СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ
Урок № 43
КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 3 (КОНТРОЛЬНИЙ ТЕСТ)
Мета: перевірити й оцінити рівень навчальних досягнень десятикласників із розділу “Стилістичні засоби лексикології”, з’ясувати можливі недоліки в ходу опанування мовною теорією; розвивати навички роботи з тестовими завданнями, навички самостійної роботи; виховувати шанобливе ставлення до рід ної мови.
Тип уроку: урок перевірки навчальних досягнень учнів
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми. Проведення інструктажу щодо виконання їх.
IV. Виконання тестових завдань закритої й відкритої форми
Варіант 1
> Завдання 1-9 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Позначте речення, в якому неправильно вжито слово приймати.
А Їв би очима та душа не приймає (Народна творчість).
Б Василь приймає участь у змаганнях
В Юнаки приймають присягу на вірність Україні (З газети).
Г Прошу прийняти рішення якнайшвидше (Із заявок).
2. Позначте рядок стилістично забарвлених слів.
А Книга, йти, добрий;
Б сигнал, високий, переслідували;
В шкандибати, малесенький, плестися;
Г дорогий, одинокий, коріння.
3. Позначте рядок стилістично нейтральних слів.
А Добренький, лементувати, зодчий;
Б стіл, книга, прапор;
В реготати, заливатися, стяг;
Г синенький, малесенький, дубище.
4. Позначте речення, в якому вжито просторічне слово.
А Вітер заснув, затих і тільки зрідка колишеться серед зеленого листя (Б. Грінченко).
Б Усяка волоцюга тут тягається – так і дивись! Ну, народ! (Б. Грінченко).
В Місяць був ясний, блискучий, як золотий турецький ятаган (Г. Тютюнник).
Г Шлях – дорога в небокрай веде (М. Руденко).
5. Позначте рядок професійних слів.
А Шприц, ін’єкція, пацієнт, скальпель;
Б моряк, штиль, книга, риболовля;
В учень, роман, педрада, щоденник;
Г рея, камбуз, кубрик, вахта.
6. Позначте речення, в якому є діалектне слово.
А Гейзери – гарячі джерела, що періодично фонтанують водою або парою (З підручника).
Б Дощ пройшов шовковою ходою і лишив на місті краплі сліз (В. Сосюра).
В Десь курився синій димок од ватри (М. Коцюбинський).
Г Все упованіє моє на тебе, мій пресвітлий раю, на милосердіє твоє, все упованіє моє (Т. Шевченко).
7. Позначте рядок запозичених слів.
А Підлога, ознака, предмет;
Б аргумент, генеральний, ліквідувати;
В вікно, телефон, олівець;
Г Бібліотека, консенсус, знищити.
8. Позначте речення, в якому вжито авторський неологізм.
А На розмову тихосумну, на раду з тобою опівночі падатиму рясною росою (Т. Шевченко).
Б Звісна річ, усім тяжка робота з тим, що називається життя (М. Рильський).
В Над озером пливла м’яка тендітна тиша (М. Хвильовий).
Г Дивися: серце попелом сиплеться в ніч (С. Пантюк).
9. Позначте рядок, який складають лише загальновживані слова.
А Світло, когут, господар;
Б урок, плай, ковдра;
В доглядати, круглолиций, день;
Г ін’єкція, зайвий, козаки.
> Завдання 10-12 мають по шість варіантів відповіді, серед яких два правильні варіанти. Потрібно вибрати два правильні варіанти відповіді.
10. Позначте правильні відповіді.
А Слова булава, десниця, пірнач у сучасному вжитку замінені іншими.
Б Слова воєвода, осавул, полковник є застарілими.
В Слова аршин, курінний, очіпок є словами, що вийшли з ужитку.
Г Слова файний, гарний, будинок є діалектними.
Д Слова ланіти, перст, зелейник у сучасному вжитку замінені іншими.
Е Слова чвалати, зеленесенький, лементувати є стилістично нейтральними.
