ЧОМУ МИ БАЧИМО ПРЕДМЕТИ?

РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

§17 . ВІДБИТТЯ СВІТЛА

1. ЧОМУ МИ БАЧИМО ПРЕДМЕТИ?

Більшість навколишніх предметів ми бачимо завдяки тому, що вони відбивають світло, яке падає на них. Відбивають світло різні предмети не однаково – саме це й надає розмаїтості навколишньому світові.

 ЧОМУ МИ БАЧИМО ПРЕДМЕТИ?

Предмети, що відбивають майже все світло, яке падає на них, здаються нам зазвичай білими (але далеко не завжди: наприклад, дзеркала, що добре відбивають світло, білими не виглядають!). Однак навіть сліпуче білий сніг відбиває не всі

100, а тільки 80-85 відсотків світла, що падає на нього.

Предмети ж, які поглинають майже все світло, що падає на них, здаються нам чорними. Але навіть чорне сукно все ж таки відбиває кілька відсотків світла. І розрахунки свідчать, що завдяки цьому чорне сукно в ясний сонячний день відбиває приблизно в десять тисяч разів більше світла, ніж білий сніг у місячну ніч! Чому ж тоді сукно здається нам чорним навіть у сонячний день, а сніг – білим навіть у місячну ніч? Річ у тім, що все пізнається в порівнянні: і сукно, і сніг ми порівнюємо з іншими предметами, освітленими так само.

Предмет, що відбиває всього 10

% світла, здається нам звичайно темно-сірим: таким, наприклад, є кружок, зображений на рис. 17.1. Однак, дивлячись на повний Місяць (рис. 17.2), мало хто назве його темно-сірим, хоча виміри показують, що він відбиває теж 10 % сонячного світла, що падає на нього. Річ у тім, що кружок ми бачимо на білому тлі, а Місяць – на тлі темного нічного неба.

Вид повного Місяця мало кого залишає байдужим, тож уявіть собі, яке величне видовище являє собою Земля, якщо спостерігати її з Місяця (рис. 17.3)! Для спостерігача, що перебуває на Місяці, Земля “світить” як 45 Місяців для земного спостерігача!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ЧОМУ МИ БАЧИМО ПРЕДМЕТИ? - Фізика


ЧОМУ МИ БАЧИМО ПРЕДМЕТИ?