Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА
ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ. БІОСФЕРА
Основні властивості популяцій
У природі будь-який біологічний вид складається з великої кількості популяцій, які так чи інакше ізольовані одні від одних. З екологічної точки зору популяція розглядається як основна ланка угруповання живих організмів. Вона має характерні ознаки.
Просторова структура популяції – визначається характером розміщення організмів у межах території. Часто особини популяції об’єднуються у групи, скупчення,
Чисельність популяції – кількість особин, які належать до однієї популяції. Показником чисельності є щільність популяції, тобто середня кількість особин на одиницю площі або одиницю об’єму.
Народжуваність – здатність особин популяції до відтворення, частота появи особин за одиницю часу. Смертність – кількість особин, що загинула за одиницю часу, тобто швидкість зменшення чисельності популяції.
Вікова структура популяції характеризується співвідношенням особин різного віку, що змінюється з часом. У стійкій популяції народжуваність та смертність приблизно
Статева структура визначається кількістю самців і самок.
Динаміка популяції – зміни чисельності, статевої та вікової структури популяції, які визначаються внутрішньо-популяційними процесами і взаємодією популяцій різних видів. Сприятливі кліматичні умови, достатня кількість їжі, послаблення хижацтва веде до росту плодючості та народжуваності, збільшення чисельності.
Гомеостаз популяції – здатність популяції підтримувати відносну стабільність і цілісність генотипової структури при зміні умов середовища. Популяція здатна до саморегуляції для підтримання чисельності, вікової та статевої структур., Одним із найголовніших факторів впливу на популяцію є антропогенний. Людина безпосередньо чи опосередковано може зменшувати або збільшувати чисельність популяції.