11. Позначте рядки із стилістично забарвленими словами.
А Веселощі, хлібина, товариство;
Б дружба, стаканчик, озорити;
В лицемірство, старанність, бовдур;
Г діточки, кулачок, голівонька;
Д дощ, сонечко, душогубець;
Е серденько, теремок, голосочок.
12. Позначте рядки, в яких усі слова є діалектизмами.
А Смугастий, басаманистий;
Б легінь, вуйко;
В ковдра, коц;
Г когут, півень;
Д газда, чавунка;
Е залізниця, вуйна.
> Завдання 13 передбачає встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного Цифрою, потрібно дібрати відповідник, позначений буквою. Кожна цифра може використовуватися лише один раз.
13. Встановлення відповідності.
1 Запозичені.
2 Діалектні слова.
3 Професійні слова.
4 Застарілі слова.
А Магістраль, футбол, агент;
Б бульба, ріпа, ялина;
В іменник, префікс, суфікс;
Г банити, кендериця, кукуля;
Д перст, зигзиця, каламар.
> Завдання 14 потребує самостійного розв’язання.
14. Знайдіть у реченнях архаїзми, поясніть їх значення.
1 На валах стояли гармати й гаківниці, щоб відбивати наглі напади ворогів (3. Тулуб).
2 Ось підвелася одна молодиця, підперезана червоною крайкою (Панас Мирний).
3 Легка біла газова намітка вкриває її голову з темно-русявим волоссям (О. Кобилянська).
4 Стрів я діда вельми старого (Т. Шевченко).
Варіант 2
> Завдання 1-9 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Позначте рядок професійних слів.
А Учень, роман, педрада, щоденник;
Б рея, камбуз, кубрик, вахта;
В шприц, ін’єкція, пацієнт, скальпель;
Г моряк, штиль, книга, риболовля.
2. Позначте рядок стилістично забарвлених слів.
А Дорогий, одинокий, коріння;
Б шкандибати, малесенький, плестися;
В сигнал, високий, переслідували;
Г книга, йти, добрий.
3. Позначте речення, в якому неправильно вжито слово приймати.
А Василь приймає участь у змаганнях з футболу (3 розмови).
Б Прошу прийняти рішення якнайшвидше (Із заявок).
В Їв би очима та душа не приймає (Народна творчість).
Г Юнаки приймають присягу на вірність Україні (3 газети).
4. Позначте речення, у якому є діалектне слово.
А Все упованіє моє на тебе, мій пресвітлий раю, на милосердіє твоє, все упованіє моє (Т. Шевченко).
Б Гейзери – гарячі джерела, що періодично фонтанують водою або парою (3 підручника).
В Дощ пройшов шовковою ходою і лишив на місті краплі сліз (В. Сосюра).
Г Десь курився синій димок од ватри (М. Коцюбинський).
5. Позначте рядок стилістично нейтральних слів.
А Стіл, книга, прапор;
Б добренький, лементувати, зодчий;
В синенький, малесенький, дубище;
Г реготати, заливатися, стяг.
6. Позначте речення, в якому вжито авторський неологізм:
А Дивися: серце попелом сиплеться в ніч (С. Пантюк).
Б Над озером пливла м’яка тендітна тиша (М. Хвильовий).
В Звісна річ, усім тяжка робота з тим, що називається життя (М. Рильський).
Г На розмову тихосумну, на раду з тобою опівночі падатиму рясною росою (Т. Шевченко).
7. Позначте речення, в якому вжито просторічне слово.
А Усяка волоцюга тут тягається – так і дивись! Ну, народ! (Б. Грінченко).
Б Місяць був ясний, блискучий, як золотий турецький ятаган (Г. Тютюнник).
В Шлях – дорога в небокрай веде (М. Руденко).
Г Вітер заснув, затих і тільки зрідка колишеться серед зеленого листя (Б. Грінченко).
8. Позначте рядок запозичених слів.
А Вікно, телефон, олівець;
Б бібліотека, консенсус, знищити;
В аргумент, генеральний, ліквідувати;
Г підлога, ознака, предмет.
