КАРТОПЛЯ – ВИРОЩУВАННЯ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ НАСІННЯ І ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ

Сад і город (енциклопедія)

ВИРОЩУВАННЯ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ НАСІННЯ І ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ

КАРТОПЛЯ

При правильному вирощуванні картоплі врожай досягає 500- 800 кг із сотки. Для того щоб швидше вводити в обіг нові сорти, потрібно знати способи прискореного розмноження картоплі для одержання посадкового матеріалу.

1. Розмноження паростками. Для розмноження паростками за місяць до садіння картоплю пророщують у теплому освітленому приміщенні. Пророслі бульби висаджують у посадковий ящик із сумішшю легкого родючого

грунту. Глибина посіву – 8-10 см, відстань між бульбами – 25-30 см. Сходи з’являються за 2 тижні, приблизно через 18-20 днів з’являється справжнє листя. У цей час бульби слід викопати, відокремити кожен паросток із розеткою листя біля основи й висадити розсаду у відкритий грунт, але під плівку. Бульби вдруге висаджують у ящик для одержання нових паростків. Після того як відділена й висаджена в грунт друга черга розсади (відстань між рослинами 15 см), бульби теж висаджують у відкритий грунт. При такому способі розсада має добре розвинену кореневу систему, і з однієї бульби виходить не менше 30 рослин і не менше
25 кг посадкових бульб.

2. Розмноження насінням, Для вирощування нових сортів використовується насіння. Насіння гібридів картоплі продається в спеціалі30ваних магазинах на вагу. Купуючи насіння, потрібно знати, що 1 г насіння містить 1,5 тис. насінин. Зазвичай 1 г вистачає для одержання розсади, яку висаджують на 1 сотці. При вирощуванні розсади з насіння з 1 сотки можна одержати 200-300 кг картоплі.

Для одержання розсади з насіння необхідно підготувати грунтову суміш (торф’яно-перегнійну чи іншу, як зазначено вище в розділі про поживні суміші). Грунтову суміш засипають у ящики для одержання розсади восени. Висівають насіння у квітні.

Норма посіву – 0,5 г на 1 м2. глибина посіву – 1-1,5 см. Грунт щодня поливають, щоб він не пересихав, а щойно з’являться перші сходи, полив зменшують. Через 40-45 днів після посіву розсаду підживлюють розчином сечовини з розрахунку 1 ст. ложка на 5 л води. Коли розсада досягне висоти 10-15 см (тобто через 50-55 днів після висівання), її висаджують у відкритий грунт на гребені. Висота гребенів – 12-14 см, відстань між гребенями – 70 см. Якщо картоплю вирощують на насіння, для чого відбирають дрібні бульби вагою не більше 30 г, відстань між окремими рослинами повинна становити 10-20 см. Якщо картоплю вирощують як продукт, то відстань між окремими рослинами має бути 40-50 см. Якщо на момент садіння розсади стоїть суха погода, кожну рослину поливають, висаджуючи так, щоб на поверхні залишалося 2-3 листочки. Протягом усього часу, поки триває ріст бадилля й цвітіння, картоплю обробляють звичайним способом: прополювання, підгортання, боротьба зі шкідниками. Після збирання картоплі бульби сортують за вагою. Бульби вагою менше 50 г використовують як посадковий матеріал. Потрібно знати, що при вирощуванні картоплі з насіння бульби врожаю першого року можуть мати неправильну форму. Це не позначиться на якості посадкового матеріалу й продукту. Картопля, отримана з насіння, протягом 4-5 років дає чудовий урожай.

3. Розмноження частинами бульби. Для зменшення витрати посадкового матеріалу можна використовувати спосіб вирощування картоплі з частинок бульб, маса кожної частинки – 40-45 г. Бульби необхідно різати вздовж на 2 частини. Верхівкові, вічка мають бути в кожній частині. Якщо бульби великі, то їх ріжуть на 4 частини – уздовж і впоперек. Наприклад, якщо вага бульби 50- 60 г, її ріжуть на 2 частини, якщо вага 100 г і більше, її ріжуть на 4 частини. Бульби нарізають за 5 днів до садіння, після цього частинки розкладають тонким шаром зрі30м догори й зберігають у теплому приміщенні. Перед садінням частинки обсипають попелом і висаджують так само, як і цілі бульби. Земля для садіння має бути родючою, не виснаженою, не занадто важкою й добре прогріватися сонцем.

При вирощуванні картоплі з різаних бульб восени перед перекопуванням городу слід, унести компост, калійні добрива з розрахунку 4-5 кг на сотку.

 КАРТОПЛЯ   ВИРОЩУВАННЯ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ НАСІННЯ І ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ

Навесні землю удобрюють сечовиною й суперфосфатом із розрахунку 2-3 кг сечовини та 5-6 кг суперфосфату на сотку. Різані бульби не можна садити в непрогрітий грунт, глибина садіння – 6 см. Якщо погода суха, прополювання і підгортання роблять на невелику глибину й не занадто часто. Перше підгортання проводять на 5-7-й день після садіння. Якщо погода волога, то підгортання робиться глибше й частіше.

Вигідність методу розмноження картоплі частинами бульби в тому, що при такому самому врожаї посадкового матеріалу потрібно майже вдвічі менше, ніж при садінні цілих бульб.

4. Спосіб верхівкової меристеми. Цей спосіб використовується тільки в агротехнічних лабораторіях, але якщо є можливість дістати насінну картоплю, вирощену методом верхівкової меристеми, це дозволить скоротити кількість посадкового матеріалу до 10 кг на сотку, одержати врожай до 500-700 кг на сотку й позбутися вірусної інфекції картоплі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


КАРТОПЛЯ – ВИРОЩУВАННЯ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ НАСІННЯ І ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ - Рослинництво


КАРТОПЛЯ – ВИРОЩУВАННЯ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ НАСІННЯ І ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