ОРГАНИ ТРАВЛЕННЯ – до них належать кишковий канал і деякі залози, розташовані в нижній стінці голови (рис. 25).
Травний канал починається від ротового отвору й закінчується анальним отвором. Його складають передня, середня й задня кишки.
Довгий і тонкий стравохід проходить через шию, груди й передню частину черевця, поступово розширюючись і перетворюючись на товстостінний мішок – медяний зобок. За допомогою його бджола переносить нектар і медяні запаси. За зобком іде
Справжній шлунок – середня кишка.
Передню кишку складають чотири відділи – глотка, стравохід, медяний зобок і проміжна кишка.
Глотка розташована в головному відділенні, починається від ротового апарата, проходить уздовж передньої стінки голови, головного мозку до потиличного отвору, де переходить у вузьку частину стравоходу. Стравохід має мускульні стінки, які хвилеподібними
Стравохід пролягає між мускулами грудного відділу й далі направляється в черевну частину, де розширюючись, переходить у медяний зобок. У нього, як товста пробка, упирається передшлуночок, що має хрестоподібний отвір, регульований м’язами, через який регулюється надходження їжі в шлунок. Завдяки передшлуночку мед або нектар можуть утримуватися в медяному зобику, а пилок просуватися далі, у середню кишку. Задній кінець передшлуночка вдається в передній кінець середньої кишки й діє подібно до клапана, запобігаючи відригуванню їжі зі шлунка.
У середній кишці відбувається переварювання їжі й поглинання поживних речовин. Внутрішня стінка кишки вистелена товстим шаром епітелію, який утворює численні складки, що дозволяє кишці розтягуватися. Усередині шлуночка розміщена тонка перитрофічна мембрана або кілька таких мембран, що утворюють ніжне циліндричне покриття навколо їжі. Всі поживні речовини проходять через перитрофічну мембрану й через стінки шлунка потрапляють у кров.
Кишковий тракт являє собою невеликий відрізок травного каналу та складається з передньої кишки й задньої, що служать для видалення неперетравлених залишків їжі й для поглинання води. Задня кишка служить також для втримання екскрементів до моменту спорожнювання поза вуликом.
Усередині кишки, у місці стику кишечника зі шлунком, знаходиться безліч мальпігієвих судин, які виводять відходи продуктів обміну з крові. Продукти їхньої діяльності викидаються в передню кишку й виводяться назовні з неперетравленими залишками їжі.