9. Позначте рядок, який складають лише загальновживані слова.
А Ін’єкція, зайвий, козаки;
Б світло, когут, господар;
В урок, плай, ковдра;
Г доглядати, круглолиций, день.
> Завдання 10-12 мають по шість варіантів відповіді, серед яких два правильні варіанти. Потрібно вибрати два правильні варіанти відповіді.
10. Позначте правильні відповіді.
А Слова булава, десниця, пірнач у сучасному вжитку замінені іншими.
Б Слова аршин, курінний, очіпок є словами, що вийшли з ужитку.
В Слова воєвода, осавул, полковник є застарілими.
Г Слова чвалати, зеленесенький, лементувати є стилістично нейтральними.
Д Слова файний, гарний, будинок є діалектними.
Е Слова ланіти, перст, зелейник в сучасному вжитку замінені іншими.
11. Позначте рядки із стилістично забарвленими словами.
А Лицемірство, старанність, бовдур;
Б веселощі, хлібина, товариство;
В дружба, стаканчик, озорити;
Г серденько, теремок, голосочок;
Д дощ, сонечко, душогубець;
Е діточки, кулачок, голівонька.
12. Позначте рядки, в яких усі слова є діалектизмами.
А Ковдра, коц;
Б смугастий, басаманистий;
В газда, чавунка;
Г легінь, вуйко;
Д залізниця, вуйна;
Е когут, півень.
> Завдання 13 передбачає встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного цифрою, потрібно дібрати відповідник, позначений буквою. Кожна цифра може використовуватися лише один раз.
13. Встановлення відповідності.
1 Діалектні слова.
2 Запозичені.
3 Застарілі слова.
4 Професійні слова.
А Бульба, ріпа, ялина;
Б магістраль, футбол, агент;
В банити, кендериця, кукуля;
Г іменник, префікс, суфікс;
Д перст, зигзиця, каламар.
> Завдання 14 потребує самостійного розв’язання.
14. Знайдіть у тексті застарілі слова, поясніть, що вони означають.
Мономах втомлено озирався. Коли б зараз половецька орда могла їх настигнути, то його вої загинули б. І Святополча дружина, і Давида Святославовича ратники полягли б у цьому розгаслому, розм’яклому степу. Але в цю теплу непогодь і половчини на своїх конях не рушать. Мономах задоволено зводиться на стременах, оглядає навколишній затуманений зелений простір. Стільки вже їдуть, а половчинів не видно. З того часу, як Мономахові раті розгромили орду па Сулі, хани бояться зустрічей з русичами (Р. Іванченко).
V. Підсумок уроку
> Організований збір контрольних зошитів.
> Відповіді на питання, що виникли в учнів під час написання контрольної роботи.
VII. Домашнє завдання
> Індивідуальне завдання з повторення вивченого.
Оцінювання контрольного тесту
Тип завдання | Завдання закритої форми | Завдання Відкритої форми | ||||||||||||
З вибором однієї правильної відповіді | З вибором кількох правильних відповідей | На встановлення відповідності | ||||||||||||
Номер завдання | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Варіант 1 | Б | В | Б | Б | Г | В | Б | А | В | В, Д | Г, Е | Б, Д | 1 – А, 2 – Г, 3 – В, 4 – Д | |
Варіант 2 | Б | Б | А | Г | А | Г | А | В | Г | Б, Е | Г, Е | В, Г | 1 – В, 2 – Б, 3 – Д, 4 – Г | |
Кількість балів | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 4 | 5 |
24-23 бали | 12 б. | 12-11 балів | 6 б. |
22-21 бали | 11 б. | 10-9 балів | 5 б. |
20-19 балів | 10 б. | 8-7 балів | 4 б. |
18-17 балів | 9 б. | 6-5 балів | 3 б. |
16-15 балів | 8 б. | 4-3 балів | 2 б. |
14-13 балів | 7 б. | 2-1 бали | 1 б. |