Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
Тема 10. ССАВЦІ
§ 48. Клас Ссавці. Особливості будови
Ми часто повторюємо, що людина – частина природи. Сьогодні ви переходите до вивчення класу, до якого належить людина. І тепер ви можете впевнитися, наскільки тісні наші зв’язки з тваринним світом.
Клас Ссавці, або Звірі
Клас представляють близько 4500 тис. гомойотермних тварин, серед яких є найбільш високоорганізовані, у тому числі й людина. У сучасному світі ссавці поширені на всіх континентах, окрім Антарктиди
Зовнішня будова
Тіло ссавців складається з голови, шиї, тулуба, кінцівок та хвоста. Кінцівки розташовані під тулубом, що забезпечує досконаліші та швидші рухи.
Шкіра
На голові у ссавців розташовані очі з двома повіками (третя повіка недорозвинена), вуха (вушні раковини), рот з губами. У ссавців зуби, на відміну від плазунів, мають складнішу будову. Корені зубів розташовані в спеціальних лунках на щелепних кістках. Зуби диференційовані, тобто, мають різну будову залежно від функцій. Так, попереду розташовані гострі різці, які необхідні для відкушування або обгризання. У кутках ротової порожнини розташовані корінні зуби з великою жувальною поверхнею, вони перетирають їжу до кашоподібного стану. Між різцями і корінними розташовані ікла, які виступають із зубного ряду і слугують в основному для убивання або розривання здобичі на шматки. Такі зуби забезпечують оптимальну підготовку їжі до перетравлювання, скорочують час, необхідний для отримання з неї енергії. Адже чим менші грудочки їжі, тим більша площа їхньої поверхні, а отже вища швидкість хімічних реакцій, які проходять під час травлення.
Будова зубів у ссавців залежить від способу живлення:
1 – різці людини
2 – різці олень
3 – різці гризуна
4 – різці койота
Схема будови скелета бегемота:
1 – череп; 2 – шийний відділ хребта;
З – грудний відділ хребта; 4 – поперековий відділ хребта;
5 – хвостовий відділ хребта; б – грудина;
7 – ребра; 8 – лопатка; 9 – плечова кістка; 10 – кістки передпліччя; 11 – кістки кисті; 12 – тазові кістки; 13 – стегно; 14 – кістки гомілки; 15 – кістки стопи
Опорно-рухова система ссавців складається зі скелета і м’язів. Скелет утворюють череп, хребет, пояс кінцівок і вільні кінцівки.
Череп відзначається великим об’ємом черепної коробки, що пов’язано із збільшенням питомої ваги головного мозку. У хребті виділяють п’ять відділів: шийний, грудний, поперековий, крижовий і хвостовий (куприковий). Шийний відділ має 7 хребців, з яких два перші сполучені особливим чином і забезпечують рухливість голови. Це характерно для всіх ссавців. До грудних хребців причленовуються ребра, частина з яких спереду з’єднується з грудиною, утворюючи грудну клітку. Крижові хребці зростаються між собою і з’єднуються з тазовими кістками (пояс нижніх кінцівок). Хвостовий відділ може мати від 3 до 49 хребців і виконує найрізноманітніші функції.
Пояс передніх кінцівок у більшості ссавців складається з парних лопаток і ключиць. Передні кінцівки мають три відділи: плече (плечова кістка), передпліччя (ліктьова і променева кістки), кисть (кістки зап’ястя, п’ястя і фаланги пальців).
Пояс задніх кінцівок складається з трьох парних великих тазових кісток, які у більшості ссавців зростаються з крижовим відділом хребта. Задні кінцівки мають три відділи: стегна (стегнова кістка), гомілки (велика та мала гомілкові кістки) і стопи (кістки передплесна, плесна і фаланг пальців).
Мускулатура у ссавців дуже складна, виконує найрізноманітніші функції. Це пов’язане зі складними рухами цих тварин. Тільки у ссавців є м’язова стінка, діафрагма, яка відокремлює черевну порожнину від грудної і бере участь у дихальних рухах.
Запам’ятайте найважливіше
Ссавці – найдосконаліші теплокровні хребетні, які вигодовують своїх малят молоком, що виробляється в їхньому організмі. Тіло вкрите волосяним покривом. Зуби диференційовані залежно від виконуваних функцій. Питома вага головного мозку зростає. Це дає змогу краще пристосуватися до умов існування.