Розділ І. РОСЛИНИ
Тема 2. Розмноження і розвиток рослин
УРОК 21
Тема. Насінина, плід. Лабораторна робота № 10. Будова та різноманітність плодів
Мета. Сформувати в учнів знання про будову насіння дводольних та однодольних рослин, про будову і різноманітність плодів.
Основні поняття і терміни: сухі та соковиті плоди (ягода, кістянка, яблуко, помаранча, гарбузина, листянка, біб, коробочка, стручок, стручечок, горіх, горішок, сім’янка, зернівка), супліддя.
Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда,
Обладнання: намочене насіння квасолі, сухі зернівки пшениці, таблиця “Будова насіння дводольних та однодольних рослин”; додатки “Типи плодів”, “Розповсюдження плодів і насіння”.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
Етапи уроку | Час, |
1. Організаційний момент. | 1 |
2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання. | 10 |
3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності. | 2 |
4. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу. | 15 |
5. Узагальнення і систематизація вивченого (виконання лабораторної роботи). | 15 |
6. Підсумки уроку, аргументація оцінок. | 1 |
7. Домашнє завдання. | 1 |
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання (ущільнене опитування).
1. Заповніть таблицю (на дошці).
Порівняльна характеристика різних видів запилення
Вид запилення | Характеристика (що відбувається) | Значення |
Самозапилення | ||
Перехресне | ||
Штучне |
2. Завдання на картках.
– Розташуйте процеси в порядку того, як вони відбуваються при заплідненні:
А) утворення і ріст пилкової трубки;
Б) пилок потрапляє на приймочку маточки;
В) злиття одного сперматозоїда з яйцеклітиною, а другого – з центральним ядром;
Г) рух сперматозоїдів пилковою трубкою до зародкового мішка.
– Розташуйте процеси в порядку того, як вони відбуваються при утворенні насіння:
А) ділення зиготи й утворення зародка;
Б) утворення покривів насінини;
В) поділ клітин заплідненого центрального ядра й утворення ендосперму.
3. Фронтальна бесіда.
Що таке запилення? Які бувають види запилення? Які види запилення розрізняють за втручанням у цей процес людини? Що характерно для рослин, що запилюються комахами? Водою? Вітром? Птахами? Що таке запліднення?
3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Формулювання проблемного питання. В процесі еволюції рослини з квіткою і насінням виникли останні. Проте у сучасній флорі за видовим і кількісним складом покритонасінні займають панівне становище. Подумайте, чому так сталося.
Сьогодні ми вивчимо пристосування цих рослин, що дозволяють їм домінувати у сучасному рослинному світі Землі.
План
1. Будова насінини.
2. Плоди.
3. Розповсюдження насіння і плодів.
4. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу.
Будова насінини
Розповідь, що супроводжується демонстрацією таблиць і натурального насіння квасолі та пшениці. Насінина – це орган, за допомогою якого розмножуються й поширюються насінні рослини. Вона складається із зародка і запасаючої тканини, вкритих насінною шкіркою. За несприятливих для проростання умов (холод, посуха) насінина може певний час перебувати у стані спокою. З настанням сприятливих умов (підвищення температури й зволоженості) насіння поглинає воду і при наявності достатньої кількості повітря проростає.
Усі рослини, які мають у насінні дві сім’ядолі, об’єднані за цією ознакою у клас дводольних рослин. У деяких покритонасінних рослин у насінні є всього одна сім’ядоля і вони об’єднані у клас однодольних рослин.
Учням видається на столи завчасно намочене насіння квасолі, зернівки пшениці та препарувальні набори. Під час пояснення вчителя учні відшукують потрібні частини насіння та розглядають його.
Пояснення. Насінина дводольної рослини, наприклад, квасолі, вкрита товстою шкірочкою. На вузькій увігнутій поверхні насінини розташований рубчик – місце прикріплення насінини до насінної ніжки. Поряд з рубчиком є отвір, через який до насінини під час його формування надходить зародок у вигляді двох добре розвинутих сім’ядолей, зародкового корінця, зародкового стебельця і брунечки. Всі поживні речовини містяться в сім’ядолях, які є першою парою видозмінених листків зародка.
Насінина однодольної рослини, наприклад, зернівки пшениці, вкрита оплоднем, що зрісся зі шкірочкою насінини, а під нею містяться зародок і запасаюча тканина у вигляді ендосперму. Зародок має сформовані вегетативні органи майбутньої рослини: зародковий корінець з кореневим чохликом, зародкове стебельце і брунечку. В центрі брунечки добре помітний конус наростання, вкритий зародковими листочками. Верхній зародковий листок захищає проросток при проходженні крізь грунт. Частина зародка, що прилягає до ендосперму, є редукованою сім’ядолею і має назву щитка, через який зародок отримує поживні речовини і воду з ендосперму.
Плоди
Розповідь. Плід – це орган, призначений для захисту насіння, а часто і для його поширення. Плід утворюється з квітки в результаті змін, які відбуваються в ній після запліднення. У деяких рослин плоди утворюються без попереднього запліднення. Вони зазвичай не містять насіння (деякі сорти винограду, груші, цитрусові). На відміну від плодів, супліддя утворюються з кількох квіток, які зрослися між собою (буряк), або усього суцвіття (шовковиця, інжир, ананас).
Якщо плід утворений лише однією маточкою, його називають справжнім (вишня, виноград). Плоди, в утворенні яких беруть участь, крім зав’язі, ще й інші частини квітки (квітколоже, оцвітина), називають несправжніми (яблуня, груша).
