досить.
Пошану і славу здобувають краплями.
Якщо знайдеш ти силу волі,
То подружися назавжди.
Трудися, часом аж до болю,
Та до мети своєї йди!
Надія Красоткіна
Робити те, що не подобається важко навіть людині з великою силою волі. Щоб полегшити процес виконання нецікавих справ, потрібно викликати до них інтерес, створити у своїй уяві щось приємне.
Наприклад:
1. Чи завжди ти робиш те, що хочеш?
2. Наведи приклади із власного життя, коли тобі доводилося обирати між “хочу”, “можу” і “треба”
3. Які ситуації вимагають від тебе вольових зусиль?
4. Уяви, що ти зустрів(-ла) чарівника, який може здійснити лише одне твоє бажання. Про що ти попросиш?
“Візьми інтерв’ю” у своїх батьків, щоб дізнатися, які в них бажання. Поміркуй, що ти мажеш зробити, щоб ці бажання здійснилися.