Мета: формувати в учнів уміння читати і записувати числа у межах 20 000; повторити правило додавання трицифрових чисел; вчити розв’язувати задачі на знаходження третього доданка; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усна лічба
– Лічба в межах 10 000.
– Прочитайте числа, записані на дошці. Назвіть, скільки всього одиниць позначає названа цифра в запису кожного числа.
Цифра 7 – 17 083; 70 345;
Цифра 2 – 248; 320 047; 123 621.
Цифра 9 – 190 780; 495; 39 031.
– Прочитайте числа і визначте, скільки одиниць кожного розряду в цих числах: 5378; 3726; 9705. Назвіть, скільки в кожному з цих чисел усього одиниць, десятків, сотень, тисяч.
– Полічіть від 7998 до 8005.
– Скільки сотень у числі 3800? Скільки метрів у 3800 см?
– Назвіть найменше та найбільше чотирицифрові числа. (1000, 9999)
3. Математичний диктант
– Запишіть числа сім тисяч п’ять, дві тисячі дев’ятсот, чотири тисячі п’ятсот двадцять вісім.
– Запишіть цифрами числа: 1 тис. 8 сот. 3 од.; 5 тис. 5 дес; 7 тис. 8 од.
– Розкладіть числа
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Назвіть найбільше чотирицифрове число. (9999)
– Як отримати наступне число? (Додати 1, отримаємо 10 000.)
– Назвіть число, яке передує 10 001.
– 10 000 – найменше п’ятицифрове число.
IV. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота за підручником
Завдання 206 (фронтально)
Учні називають числа від 10 000 до 10 020.
Завдання 207
– Розгляньте таблицю, прочитайте записані у ній числа (“ланцюжком”).
– Що нового помітили в цій таблиці? (Новий розряд)
– Щоб прочитати п’ятицифрове число, спочатку потрібно сказати, скільки в ньому тисяч, а потім – скільки одиниць. Але слово “одиниць” не вимовляється.
Колективна робота (завдання 208)
Учні розкладають числа на розрядні доданки.
12 483 = 10 000 + 2000 + 400 + 80 + 3
16 500 = 10 000 + 6000 + 500
18 302 = 10000 + 8000 + 300 + 2
17 050 = 10000 + 7000 + 50 14 006 = 10000 + 4000 + 6
19 013 = 10000 + 9000 + 10 +3
Запис п’ятицифрових чисел “ланцюжком” (завдання 209)
Слід нагадати, що після слова “тисяч” має бути записано три розряди І класу: 12 755; 15 080; 18 008.
– Одиниці яких розрядів відсутні в числах? (15 080 – сотні, одиниці; 18 008 – сотні, десятки)
2. Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Повторення письмового додавання трицифрових чисел
Завдання 210 (1) (фронтально)
– Виконуючи перше завдання, згадайте алгоритм письмового додавання.
1) При додаванні трицифрових чисел одиниці записують під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями.
2) Додавати починають з одиниць. До 5 одиниць додати 6, отримуємо 11 – це 1 десяток і 1 одиниця; 1 одиницю записуємо під одиницями, а один десяток запам’ятовуємо.
3) Додаємо десятки. До 7 десятків додати 0 десятків, отримуємо 7 десятків і ще 1 десяток, отримуємо 8 десятків. Записуємо під десятками.
4) Додаємо сотні. До 4 сотень додати 2 сотні, отримуємо 6 сотень.
Записуємо число 6 під сотнями. Сума: 681.
2. Самостійна робота з наступною взаємоперевіркою
3. Робота над задачами
Завдання 211
Фронтально складається план розв’язання задачі. Розв’язання учні записують самостійно.
1) 127 + 93 = 220 (км) – проїхали два автобуси;
2) 250 – 220 = 30 (км) – відстань між автобусами;
250 – (127 + 93) = 30 (км)
Взаємоперевірка в парах.
Складання задачі за коротким записом (завдання 212)
У три овочеві кіоски завезли 155 кг картоплі. В перший кіоск завезли 52 кг, у другий – на 4 кг менше, ніж у перший. Скільки кілограмів картоплі завезли в третій кіоск?
1) 52 – 4 = 48 (кг) – завезли в другий кіоск;
2) 52 + 48 = 100 (кг) – завезли в перший і в другий кіоски;
3) 155 – 100 = 55 (кг) – завезли в третій кіоск.
155 – (52 – 4 + 52) = 55 (кг)
4. Робота над нерівностями (завдання 213, усно)
5. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок”
Завдання 214
1) 68 – 4 = 64 (уч.);
2) 64 : 2 = 32 (уч.) – в одному класі;
3) 32 + 4 = 36 (уч.) – в іншому класі.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 215; 216 (с. 34-35).
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Розкажіть, що ви запам’ятали про п’ятицифрові числа.
– Хто був найбільш активним на уроці?
– Що викликало у вас найбільший інтерес?