Під час формування плода стінки зав’язі розростаються й утворюють оплодень, який складається із трьох шарів: зовнішнього, внутрішнього і середнього. Різноманітність плодів зумовлюється переважно будовою оплодня, способами розкривання, особливостями їхнього розвитку і поширення.
Залежно від консистенції та будови оплодня плоди поділяють на соковиті та сухі.
Соковиті плоди мають соковитий, м’ясистий оплодень:
– ягода – соковитий, багатонасінний, нерозкривний плід (виноград, помідор, смородина, агрус, чорниці, картопля);
– кістянка – здебільшого однонасінний плід, в якого під шкіркою міститься м’ясистий м’якуш, а всередині – дерев’яниста кісточка, в якій є насінина (абрикос, вишня, слива);
– яблуко – багатонасінний плід, у формуванні якого беруть участь не тільки стінки зав’язі, а й інші частини квітки, В яблуні в плоді можна побачити п’ять гнізд, в яких містяться по дві насінини. Плід яблуко розвивається в яблуні, груші, айви;
– гарбузина – плід гарбуза, огірка, кавуна, дині;
– помаранча – плід цитрусових (мандарин, лимон, апельсин).
Сухі плоди мають сухий оплодень. Вони можуть бути розкривні та нерозкривні.
Розкривні сухі плоди містять більш ніж одну насінину. При дозріванні ці плоди розкриваються, і насіння з них випадає. До таких плодів належать листянка (магнолієві, деякі жовтецеві, розові), біб (горох, квасоля, соя, робінія, буркун, конюшина), стручок (капуста, редька, гірчиця), стручечок (грицики, талабан), коробочка (бавовник, мак, блекота).
Нерозкривні сухі плоди: горіх (дуб, ліщина, бук), горішок (гречка, липа), сім’янка (соняшник, кульбаба, ромашка), зернівка (пшениця, ячмінь та інші види з родини злаків), крилатка – всі однонасінні.
У природі трапляються випадки, коли плоди, формуючись з квіток суцвіття, зростаються між собою, утворюючи з кількох плодів ніби один плід. Така сукупність плодів називається супліддям (буряк, шовковиця, інжир, ананас).
З усіх розглянутих типів плодів найпоширеніші сухі розкривні плоди. Друге місце посідають плоди з сухими і нерозкривними оплоднями, рідше трапляються соковиті плоди.
Розповсюдження плодів і насіння
Розповсюдження насіння є важливим фактором для освоєння рослинами території і виживання виду. Плоди і насіння поширюються вітром, водою, тваринами і людиною.
Багато рослин лісів, степів, луків, боліт, пустель тощо мають різноманітні пристосування для поширення плодів вітром. В одних рослин плоди і насіння дуже легкі (орхідеї, вовчок), в інших розвиваються різні вирости, волоски (верба, осика, кульбаба), крилатки (в’яз, клен) тощо.
Чимало рослин мають різноманітні пристосування для поширення плодів і насіння тваринами. Таким способом розповсюджуються плоди горобини, терену, глоду – ними харчуються птахи. Часто плоди мають різні придатки, якими вони чіпляються за шерсть тварин і розносяться ними (череда, гравілат, парило). Мурашки розносять насіння, що має їстівні придатки (фіалка, чистотіл).
Велике значення має розповсюдження плодів і насіння людиною. Насіння і плоди переносяться транспортом, з різними товарами, предметами, одягом людини. У такий спосіб розповсюджуються не тільки плоди і насіння, а й живці, кореневища, бульби, навіть цілі рослини.
Плоди гороху, люпину, капусти, розрив-трави розкриваються з тріском і розкидають своє насіння.
Вода переносить плоди й насіння, які мають у собі досить повітря і водонепроникну тканину, завдяки яким вони довго можуть бути на водяній поверхні (насіння півників, плоди кокосової пальми, багатьох болотних рослин).
Насіння і плоди мають величезне значення в житті людини. Завдяки наявності в них найрізноманітніших поживних речовин вони є основними продуктами харчування. В плодах і насінні накопичуються вуглеводи, білки, жири, мінеральні солі, органічні кислоти, вітаміни тощо.
Плоди і насіння становлять важливу кормову базу для тваринництва.
5. Узагальнення і систематизація вивченого.
Лабораторна робота № 10
Тема. Будова та різноманітність плодів.
Мета. Закріпити знання про будову і різноманітність плодів. Обладнання: колекції плодів, муляжі, препарувальні набори, таблиці, підручники.
Хід роботи
Завдання 1. Вивчити різноманітність плодів.
Розгляньте видані вам плоди. Визначте, яким рослинам вони належать. Розділіть їх на соковиті та сухі (позначка “+” у відповідній колонці). Визначте назву кожного типу плоду і наведіть приклади рослин, що мають такі плоди.
За одержаними даними заповніть таблицю.
Назви рослин | Ознаки плодів | ||
Соковиті | Сухі | Тип плоду | Приклади інших рослин, які мають такі плоди |
Зробіть висновки за результатами виконаної роботи, накресліть схему класифікації плодів.
Виконання завдання практикуму (за наявності часу).
Підставте запропоновані слова у кросворд. (Жирним курсивом виділено літери, які становлять основу кросворду і зображуються разом із сіткою.)
1. Кістянка. 2. Крилатка. 3. Жолудь. 4. Біб. 5. Горіх. 6. Брунька. 7. Гарбузина. 8. Зернівка. 9. Двокрилатка. 10. Ягода. 11. Сім’янка. 12. Насінина. 13. Помаранча. 14. Сім’ядоля.
6. Підсумки уроку, аргументація оцінок.
7. Домашнє завдання. Вивчити відповідний параграф у підручнику, опрацювати подані в кінці тексту запитання.