Хімія – універсальний довідник
ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ
БУДОВА ВУГЛЕВОДНІВ. 3. НЕНАСИЧЕНІ ВУГЛЕВОДНІ
Зв’язки між атомами Карбону в молекулах вуглеводнів можуть бути не тільки одинарними (в алканах), але й подвійними (в алкенах) потрійними (в алкінах).
Найпростіший вуглеводень із подвійним зв’язком – етилен СН2 = СН2. Наступний член гомологічного ряду етилену – пропілен СН2=СН-СН3.
Найпростішим вуглеводнем з потрійним зв’язком є ацетилен НС СН. Ацетилен – родоначальник гомологічного ряду
Вуглеводні з кратними зв’язками, тобто подвійними і потрійними, – алкени й алкіни, називаються ненасиченими (на відміну від насичених вуглеводнів метанового ряду).
“Ненасиченість” виражається в тому, що за місцем кратного (подвійного чи потрійного) зв’язку їх молекули можуть приєднувати ще атоми або групи атомів. Наприклад, так відбувається взаємодія етилену з воднем:
(Починаючи з цього рівняння, в реакціях за участю органічних речовин замість знака рівності, що розділяє ліву і праву частини рівняння, будемо ставити стрілку,
Дуже важлива наступна властивість кратного зв’язку: “розірваний” подвійний або потрійний зв’язок може забезпечити сполучення молекул між собою:
У результаті утворюються полімери. (Префікс “полі” у слові “полімер” у перекладі з грецької означає “багато, багато чого”.) Полімери – це речовини, які складаються з великої кількості ланок, які повторюються. Тут наведено формулу поліетилену. Число ланок у ланцюзі полімеру залежить від умов полімеризації (температури, тиску, каталізатора) і для різних сортів поліетилену складає від 1000 до 60000.
У результаті тримеризації (тобто сполучення трьох молекул) ацетилену С2Н2 може бути отриманий бензол С6Н6 – родоначальник гомологічного ряду ароматичних вуглеводнів – аренів:
Структуру бензолу можна зобразити без подвійних зв’язків з огляду на те, що всі атоми Карбону рівноцінні, тому і зв’язки між ними також повинні бути рівноцінними: