ЛИШАЙНИКИ – БАКТЕРІЇ. ГРИБИ. ЛИШАЙНИКИ

Біологія – універсальний довідник

БІОРОЗМАЇТТЯ

БАКТЕРІЇ. ГРИБИ. ЛИШАЙНИКИ

ЛИШАЙНИКИ

Як і гриби, лишайники – особлива і дуже поширена група (25 000 видів) живих організмів.

Зовнішня будова. Лишайники зустрічаються трьох типів. Кущисті лишайники схожі на білуваті “кущики” або “кошлаті бороди”, що звисають з гілок дерев. Листуваті лишайники являють собою пластинки на грунті або корі дерев, дещо схожі на сухі листки. Н а – кипні лишайники, схожі на накип, суцільно вкривають у горах камені і скелі. Розмірами лишайники

невеликі – у декілька сантиметрів. Колір різноманітний: жовтий, білий, сірий, майже чорний, червонуватий, зеленувато-сірий.

Лишайники – симбіотні організми. На розрізі будь-якого великого лишайника добре видно клітини водоростей або бактерій, які фотосинтезують і обплетені гіфами гриба. Гриб і водорість знаходяться у такому тісному контакті, що виникає ніби єдиний організм. Водорість у результаті фотосинтезу виробляє органічні речовини, які використовуються грибом. Гриб забезпечує водорість водою та мінеральними солями. Гриб – сильніший компонент лишайника, що часто пригнічує клітини

водоростей. У вільному стані гриб лишайника практично не може існувати. Водорість набагато менше залежить від гриба.

Розмноження лишайників. Лишайники розмножуються маленькими клубочками, що складаються з клітин водоростей і гіфів гриба. Розмножуються лишайники і частинами свого тіла – слані. Крім того, гриб і водорість часто зберігають власні способи розмноження.

Екологія і значення лишайників. Лишайники невибагливі до субстрату і часто відіграють роль першопоселенців на зовсім голих скелях. Лишайники можуть перебувати у майже обезводненому стані. При цьому вони витримують сильне нагрівання і сильний холод. І навпаки, лишайники дуже чутливі до отруйних речовин, які містяться у повітрі, особливо до сірчистого газу, що руйнує хлорофіл. Ось чому лишайники використовують як індикатор чистоти повітря у містах і їхніх околицях, а також для контролю за випаданням радіоактивних опадів.

У господарському відношенні в тундрі велику роль відіграє ягель, або “оленячий мох”, яким живляться олені. Треба мати на увазі, що ростуть лишайники надзвичайно повільно, на 0,1-10 мм за рік.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ЛИШАЙНИКИ – БАКТЕРІЇ. ГРИБИ. ЛИШАЙНИКИ - Довідник з біології


ЛИШАЙНИКИ – БАКТЕРІЇ. ГРИБИ. ЛИШАЙНИКИ