Тип уроку: комбінований урок.
Мета: формувати в учнів початкові уявлення про будову речовини, формувати інтерес до вивчення фізики та матеріалістичний світогляд, розширювати кругозір учнів.
Обладнання та наочність: портрет М. В. Ломоносова, Р. Броуна, Р. Перрена, А. Ейнштейна, досліди з дифузії та подільності речовини, комп’ютерне моделювання явища дифузії та броунівського руху; досліди зі свинцевими циліндрами.
Відеофрагмент: дифузія, броунівський рух, рух молекул в залежності від температури.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування
– Що ви знаєте про будову речовини?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення нової теми
– Основні положення атомно-молекулярного вчення про будову речовини.
– Визначення молекули.
– Швидкість руху молекул залежно від температури.
– Означення атома.
– Будова атома.
– Будова ядра.
– Електрон.
– Йони.
– Означення та пояснення дифузії.
– Означення та пояснення броунівського руху.
Опорний конспект
Будова атома | |
ZAX | Приклад: 87Li |
Кількість електронів Z | Кількість електронів Z = 3 |
Кількість нуклонів А | Кількість нуклонів А = 7 |
Кількість протонів Z | Кількість протонів Z = 3 |
Кількість нейтронів N = A – Z | Кількість нейтронів N = А – Z = 4 |
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
– Сформулюйте основні положення МКТ.
– Що називається дифузією?
– Порівняйте швидкість дифузії в різних агрегатних станах.
– Порівняйте швидкість дифузії за різної температури.
– Наведіть приклади дифузії в побуті, техніці.
– Що називається броунівським рухом? Як пояснити причини броунівського руху?
– Чому дрижать стрілки деяких вимірювальних приладів?
– Чому ваше власне тіло не здійснює броунівський рух?
– Опишіть склад атома 1327Аl.
Відповісти на запитання задачника (2.1-2.12).
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Вивчити конспект.
– Завдання за підручником: вивчити § 2, розв’язати вправу 2 письмово
_____________________________________________________
– Завдання за задачником: №№ 2.29, 2.34
_____________________________________________________
– Додаткове завдання: виконати експериментальне завдання на стор. 18
_____________________________________________________