РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА
§17 . ВІДБИТТЯ СВІТЛА
1. ЧОМУ МИ БАЧИМО ПРЕДМЕТИ?
Більшість навколишніх предметів ми бачимо завдяки тому, що вони відбивають світло, яке падає на них. Відбивають світло різні предмети не однаково – саме це й надає розмаїтості навколишньому світові.
Предмети, що відбивають майже все світло, яке падає на них, здаються нам зазвичай білими (але далеко не завжди: наприклад, дзеркала, що добре відбивають світло, білими не виглядають!). Однак навіть сліпуче білий сніг відбиває не всі
Предмети ж, які поглинають майже все світло, що падає на них, здаються нам чорними. Але навіть чорне сукно все ж таки відбиває кілька відсотків світла. І розрахунки свідчать, що завдяки цьому чорне сукно в ясний сонячний день відбиває приблизно в десять тисяч разів більше світла, ніж білий сніг у місячну ніч! Чому ж тоді сукно здається нам чорним навіть у сонячний день, а сніг – білим навіть у місячну ніч? Річ у тім, що все пізнається в порівнянні: і сукно, і сніг ми порівнюємо з іншими предметами, освітленими так само.
Предмет, що відбиває всього 10
Вид повного Місяця мало кого залишає байдужим, тож уявіть собі, яке величне видовище являє собою Земля, якщо спостерігати її з Місяця (рис. 17.3)! Для спостерігача, що перебуває на Місяці, Земля “світить” як 45 Місяців для земного спостерігача!