Підготовка промови

РИТОРИКА

§ 15. Підготовка промови

Про “тали підготовки промови, особливості добору й систематизації матеріалу, а також про корекцію виступу.

185. Прочитайте висловлювання. Коротко прокоментуйте кожне з них. Доберіть з довідникової літератури висловлювання на подібну тематику. Запишіть їх.

1. Промова мусить розцвітати й розгортатися на основі повного знання предмета; коли ж за нею не стоїть зміст, засвоєний та пізнаний оратором, то словесне її вираження уявляється пустою й навіть дитячою балаканиною (Цицерон). 2. Для успіху промови

важливим є протікання думки лектора. Якщо думка перестрибує з предмета на предмет, якщо головне постійно переривається, то таку промову майже неможливо слухати (А. Коні). 3. Добре говорити – значить просто добре думати вголос (Е. Ренан). 4. Справжнє красномовство полягає в сутності, але зовсім не у словах (Ш. Сент-Бев). 5. Форма, у яку одягнені думки оратора, збуджує увагу й захоплення натовпу (Ф. Честерфілд). 6. У промові повинно бути те саме, що буває в тілі людському, яке бере свої істинні прикраси від доброї своєї будови (Ш. Роллен).

Етапи підготовки

У підготовці промови можна виділити такі етапи:

визначення мети – аналіз аудиторії – вибір теми – добір матеріалу і його систематизація – запис відібраного матеріалу (повний текст промови, тези, конспект, план, цитати).

Мета виступу

Той, хто виступає, повинен чітко представляти, якої реакції він домагається. Оратор може поставити задачу інформувати слухачів, дати певні відомості. Або він розраховує схвилювати аудиторію, сформувати в людей переконання, уявлення, що стануть мотивами їхньої поведінки, тобто закликає до будь-яких дій. Часто ці завдання перехрещуються, сполучаються в одному виступі.

Аналіз аудиторії

Кожна промова має свого конкретного адресата, свою аудиторію, і чим краще оратор знає цю аудиторію, чим ретельніше він окреслить її портрет, тим ефективнішою буде промова.

Важливо заздалегідь налаштуватися на своїх слухачів. Наприклад, звертаючись до молоді, не можна загравати, лестити, повчати, дорікати в незнанні, некомпетентності, підкреслювати свою перевагу, ухилятися від гострих проблем і питань.

Вибір теми

Вивчивши аудиторію, склавши її портрет, оратор уже може більш точно окреслити тему промови, знайти оригінальну ідею, пройшовши послідовно всі моменти в розробці стратегії.

Тема повинна бути цікавою, достатньо важливою і зрозумілою для аудиторії. Зазвичай незрозуміла не тема, а виклад її. Поняття сучасної світової організації (глобалізм), принципи оподаткування, досягнення сучасної медицини можуть бути зрозумілими навіть школярам за певного напруження і вміло дібраних оратором аналогій та прикладів.

Добір і систематизація матеріалу

На етапі добору і систематизації матеріалу визначається логічний план майбутньої промови, який допомагає цілеспрямовано добирати літературу, а з неї – фактичний матеріал для виступу.

Зібравшись виступити перед аудиторією, треба скомпонувати власні думки, визначитися з власними прикладами, пригадати все, що вам особисто відомо з обраної теми, що ви чули, бачили, читали.

Треба завжди у вільні хвилини повертатися до обраної теми, думати про неї, промовляти вголос окремі епізоди. Розповідайте друзям про свій задум, нехай вони також зацікавляться ним і висловлять свої думки.

Зверніть увагу

Найпередбачливіше робить той, хто не тільки збирає відомості для конкретного виступу, але й постійно збагачує свої знання, систематично добираючи і впорядковуючи матеріал з різних галузей знань, які можуть знадобитися потім.

Запис матеріалу

Систематизуючи матеріал, оратор створює плав, продумує композицію, логіку викладу, складає і редагує текст. Початківець (та й не лише) мусить після попередньої роботи записати зібраний матеріал у вигляді повного тексту промови. Після запису необхідно уважно проглянути отриманий текст. Перше, на що слід звернути увагу, – чи правильно було дібрано слова. Далі йде робота над стилем: чи відповідають обрані слова меті промови, складу аудиторії, до якої буде вона звернена: чи не будуть деякі слова “випадати” з тексту стилістично. Прослідкуйте, чи не втратили логічність і доказовість думок, чи не перевантажений вас текст цитатами та прикладами.

Цитатний план допомагає ораторам виголошувати промову перед аудиторією “з пам’яті”, часом імпровізуючи, що справляє враження плину живої думки та значної ерудиції оратора.

Зверніть увагу

Для того щоб у записі можна було легко орієнтуватися, він мусить бути зорово виразним, з використанням легких для сприймання графічних позначок – підкреслень, дужок, виділення кольорах тощо.

