ПОВТОРЕННЯ ПИТАНЬ КУРСУ ХІМІЇ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ
УРОК 2. ПЕРІОДИЧНИЙ ЗАКОН І ПЕРІОДИЧНА СИСТЕМА ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ Д. І. МЕНДЕЛЄЄВА. БУДОВА АТОМА Й ТИПИ ХІМІЧНОГО ЗВ’ЯЗКУ
Цілі: повторити відомості про будову періодичної системи, будову атома, типи хімічних зв’язків; формувати вміння встановлювати залежність будови атома і властивостей речовин, зображувати схеми утворення хімічних зв’язків.
Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, комп’ютер.
Тип уроку: узагальнювальне повторення.
Форми
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями
1. Яка будова періодичної системи хімічних елементів?
2. З яких структурних частинок складаються речовини?
3. Яка будова атома?
4. Які типи хімічних зв’язків ви знаєте?
IV. Робота в малих групах
Весь клас об’єднується в п’ять гетерогенних груп. На допомогу групам даються підручники 8 класу та хімічні довідники.
Кожна група одержує завдання охарактеризувати запропоновані
Група 1. Будова періодичної системи хімічних елементів.
Група 2. Будова атома і її залежність від положення в ПС.
Група 3. Електронна будова атома.
Група 4. Ковалентний хімічний зв’язок.
Група 5. Іонний хімічний зв’язок.
V. Обговорення результатів роботи в групах
Представник кожної групи озвучує результати роботи груп.
VІ. Виконання вправ
Завдання проектуються на екран.
Експрес-тести
1. Який заряд ядра атома Силіцію?
А) 7;
Б) 14;
В) 28.
2. Яке нуклонне число Барію?
А) 56;
Б) 137;
В) 81.
3. Яка максимальна кількість електронів перебуває на s-орбіталі?
А) 3;
Б) 2;
В) 6.
4. Елемент, у якого на зовнішньому рівні сім електронів, має протонне число:
А) 25;
Б) 17;
В) 23.
5. До побічної підгрупи V групи належить:
А) Арсен;
Б) Молібден;
В) Ванадій.
6. Який елемент утворює вищий оксид типу R2O3?
А) Магній;
Б) Силіцій;
В) Галій.
7. Елемент, який утворює сполуку з Гідрогеном типу RH3, стоїть у групі:
А) III;
Б) VI;
В) V.
8. Яке протонне число має елемент із яскравіше вираженими металічними властивостями?
А) 12;
Б) 15;
В) 16.
9. Укажіть сполуку з іонним зв’язком:
А) CO2;
Б) HCl;
В) NaCl.
10. Укажіть сполуку з ковалентним неполярним зв’язком:
А) CO2;
Б) HCl;
В) N2.
Перевірка роботи здійснюється через проектування правильних відповідей на екран. Учні самостійно перевіряють правильність виконання завдань (прийом “Самоперевірка”).
Завдання
1. Пояснити будову атомів елементів Сульфуру й Фосфору.
2. Визначити тип хімічного зв’язку в запропонованих речовинах і зобразити схему його утворення: кисень, амоніак, калій сульфід.
VІІ. Підсумок уроку
VІІІ. Домашнє завдання