Паблик рилейшнз
Написання промов: десять кроків
Крок 1: інтерв’ю з виступаючим
Перш ніж що-небудь робити, поговоріть з людиною, для котрої ви будете писати промову. Виступіть у ролі репортера. Конспектуйте й записуйте розмову на магнітофон. Чим більше ви дізнаєтеся на першій зустрічі, тим менше передумувань і переписувань вам доведеться зробити пізніше. Однак необхідно зазначити, що і найдосвідченіші автори переписують промови, і це від трьох до шести варіантів не є чимось незвичайним.
Звертайте увагу, як саме говорить виступаючий:
Необхідно назвати і деякі важливі сфери, які варто обговорити з виступаючим.
Обговоріть аудиторію. Хто буде присутнім на промові? Чи це буде професійна група, чи різнорідна публіка? Скільки загальних моментів вам слід пояснити?
Обговоріть питання. Дізнайтесь у виступаючого про його думку з приводу питань, обговорюваних у промові. Нехай виступаючий окреслить найважливіші проблеми, з якими стикається його галузь у даний момент. Можливо, якась проблема виділяється особливо. Знайдіть особисту зацікавленість – що насправді турбує виступаючого? Не панікуйте, якщо відразу нічого не вдасться знайти. Значить, вам доведеться більше подумати над даною проблемою і зайнятися додатковою домашньою роботою, перш ніж ви будете готові запропонувати ідею.
Обговоріть ставлення. Як почувається ваш виступаючий, коли виголошує промову? Чи є це задоволенням чи обов’язковістю? Як пройшов його останній виступ? Як він почувався згодом?
Обговоріть тривалість. Визначте, як довго буде тривати промова? Рідко хто з виступаючих може витримати увагу аудиторії більше двадцяти чи двадцяти п’яти хвилин. Завжди пам’ятайте про часові межі, перш ніж ви станете готувати й писати промову. Коли почнете писати, тримайте в голові таке: шість сторінок через два інтервали з великими полями займають близько десяти хвилин для виголошення; три сторінки – близько п’яти хвилин, і так далі.