186.1. Прочитайте текст. Визначте його тему та мікротеми. Чи згодні ви з твердженням автора, висловленим у виділеному реченні? Аргументуйте свою відповідь. Наводьте приклади, факти.

ЯК ВИЗРІВАЄ ПРОМОВА

Чи хочете ви, щоб ваш виступ справив на слухачів приємне враження? Якщо так, зважте, що дасть ваш виступ слухачам. Чи довідаються вони про щось таке, чого раніше не знали, чи допоможе він їм у роботі, розв’язанні особистих проблем, чи буде для них хоча б цікавим?

Якщо ви вичерпно не відповісте на ці запитання, то може статися, що ваш публічний виступ вийде не досить вдалим. Адже не хочеться, щоб про вас говорили, як іноді чуєте або й самі кажете про інших промовців: “лише час змарнували через його довгу й порожню балаканину”.

Не намагайтеся сісти й підготувати промову за тридцять хвилин. Не можна “спекти* промову на замовлення, як пиріг. Промова повинна визріти. Виберіть тему на початку тижня, обдумайте її у вільний час. виношуйте її, не забувайте її ні вдень ні вночі. Обговорюйте її з друзями. Зробіть її предметом бесід. Задавайте самі собі різні запитання з даної теми. Записуйте на папірцях усі думки й приклади, які приходять вам у голову, й продовжуйте шукати. Ідеї, міркування, приклади будуть приходити до вас у різний час – коли ви у ванній, їдете до центру міста, коли ви чекаєте, щоб вам подали обід. Таким був метод Лінкольна. Цим методом користувалися майже всі оратори, які мали успіх.

Отже, ніколи не виступайте перед слухачами, доки не зберете якомога більше матеріалу, важливого й цікавого для слухачів. Прислів’я твердить: “З посудини не можна вилити більше, ніж було в неї налито”. Так само й людина не може дати більше, ніж знає. Запам’ятайте, що й досвідчений промовець втратить авторитет, якщо систематично не розширюватиме свого кругозору.

Уявіть собі, що вам доручили за 14 днів підготувати виступ. Що для цього треба робити? Передусім точно визначте тему виступу. Намагайтеся дізнатися про склад, кількість, приблизний вік, фаховий рівень слухачів, чи будуть присутні переважно чоловіки, чи жінки тощо. Ви повинні знати, в межах якого часу читатимете лекцію чи виголошуватимете промову. Треба довідатися, чи буде ваш виступ поєднано з дискусією та відповідями на запитання. Зрозуміло, що слід підготуватися й до можливих запитань (За І. Томаном).

II. На основі прочитаного коротко сформулюйте й запишіть 6-8 основних порад для тих, хто готує промову.

III. Випишіть із тексту ключові слова та словосполучення.

187. Спишіть афоризми відомих українців. Оберіть один Із них і спробуйте за допомогою аргументів довести його слушність.

1. Народ, що не шанує своїх великих людей, не варт звання освіченого народу (І. Франко). 2. Держави стоять не на династії, а на внутрішній єдності і силі народу (О. Теліга). 3. Мова – перша зброя в боротьбі: виживе мова, виживе й Вітчизна (О. Ільченко). 4. Що більше в народі 5айдужих “я”, то трагічніша доля народу (П. Загребельний). 5. Права без обов’язків – то сваволя (Леся Українка).

188.1. Прочитайте вісім головних питань, на які повинен відповісти оратор, готуючись до публічного виступу. Обгрунтуйте важливість кожного пункту.

1. Інформаційний аспект повідомлення. Що говорити?

2. Комунікаційний аспект повідомлення. Як говорити?

3. Особовий аспект виголошування публічної промови. Хто говорить?

4. Орієнтація на аудиторію. Кому говорить?

5. Вирішення актуальних проблем, орієнтація на потреби й інтереси аудиторії. Навіщо говорити?

6. Оформлення простору аудиторії. Де говорити?

7. Облік часу доби, пори року. Коли говорити?

8. Облік кількості часу. Скільки говорити?

II. Уявіть, що вам потрібно підготувати виступ на тему “Глобальні проблеми людства”. Дайте відповідь на кожне з поставлених питань.

189. Скориставшись різними джерелами інформації, доберіть цитатний матеріал до однієї з поданих тем публічного виступу. Сформулюйте мету промови. Схарактеризуйте уявну аудиторію, перед якою ви хотіли б виступити зі своєю промовою.

1. Здоровий дух у здоровому тілі. 2. Таємниця життєвих успіхів.

3. Про користь фізичних навантажень. 4. Сучасні інформаційні технології. 5. Альтернативні джерела енергії.

190. Сформулюйте й запишіть 5-10 тем, з якими ви хотіли б виступити перед аудиторією. Оберіть дві із сформульованих вами тем і зробіть їх аналіз, доповнюючи подані речення.

1. Тема актуальна для обговорення, бо… 2. Це питання зумовлене важливими причинами, бо… 3. Тема містить такі ключові слова… 4. Ця тема охоплює ключові предмети обговорення… 5. Твердження має зважати на те, що…

191. Попрацюйте в парах. Сформулюйте письмово на прикладі теми “Природа і людина” складові аргументації: тезу, що обгрунтовує тему; вступне твердження (одне-два речення, що пояснюють тезу); підпункт А (перша причина, що доводить правильність запропонованої тези); підпункт Б (друга причина, що доводить правильність запропонованої тези). Після завершення роботи обговоріть аргументи.

192. Прочитайте текст. Визначте його тему, сформулюйте основну думку. Розкажіть, на що потрібно звернути особливу увагу, готуючи остаточний варіант виступу.

ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ ВИСТУПУ

Готуючи остаточний варіант виступу, необхідно звернути увагу ні такі питання:

1. Чи сприятиме форма виступу встановленню контакту зі слухачами;

2. Чи приверне їхню увагу початок виступу?

3. Чи довели ви до відома слухачів, як поділено тему виступу на окремі питання?

4. Чи об’єднали окремі думки й абзаци переходами, які допомагають слухачам краще орієнтуватися в матеріалі виступу?

5. Чи супроводжуються основні думки й положення аргументами, прикладами, порівняннями тощо?

6. Чи узагальнили наприкінці виступу основні думки й положення : підбили підсумки, які з них випливають?

7. Чи досить виразно сформулювали прикінцеві речення? Чи відповідають вони його спрямованості?

Після того як ви приготували чорновий варіант виступу, відредагуй те його. При цьому вилучіть усе зайве. Після повної підготовки тексту або записів промови відкладіть їх на кілька днів. Коли згодом ви до них повернетеся, то подивіться на них з точки зору своїх слухачів. Коли побачите, що промова переобтяжена малозначущим матеріалом, викресліть його. При цьому вилучайте другорядні думки, а не приклади, порівняння. Не прагніть “засипати” слухачів великою кількістю інформації, а зосередьте їхню увагу на кількох головних питаннях, що розкривають тему виступу, доведіть і проілюструйте їх.

Текст рукопису має бути чистим, тому не кресліть його, не переписуйте, не змінюйте слова. Усе це потім заважатиме вам добре орієнтуватися в ньому…

Для того щоб краще орієнтуватися в записах, розмістіть окремі пункти один за одним таким чином, щоб кожен з них починався з абзацу Таке розташування допоможе вам краще їх бачити й відшукувати пі: час виступу (І. Томам).

193. Давні греки твердили: “Усе, що ви сказали спочатку, нами забуте, бо це було давно. А кінець вашого мовлення нам не зрозумілий, бо забутий початок”. Поміркуйте, про яку якість комунікативного мовлення йдеться. Чи згодні ви з тим, що багатослів’я деформує процес комунікації, перетворює його в демагогію?

194.1. Підготуйте текст промови (5-7 хвилин) на одну з таких тем: “Секрети життєвого успіху”, “Пріоритети XXI століття”, “Чим багата Україна”. Виголосіть промову перед однокласниками.

II. Проаналізуйте виступ одного з ваших однокласників за поданою нижче схемою.

Аналіз виступу Зміст виступу

1. Будова (вступ, основна частина, висновки).

2. Тема (наскільки доступно і зрозуміло сформульована), розкриття теми.

3. Мета повідомлення (інформувати, переконати, спонукати до дії, розважити тощо). Чи досягнуто мети?

4. Змістовність.

5. Рівень володіння інформацією.

6. Наявність ілюстративного матеріалу (приклади, статистичні дані).

7. Логічність.

8. Послідовність.

9. Доречність, доцільність.

Форма виступу

1. Вербальні засоби (мова виступу):

– унормованість (орфоепічні норми, лексичні норми, граматичні норми, синтаксичні норми, акцентуаційні норми);

– виразність.

2. Невербальні засоби:

– жестикуляція (їхня частотність за кількістю і широтою);

– міміка (усмішка, очі, рухи бровами, рухи губами тощо).

3. Інтонація (логічний наголос, синтагматичний наголос, темп, тембр голосу, сила голосу).

Контакт з аудиторією

1. Привітання, прощання.

2. Зоровий контакт.

3. Звертання до аудиторії.

Висновки

1. Етапи підготовки публічного виступу: визначення мети – аналіз аудиторії – вибір теми – добір матеріалу і його систематизація – запис відібраного матеріалу.

2. Необхідно пристосовувати виступ до категорії слухачів, перед якими доведеться говорити.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Підготовка промови - Українська мова


Підготовка промови